Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Zmiany u strażaków. Badania archeologiczne zakończone, wkrótce rozpoczęcie budowy

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Zakończyły się badania archeologiczne w miejscu, w którym powstanie nowy obiekt Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Prostej w Toruniu. Jego budowa powinna się rozpocząć w połowie obecnego roku i zakończyć w przyszłym roku. Na inwestycję strażacy otrzymali 21 milionów złotych z budżetu państwa
Zakończyły się badania archeologiczne w miejscu, w którym powstanie nowy obiekt Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Prostej w Toruniu. Jego budowa powinna się rozpocząć w połowie obecnego roku i zakończyć w przyszłym roku. Na inwestycję strażacy otrzymali 21 milionów złotych z budżetu państwa Małgorzata Jarocka-Krzemkowska
Zakończyły się badania archeologiczne w miejscu, w którym powstanie nowy obiekt Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Jego budowa powinna rozpocząć się w połowie roku.

Tak działa porodówka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

od 16 lat

Chodzi o siedzibę Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Prostej 32 w Toruniu. Oczywiście pozostają tu zabytkowe obiekty. Zmiana dotyczy tego z lat 70. XX wieku. W jego miejsce ma powstać nowoczesny budynek, w którym znajdzie się wojewódzkie stanowisko PSP. Jego wygląd będzie nawiązywał do zabytkowego otoczenia.

Zmiany w komendzie wojewódzkiej PSP w Toruniu: co odkryli archeolodzy?

Na tę inwestycję Komenda Wojewódzka PSP otrzymała w 2022 roku 21 milionów złotych z budżetu państwa. W tym samym roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną jej rozbudowanej siedziby. Wygrała go grupa architektów z Gdańska. Rozpoczęło się także wyburzanie wspomnianego budynku z lat 70. XX wieku. Dziś nie ma już po nim śladu. W miejscu, gdzie stał, przeprowadzono badania archeologiczne. Te zakończyły się kilka dni temu.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

- Roboty prowadzone w ramach badań zostały odebrane. Czekamy teraz na raport, który opracują archeolodzy. Potem przedstawią oni efekty badań - mówi st. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP.

Pani rzecznik bacznie śledziła badania. Ich efekty dokumentowała na zdjęciach. Z badań wynika, że średniowieczny mur oporowy przy dawnej fosie, przy której stoi komenda, okalała XIX-wieczna ceglana licówka.

- Dobudowana warstwa różni się znacznie od reszty - relacjonuje st. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska. - W murze zauważalne są regularnie oddalone od siebie, co kilka metrów, otwory na wylot - spustowe. Przymierzając ich lokalizację względem poziomu kamiennego, pierwotnego muru miejskiego, zdradzają, że prawdopodobnie są elementem systemu kanalizacyjnego, deszczowego. Dowiedziono także , że w pobliżu muru, stały niegdyś drewniane budowle. Na placu robót zabezpieczono bowiem kilka odkrywek z ich negatywami - ciemne zabarwienia w przekrojach poziomych i pionowych sugerują obecność takich konstrukcji. Z kolei w narożniku, gdzie styka się mur miejski z zachowanym i wciąż użytkowanym obiektem, odsłonięto palenisko, gdzie stapiano brąz. Natrafiono na skupisko stopionych bryłek metalu i ślady tej właśnie działalności.

Archeolodzy odkryli także kolejne fragmenty glinianych naczyń z charakterystycznymi, grzebieniowatymi ozdobami, carską klamrę czy pochwę na nóż, wykonaną z kości. Inne znalezisko to pierścionek z bursztynu, który po odnalezieniu, natychmiast został zanurzony w wodzie, dla ochrony.

- Niestety, są to jedynie połamane elementy tej biżuterii, które znaleziono w stanie spalonym. Warto też dodać, że ostatniego dnia robót znaleziono niewielką, kilku centymetrową figurkę konika. To prawdopodobnie zabawka albo kukiełka, bo pod spodem ma dziurkę do nadziania na patyk. Wykonana jest z glinki, pokrytej glazurą i pochodzić może z przełomu XII i XIII wieku - dodaje st. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska.

Polecamy

Zmiany w komendzie PSP w Toruniu: budowa od połowy 2024 roku

A jakie będą dalsze losy strażackiej inwestycji przy ulicy Prostej?

- Trwają uzgodnienia dotyczące kolejnych jej etapów. Liczymy, że w połowie obecnego roku rozpoczną się prace budowlane. Zaplanowane są także prace konserwatorskie w zabytkowej części komendy. Inwestycja powinna zakończyć się w roku 2025 - zapowiada rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Przy ulicy Prostej strażacy funkcjonują od początku XX wieku. Najstarszy ze znajdujących się tu obiektów został wzniesiony w latach 1901-1903. Jej charakterystycznym elementem jest masywna wieża, zwieńczona charakterystycznymi machikułami. Niegdyś służyła do obserwacji, suszenia węży, a także jako wspinalnia do doskonalenia umiejętności walki z pożarami na wysokości.

Przez lata w obiektach przy ulicy Prostej mieściła się komenda miejska straży pożarnej. Od 1975 roku jest tu komenda wojewódzka. Do lat 80. XX wieku stacjonowały tu wozy bojowe strażaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto