Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Program obchodów, najważniejsze wydarzenia, plan uroczystości: 16-19 stycznia 2020

torun.pl
Toruń obchodzi w tym roku 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski; zdjęcie ilustracyjne: obchody Święta Niepodległości
Toruń obchodzi w tym roku 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski; zdjęcie ilustracyjne: obchody Święta Niepodległości Grzegorz Olkowski
Zbliża się 100. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. W ramach obchodów tego wydarzenia w dniach 16-19 stycznia 2020 roku w naszym mieście odbędzie się wiele imprez. Ich program podajemy poniżej.

Jednym z najciekawszych wydarzeń towarzyszących obchodom 100. rocznicy wyzwolenia Torunia będzie rekonstrukcja wydarzeń ze stycznia 1920 roku. Torunianie będą mogli cofnąć się w czasie i zobaczyć moment powitania polskich żołnierzy przy Dworcu Miasto. Ponadto zaplanowane zostały m.in. piknik historyczny „Halleriada", uroczystość patriotyczna i otwarty koncert muzyki ostatniego stulecia w Arenie Toruń.

Zbliża się południe. Ulice zaludnione coraz to gęściej. Tłumy odświętnie przybrane zalegają Rynek Staromiejski i ulice obramowane girlandami, sztandarami cechów i towarzystw, grupujących się przy swoich bramach triumfalnych (…) Nagle rozkołysały się tłumy: »Są, są! Na Podgórzu! Na dworcu głównym! – Ułani! Ułani Krechowieccy! Polscy ułani! – cytuje relacje sprzed wieku serwis torun.pl.

POLECAMY

To trochę dziwna sytuacja. Polska świętuje 101. rocznicę odzyskania niepodległości, jednak do nas wolność dotarła 99 lat temu i nie w listopadzie, ale w styczniu. Archiwalne zdjęcia z końca 1918 oraz początku 1920 roku na szczęście jednak wyglądają podobnie. Na jednych i drugich drzewa już nie mają liści, ale na ulicach panuje bardzo gorąca atmosfera. 
Zaczynamy od fotograficznych rarytasów ze stycznia 1920 roku, przyjrzymy się również budynkom, które były świadkami tamtych wydarzeń - w innych czasach i ujęciach. Poza tym popatrzymy również na Toruń - stolicę polskiego Pomorza.

Zobacz także:
Skini i antyfaszyści, czyli pamiętny dzień niepodległości w Toruniu w 1994 roku

Wyjątkowe zdjęcia Torunia na 101. rocznicę odzyskania niepod...

- Już za chwilę będziemy świętowali 100. rocznicę odzyskania przez naszego miasto niepodległości. Wszyscy jesteśmy spadkobiercami tej przełomowej chwili. I słów generała Józefa Hallera, który po przybyciu do wyzwolonego Torunia powiedział: „Tu była, jest i będzie tylko Polska!”. 18 stycznia, w dniu 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski bądźmy razem, świętujmy razem - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W ramach obchodów już od grudnia 2019 roku na dwóch autobusach MZK Toruń można oglądać niezwykłe prace artystów z Galerii Rusz, nawiązujące do powrotu naszego miasta do wolnej Polski.

- Ważna jest dla nas linia czasu – jest na niej punkt startowy, czyli data, kiedy Toruń stał się na nowo polskim miastem i punkt, w którym dziś jesteśmy – mówi o projekcje jego współtwórca Rafał Góralski. - Nikt z nas oczywiście nie pamięta początku, jak to było, ale możemy to sobie przecież wyobrazić. Możemy sobie również przypomnieć nasze osobiste historie, które łączą się w zbiorową opowieść o naszym mieście. Wyłoni się z tego historia pełna znaczących spotkań, wzruszeń, radości – chodzi nam właśnie to ten osobisty wymiar historii. Historia to nie tylko suche fakty i oficjale uroczystości, ma osobisty wymiar, na który składają się te osobiste chwile i wydarzenia.

Twórcy wyznali, że największą inspiracją byli dla nich zwykli ludzie.

My, mieszkańcy, wspólnie budujemy historię naszego miasta i wspólną tożsamość. Warto pomyśleć o tym, jak to się wszystko zaczęło, pomyśleć o początku tej linii czasu, która pędzi dalej w przyszłość – komentuje współtwórca projektu Joanna Górska. - Bo historia ma to do siebie, że się nie zatrzymuje, trwa dalej. Ale każdy z nas, każdy Torunianin, dołącza do niej swoją osobistą opowieść np. rodząc się tu lub przyjeżdżając na studia i tu osiadając. Warto wykorzystać tę okrągłą rocznicę, by przypomnieć sobie osobiste-toruńskie historie i celebrować wspólne urodziny!

ZOBACZ TEŻ

Ministerstwo Finansów raz w roku przygotowuje zestawienie dochodów osiągniętych przez gminy z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wykaz obejmuje 2478 gmin. 

Pod uwagę brano tak wpływy z podatków, jak i subwencje, dotacje z budżetu czy środki unijne, które otrzymywała dana gmina. Dane za ubiegły rok podliczane są jesienią. Najnowszy ranking Ministerstwa Finansów dotyczy wpływów za 2018 r.

Na pierwszym miejscu w Polsce niezmiennie od lat jest gmina Kleszczów w powiecie bełchatowskim. W 2018 r. do jej budżetu wpłynęło aż ponad 31 tys. zł na jednego mieszkańca.

TOP 10 najbogatszych gmin w Polsce:
1. Kleszczów 31 tys. zł
2. Rząśnia 10 tys. zł
3. Kobierzyce 7,2 tys. zł
4. Jerzmanowa 7 tys. zł
5. Polkowice 6,4 tys. zł
6. Suchy Las 6,3 tys. zł
7. Rewal 6,27 tys. zł
8. Mielnik 6,2 tys. zł
9. Nadarzyn 6,1 tys. zł
10. Kampinos 5,9 tys. zł

Jak wypada Bydgoszcz, Toruń i sąsiednie gminy? Sprawdź na kolejnych slajdach >>>

Najbogatsze gminy w Kujawsko-Pomorskiem. Bydgoszcz i Toruń p...

Program wydarzeń w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski:

16 stycznia 2020 r.
Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia inaugurująca rok obchodów 100-lecia

17 stycznia 2020 r.
Konferencja naukowa poświęcona odzyskaniu przez Toruń niepodległości „Powrót Torunia do Polski”

Wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie”

18 stycznia 2020 r.

  • 14:00 – rekonstrukcja powitania polskich żołnierzy przy Dworcu Miasto, piknik historyczny „Halleriada” na terenie Starówki, rekonstrukcja przekazania kluczy do bram miasta
  • 15:00 - uroczystość patriotyczna z udziałem pododdziałów Marynarki Wojennej
  • 16:00 - msza św. za miasto z udziałem chóru Astrolabium
  • Wielki Quiz wiedzy o Toruniu w CK Dwór Artusa
  • Przygotowanie mappingu o 100-leciu toruńskiej niepodległości, który będzie wyświetlany na budynku CKK Jordanki

19 stycznia 2020 r.
Otwarty dla mieszkańców koncert muzyki ostatniego 100-lecia w Arenie Toruń.

POLECAMY
Oto pierwsza torunianka w 2020 roku! Zobaczcie zdjęcia szczęśliwej mamy
Kolęda 2020. Tyle mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego dają księdzu w kopercie
Mistrzowie parkowania w Toruniu. Oni parkują gdzie popadnie! Zobacz zdjęcia!

Urząd Miasta podkreśla, że wydarzenia nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Toruń będą się odbywały przez cały 2020 rok. Planowane jest stworzenie i udostępnienie trasy wycieczkowej pn. „Toruński szlak niepodległości” oraz kolejne edycje biegów niepodległościowych, m.in. Sztafet Wolności i Biegu Tropem Wilczym. W programie znalazły się również konkursy, warsztaty i gry miejskie.

- Oprócz zaplanowanych wydarzeń w Toruniu pojawią się miejsca pamięci - zrekonstruowany Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, tablica poświęcona Julianowi Fałatowi oraz mural upamiętniający kobiety toruńskiej niepodległości – Wandę Szuman, Helenę Piskorską, Helenę Steinborn, Annę Piasecką - informuje torun.pl. - Dodatkowo w 2020 roku do użytku zostanie oddane Muzeum Twierdzy Toruń. W zbiorach nowej jednostki znajdą się m.in. elementy wyposażenia twierdzy, uzbrojenia i umundurowania żołnierzy, a wszystko w nowoczesnej, multimedialnej oprawie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto