MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Vistula Folk Festival. Płock stolicą folkloru już po raz czwarty [PROGRAM]

Karolina Kowalska
Vistula Folk Festival. Płock stolicą folkloru już po raz czwarty
Vistula Folk Festival. Płock stolicą folkloru już po raz czwarty Wojciech Wojtkielewicz
Już po raz czwarty w Płocku odbędzie się Vistula Folk Festival. W dniach 18-23 sierpnia płocczanie będą mogli podziwiać regionalne tańce, śpiewy oraz stroje zespołów z Gruzji, Irlandii, Mongolii, Serbii, Sri Lanki, Ukrainy i Polski.

Vistula Folk Festival jest jednym z najstarszych festiwali folklorystycznych w kraju. W latach 1967-1980 festiwal funkcjonował pod nazwą Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku. Cztery lata temu, po prawie trzech dekadach, festiwal powrócił oferując płocczanom jeszcze bardziej bogaty program artystyczny.

Reaktywowanemu festiwalowi nadano charakter międzynarodowy. Co roku uczestniczą w nim zespoły z rożnych stron świata. Każdy z goszczących na scenie zespołów prezentuje program, który opowiada o historii, tradycji kraju z którego pochodzi.

Przedsmakiem tegorocznej edycji będzie występ gruzińskiego Ensemble Orioni w niedzielę 16 sierpnia w płockich galeriach handlowych (11 – Atrium Mosty I piętro okolice food courtu, 14 - galeria Mazovia I piętro okolice food courtu, 16 – galeria Wisła parter).

Oficjalnie Vistula Folk Festival rozpocznie się 18 sierpnia (wtorek). O godz. 15.30 przed ratuszem POKiS zaprezentuje wszystkie zespoły, które wystąpią w tegorocznej edycji - Sawsiri ze Sri Lanki, Trim The Velvet z Irlandii, Ensemble Orioni z Gruzji, trio muzyczne zespołu Kołos z Ukrainy, grupę tancerzy i śpiewaków z Ułan Bator z Mongolii, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”. W środę, 19 sierpnia w Parku Północnym o godz. 18 odbędzie się koncert inauguracyjny. Program artystyczny będzie różnił się od tego, który obejrzymy dwa dni później w płockim amfiteatrze. Z uwagi na to, iż jest to koncert plenerowy, liczba miejsc siedzących będzie ograniczona (POKiS zapewnia około 800 krzeseł). Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Zgodnie z tradycją jeden dzień występów jest wyłączony dla mieszkańców. 20 sierpnia artyści odwiedzą domy dziecka oraz domy pomocy społecznej.

W piątkowe popołudnie, 21 sierpnia o godz. 18 na Starym Rynku POKiS zaprasza na bezpłatny koncert folkowy. Kapela „STROYNOWSKIFOLKBAND” składająca się z pięciu muzyków i trzech wokalistek, którzy wykonują pieśni: kurpiowskie, mazowieckie, białoruskie i ukraińskie. Współczesne aranżacje i mistrzowskie wykonanie nadają ludowym piosenkom nowe brzmienie i jakość. Koncert towarzyszy Jarmarkowi Św. Bartłomieja.

W sobotę 22 sierpnia o godz. 19 w amfiteatrze odbędzie się koncert galowy, podczas którego będziemy mogli podziwiać najlepsze pozycje z repertuaru wszystkich wykonawców.

Zobacz też: Rocznica obrony Płocka przed bolszewikami

Ponadto, w niedzielę w katedrze o godz. 11.30 odbędzie się, jak co roku, msza św. w intencji uczestników festiwalu. Nabożeństwo będzie połączone z występem każdego zespołu, który w narodowym stroju wykona pieśń religijną własnego wyznania. Po mszy, około godz. 12.30, ruszy barwny korowód, który zakończy występ zespołów na Starym Rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto