Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Bałagan i brud po Metronie. Tak to wyglądało w środku! Co tutaj powstanie?

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Tak prezentował się opuszczony toruński Metron od środka.
Tak prezentował się opuszczony toruński Metron od środka. Facebook: Andrzej Jarzyna fotografia
Krajobraz jak po wybuchu w Czarnobylu. Takie można mieć pierwsze wrażenie po obejrzeniu zdjęć z wnętrza Metronu, które dostaliśmy dzięki uprzejmości pana Andrzeja Jarzyny. Robią niesamowite wrażenie! Zobaczcie sami.

Aktualnie trwa przygotowywanie terenu po Metronie pod inwestycje. Przez ostatnie lata był on bardzo zaniedbany.

Metron w Toruniu. Jaki był koniec zakładu?

Metron, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zakładów przemysłowych Torunia, kojarzony z zegarami, a później wodomierzami, nie poradził sobie w realiach gospodarki wolnorynkowej. Jego sytuacja pogorszyła się szczególnie na przełomie wieków. Od 2000 roku spółka Metron prowadziła działalność na mocy umowy prywatyzacyjnej zawartej z państwem, dysponując m. in. terenami przy ulicy Targowej. Jak twierdzili jej szefowie, gwoździem do trumny okazały się podwyżki opłat legalizacyjnych za wodomierze. To wpędziło spółkę w długi. Przestała płacić raty dzierżawy za mienie (grunt, zakład i maszyny), zalegała z podatkami, wypłatami dla pracowników. Z czasem same zaległości w ZUS-ie sięgnęły kilku lat.

Przegrane boje administracyjne i sądowe

Postępowanie układowe spółki z wierzycielami nie przyniosło efektów. W 2007 roku Skarb Państwa wypowiedział spółce umowę, ale fabryka dalej działała. Toczyły się boje administracyjne i sądowe. Na mocy prawomocnego od lipca 2018 roku wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku spółka musiała wydać mienie Skarbowi Państwa. Tak się stało i grunt oraz część maszyn przejęli reprezentanci państwa w terenie, czyli urzędnicy wojewody.

Tak prezentował się opuszczony toruński Metron od środka.
Tak prezentował się opuszczony toruński Metron od środka. Facebook: Andrzej Jarzyna fotografia

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WNĘTRZA METRONU MOŻNA OBEJRZEĆ >>> TUTAJ <<<

Obecnie, po kilku latach niszczenia (m.in. we wrześniu ubiegłego roku w jednym z pustostanów wybuchł pożar wywołany przez złomiarzy wypalających kable) coś na "pometronowskim" terenie zaczęło się dziać. Zaczęto od rozbiórki budynku magazynowego, który znajdował się w centralnej części terenu po Metronie. Nieruchomość położona w Toruniu przy ul. Targowej 14 (działka nr 5/10, stanowiąca własność Skarbu Państwa), jest przygotowywana do sprzedaży.

- Po rozbiórce budynku biurowego po byłej Fabryce Zegarów i Wodomierzy "Metron" działka nr 5/10 zostanie podzielona geodezyjnie - informowała w drugiej połowie grudnia 2023 roku na łamach "Nowości" rzecznik prasowy prezydenta Torunia Malwina Jeżewska. - W wyniku podziału powstaną trzy działki.

Metron w Toruniu. Okazja dla deweloperów

Jedna z nich, ta najbardziej atrakcyjna, będzie przeznaczona pod usługi, zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz drogi wewnętrzne, parkingi, zieleń urządzoną i infrastrukturę techniczną. Na dwóch pozostałych przewidziano głównie drogi dojazdowe, miejsca parkingowe, infrastrukturę techniczną i zieleń.

"Główna" działka będzie zapewne łakomym kąskiem dla deweloperów. W najbliższej okolicy powstało już sporo nowych budynków wielorodzinnych, a mieszkania cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Tak prezentował się opuszczony toruński Metron od środka.
Tak prezentował się opuszczony toruński Metron od środka. Facebook: Andrzej Jarzyna fotografia

Pozostałe nieruchomości, znajdujące się na terenie po byłej Fabryce Zegarów i Wodomierzy "Metron", planowane są również do zagospodarowania zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Jakubskie Przedmieście” położonego w rejonie ulic: Żółkiewskiego, Szosa Lubicka, Targowa i Lubicka. Rada Miasta Torunia zatwierdziła je w czerwcu 2016 roku. W przypadku przeznaczenia ich do sprzedaży i wyłonieniu w drodze ustnych przetargów nieograniczonych nowych nabywców nieruchomości, to nowy właściciel będzie decydował o rozbiórce budynków poprodukcyjnych.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WNĘTRZA METRONU MOŻNA OBEJRZEĆ >>> TUTAJ <<< lub na Facebooku na stronie "Andrzej Jarzyna fotografia".

Przypomnijmy, że obok Miejski Zarząd Dróg buduje drogę dojazdową na odcinku łączącym ulicę Targową na wysokości ul. Pająkowskiego z Osiedlem Piernikowym i Szosą Lubicką.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto