Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruński magistrat przebudowuje kamienicę przy ulicy Konopnickiej 13

Redakcja
Gruntowny remont kamienicy przy ulicy Konopnickiej 13 ma zostać zakończony w trzecim kwartale tego roku
Gruntowny remont kamienicy przy ulicy Konopnickiej 13 ma zostać zakończony w trzecim kwartale tego roku Google Street Viev
Prace w pochodzącym z 1910 roku budynku na pochłoną ponad dwa i pół miliona złotych. Dzięki nim przy ul. Konopnickiej powstaną m.in. biura MOPR.

Z polecenia toruńskiego magistratu, w zabytkowej kamienicy przy ulicy Konopnickiej 13 zachodzą właśnie bardzo gruntowne zmiany. W budynku trwa gruntowny remont połączony ze zmianą funkcji całego obiektu. Tam, gdzie wcześniej znajdowały się gabinety lekarskie oraz mieszkania, w przyszłości pojawią się biura. Będą one służyły między innymi Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie.

- Modernizacja obejmuje przekucie nowych otworów drzwiowych i wykonanie ścianek działowych, prace tynkarskie, malarskie oraz okładzinowe na ścianach i sufitach, a także wykonanie posadzek - tłumaczy Sylwia Derengowska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. - Budynek zyska też zewnętrzną windę dla osób niepełnosprawnych, nową elewację, dach i nawierzchnię na dziedzińcu.

Jeszcze w tym roku

Roboty mają się zakończyć w trzecim kwartale tego roku, prowadzi je firma Instalbud z Włocławka, która niedawno zajmowała się przenosinami toruńskiego pomnika artylerzystów z placu Zwycięstwa na plac Towarzystwa Miłośników Torunia.

- Wykonawca dokonał rozbiórki części ścian i posadzek oraz skucia starych tynków - dodaje Sylwia Derengowska. - W niektórych pomieszczeniach wymiany wymagają zniszczone dźwigary podłóg i sufitów. Kamienica ma wiele zabytkowych elementów, piękne stare piece, drewnianą stolarkę, ozdobne detale na sufitach, elementy te zostaną zachowane i odnowione.

Troska o detale jest budująca, szczególnie, że piece w starych toruńskich kamienicach są na ogół niszczone. W ten sposób bardzo często bezpowrotnie znikają niezwykle cenne dzieła sztuki. W tym określeniu nie ma żadnej przesady. Secesyjne piece sprzedawane są na aukcjach internetowych nawet za kilka tysięcy złotych.

Kamienicę przy Konopnickiej 13 zbudował w 1910 roku toruński przedsiębiorca budowlany Michael Bartel, który mieszkał przy obecnej ulicy Słowackiego, skąd kierował zabudową sporej części dzielnicy. Z jego inicjatywy powstały m.in. dwie kamienice przy ul. Bydgoskiej 37 i 39, czyli późniejszy komisariat policji.

Lokatorzy lepszego sortu

Budynek przy Konopnickiej, która do 1920 roku była ulicą Parkową, znajdował się w rękach Bartla do samego końca pruskich rządów w Toruniu. Lokatorów przedsiębiorca budowlany miał zdecydowanie lepszego sortu, co nie dziwi, bo przecież ulica Parkowa była jedną z najbardziej eleganckich na Bydgoskim Przedmieściu. Mieszkania wynajmowali tu oficerowie, sędziowie, nauczyciele oraz urzędnicy wyższego szczebla.

Tak samo było również po powrocie Torunia do Polski. Na początku lat 20. XX wieku w kamienicy, która należała wtedy do dwóch przedsiębiorców z Włocławka, mieszkał m.in. znany toruński kupiec Stafan Cichocki, właściciel sklepu z artykułami żelaznymi przy ul. Królowej Jadwigi, Karol Mohr, tajny radca wojewódzki oraz.. Bronisław Hozakowski - bez wątpienia jeden z najbardziej zasłużonych obywateli Torunia z pierwszej połowy XX wieku, w latach międzywojennych konsul honorowy Republiki Francji w ówczesnej stolicy polskiego Pomorza. W latach 30. jego miejsce na liście mieszkańców zajął Tadeusz Kurkowski, sędzia toruńskiego Sądu Apelacyjnego.

Remont odbywa się więc w bardzo szczególnym miejscu. Miejmy nadzieję, że jego efekty również będą wyjątkowe.

Skoro już o efektach remontów kamienic na Bydgoskim Przedmieściu mowa - jesienią pisaliśmy o tym, że właściciel oficyny przylegającej do kamienicy na rogu ulic Krasińskiego i Reja, bez zgody konserwatora zabrał się za jej ocieplanie. Roboty zostały wstrzymane po interwencji społecznych opiekunów zabytków oraz pracowników Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Niestety, zanim do tego doszło, wykonawca nielegalnego remontu skuł z fasady oficyny niemal wszystkie detale ozdobne. W listopadzie został przez nas napiętnowany, teraz jednak musimy go pochwalić.

- Wykonawca, tak jak to powinien zrobić na samym początku, przygotował projekt i odtworzył zniszczone detale - mówi Mirosława Romaniszyn, miejski konserwator zabytków w Toruniu.

Można się o tym przekonać na własne oczy. Do tej pory częściowo wyremontowana kamienica przy ul. Reja 10 prezentowała się lepiej niż jej oficyna przy Krasińskiego. Dziś jest raczej na odwrót.

Warto wiedzieć
Prace w kamienicy przy Konopnickiej 13 rozpoczęły się w lipcu 2015 r.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto