Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie lekarskie L4: Przepisy, limity i ryzyko utraty świadczeń

Michał Fudali
Michał Fudali
Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o niezdolności do pracy wystawione przez lekarza. Jest to podstawa do usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z tytułu choroby oraz otrzymania zasiłku chorobowego.
Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o niezdolności do pracy wystawione przez lekarza. Jest to podstawa do usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z tytułu choroby oraz otrzymania zasiłku chorobowego. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Czy wiesz, że okres zwolnienia lekarskiego L4 jest ograniczony czasowo? Po jego wygaśnięciu, pracownik może stracić prawo do świadczeń. Sprawdź, jakie są przepisy, jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim i kiedy pracownik może stracić świadczenia.

Czym jest zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o niezdolności do pracy wystawione przez lekarza. Jest to podstawa do usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z tytułu choroby oraz otrzymania zasiłku chorobowego. Często jest to ostateczność, której wielu pracowników stara się uniknąć.

Pracownik, który zachoruje, ma prawo do zwolnienia lekarskiego. W tym czasie ma również prawo do otrzymywania wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy. Okres przyznawania tego wynagrodzenia jest uzależniony od wieku pracownika.

  • Osoby poniżej 50 lat mogą otrzymywać wynagrodzenie chorobowe przez 33 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego.
  • Pracownicy od 50 roku życia - przez 14 dni.

W przypadku, gdy niezdolność do pracy wykracza poza te limity, pracodawca składa do ZUS zaświadczenie Z-3, które jest podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego.

Zmiana przepisów w 2022 roku

W 2022 roku zmieniły się przepisy dotyczące czasu, przez który można pobierać zasiłek chorobowy.

  • Obecnie chory pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim i otrzymywać zasiłek chorobowy przez 182 dni.
  • Jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą (Kod "D" na zwolnieniu lekarskim) lub ciążą (Kod "B" na zwolnieniu lekarskim), okres ten wydłuża się do 270 dni.

Ważne jest, że po zmianach w prawie wszystkie okresy zasiłkowe sumują się i nie ma znaczenia, jaka choroba spowodowała orzeczenie niezdolności do pracy, o ile przerwa między zwolnieniami nie jest dłuższa niż 60 dni. W praktyce oznacza to, że osoby często chorujące mogą szybko wyczerpać swój okres zasiłkowy, co w efekcie może pozbawić ich prawa do świadczeń z tytułu choroby. W takim przypadku pracownikowi pozostaje ewentualne ubieganie się o świadczenie rehabilitacyjne.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak informuje ZUS na stronie radiozet.pl, zasiłek chorobowy przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadający po ustaniu ubezpieczenia, ale nie dłużej niż przez 91 dni. Nie dotyczy to jednak niezdolności do pracy, która powstała ze względu na badania lekarskie dla kandydatów na dawców tkanek, narządów i komórek, zabieg pobrania ich, jak również wcześniej wspomniane gruźlicy i ciąży.

Zwolnienie lekarskie to ważny element systemu zabezpieczenia społecznego, jednak jak pokazują powyższe informacje, wiąże się z nim wiele zasad i ograniczeń. Dlatego warto znać przepisy i śledzić zmiany w ustawodawstwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto