12 tysięcy na drugie i kolejne dziecko. Znamy projekt ustawy. Kto może liczyć na pieniądze?

mf
1 stycznia 2022 roku ma wejść w życie ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym.  Będzie on przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Małżeństwa będą mogły zdecydować, czy świadczenie będzie wypłacane po 500 zł miesięcznie przez 2 lata, czy po 1000 zł przez rok.  W pierwszym roku obowiązywania ustawy dodatkowe pieniądze otrzyma około 410 tys. dzieci. 

To dobra wiadomość dla rodziców najmłodszych dzieci. Wsparcie znacząco wpłynie na finanse poszczególnych rodzin, tym bardziej że nie przewidziano progu dochodowego. Pieniądze dotrą więc do wszystkich bez względu na zarobki.  

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
1 stycznia 2022 roku ma wejść w życie ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Będzie on przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Małżeństwa będą mogły zdecydować, czy świadczenie będzie wypłacane po 500 zł miesięcznie przez 2 lata, czy po 1000 zł przez rok. W pierwszym roku obowiązywania ustawy dodatkowe pieniądze otrzyma około 410 tys. dzieci. To dobra wiadomość dla rodziców najmłodszych dzieci. Wsparcie znacząco wpłynie na finanse poszczególnych rodzin, tym bardziej że nie przewidziano progu dochodowego. Pieniądze dotrą więc do wszystkich bez względu na zarobki. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
1 stycznia 2022 roku ma wejść w życie ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Będzie on przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Małżeństwa będą mogły zdecydować, czy świadczenie będzie wypłacane po 500 zł miesięcznie przez 2 lata, czy po 1000 zł przez rok. W pierwszym roku obowiązywania ustawy dodatkowe pieniądze otrzyma około 410 tys. dzieci. To dobra wiadomość dla rodziców najmłodszych dzieci. Wsparcie znacząco wpłynie na finanse poszczególnych rodzin, tym bardziej że nie przewidziano progu dochodowego. Pieniądze dotrą więc do wszystkich bez względu na zarobki.

W projekcie ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, który przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapisano, że będzie on przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tysięcy złotych na dziecko. Co do zasady jest to okres od zakończenia zasiłku macierzyńskiego do rozpoczęcia prawa do opieki przedszkolnej

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Dla kogo pieniądze?

Pieniądze, jak czytamy w businessinsider.com.pl, mają być wypłacane rodzinom w kwocie 500 złotych miesięcznie. Natomiast osoby uprawnione pozostające w związku małżeńskim, jeżeli nie została orzeczona prawomocnym orzeczeniem sądu separacja, będą mogły samodzielnie wskazać czy kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez okres 24 miesięcy, czy w wysokości tysiąca złotych przez okres 12 miesięcy. Prawo do zmiany miesięcznej wysokości wypłaty przysługuje tylko raz w okresie otrzymywania kapitału.

  • W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną rodziców, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę kapitału ustala się każdemu z rodziców po połowie.
  • Zgodnie z projektem świadczenie będzie przysługiwać bez względu na osiągany przez rodzinę dochód, będzie też nieopodatkowane.

W regulacji zapisano, że ustalenie prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz jego wypłata następują odpowiednio na wniosek matki lub ojca. Do wniosku konieczne będzie dołączenie dokumentów lub oświadczeń potwierdzających spełnienie wymagań koniecznych do uzyskania prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego, np. orzeczenia sądu o opiece naprzemiennej.

Rodzinny kapitał opiekuńczy, identycznie jak świadczenie wychowawcze z programu "Rodzina 500 plus", przysługuje obywatelom polskim, ale także cudzoziemcom. Ponadto do takiego wsparcia uprawnione będą także osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie.

Kapitał nie przysługuje jeżeli dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej lub jeśli członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze.

W projekcie zapisano, że w przypadku gdy matka albo ojciec marnotrawią wypłacany im kapitał lub wydatkują go niezgodnie z celem, zostanie im on przekazywany w całości lub w części odpowiednio przez kierownika ośrodka pomocy społecznej albo dyrektora centrum usług społecznych w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług.

Kiedy pierwsze wypłaty?

Rodzinny kapitał opiekuńczy ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Według szacunków rządu w pierwszym roku obowiązywania ustawy wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci.

Za prowadzenie postępowania w sprawie przyznania świadczenia i za jego wypłatę odpowiadać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o kapitał będą składane wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie "Dobry start" i "Rodzina 500 plus". Są to: Portal [email protected], PUE ZUS i bankowość elektroniczna).

Wsparcie dla jedynaków

Projekt wprowadza również zmiany w dotychczas obowiązujących przepisach o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Chodzi o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym i u dziennego opiekuna.

  • Dofinansowanie to będzie przysługiwało – na wniosek – rodzicom, opiekunom prawnym oraz innym osobom, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem. Będzie ono związane z pobytem nieobjętego rodzinnym kapitałem opiekuńczym dziecka w instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i będzie przeznaczane na pokrycie opłaty za pobyt.
  • Dofinansowanie będzie przysługiwać w wysokości 400 zł miesięcznie i będzie przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna.
  • Wsparcie będzie skierowane do tych dzieci, które nie będą korzystały z rodzinnego kapitału opiekuńczego (przede wszystkim dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie). Według szacunków wsparciem zostanie objętych około 108 tysięcy dzieci.

Kryzys klimatyczny, kryzys demograficzny?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie