MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo Elany powstanie w Toruniu

TOM
Na zdjeciu: ul. M. Curie-Skłodowskiej w Toruniu
Na zdjeciu: ul. M. Curie-Skłodowskiej w Toruniu UM Toruń
Rondo znajdujące się na ul. M. Curie-Skłodowskiej w pobliżu ul. Barwnej będzie nosić nazwę Rondo Elany. Taką decyzję podjęli rajcy podczas 41. sesji Rady Miasta Torunia.

Zakłady Włókien Chemicznych Elana w Toruniu powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Był to największy zakład przemysłowy w Toruniu i jeden z największych zakładów w regionie, ztrudniający ok. 8 tysięcy osób, nie licząc firm pracujących i kooperujących z zakładem. Za datę uruchomienia zakładu „Elana” przyjmuje się dzień 24 grudnia 1963 roku, kiedy w wyniku uruchomienia procesu technologicznego otrzymano pierwszą masę do produkcji włókien poliestrowych.

Wraz z rozwojem zakładu rozwijał się i Toruń. Powstawały osiedla mieszkaniowe przy ulicy Bażyńskich, osiedla Rubinkowo i Na Skarpie. W tym okresie wybudowano wiele szkół, przedszkoli i żłobków, rozwijała się również infrastruktura techniczna. Oddano do użytku ujęcie wody na Drwęcy, a do sieci ciepłowniczej zakładu podłączono budynki mieszkalne miasta. Powstawały też obiekty użyteczności publicznej. Oddano do użytku basen przy ulicy Bażyńskich, Klub Elana przy ulicy Szczytnej i boisko sportowe, z którego korzystali piłkarze Elany - drużyna grająca i dziś. Powstały ośrodki wypoczynkowe w Chłapowie, Kijaszkowie, Przyjezierzu, stanica górska w Matlakówce oraz stanica wędkarska w Chmielówce. Pracownicy Elany otrzymali działki w ramach pracowniczych ogrodów działkowych, które pomiędzy ulicą C. Skłodowskiej i osiedlem Rubinkowo oraz w Rogowie istnieją do dzisiaj.

W zakładzie pracowała wysoko wyspecjalizowana kadra produkcyjno - techniczna. Dla podnoszenia kwalifikacji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika na Wydziale Chemii uruchomiono studia wieczorowe, a absolwenci otrzymywali tytuł magistra inżyniera o specjalności: przetwórstwo tworzyw sztucznych. Do końca lat osiemdziesiątych zakład prowadził pełen proces produkcji włókien poliestrowych, począwszy od produkcji dwumetyluteraftalanu do wysoko skrętnych włókien poliestrowych przerabianych na teksturarkach.

W wyniku przekształceń własnościowych toruńska Elana trafiła do jednego z utworzonych wówczas Funduszy Inwestycyjnych, następnie Skarb Państwa sprzedał zakład prywatnemu przedsiębiorcy. W czasach gospodarki rynkowej z dawnej świetności Elany pozostało niewiele.

Ponieważ w tym roku przypada 50 rocznica uruchomienia zakładu, w którym przez lata pracowały całe rodziny torunian, Rada Miasta Torunia zaproponowała nadanie imienia Elany rondu znajdującemu się w ciągu ulicy Marii Curie Skłodowskiej, w bliskim sąsiedztwie sąsiedztwie dawnego zakładu Elana.

Rondo Elany - wniosek pozytywnie zaopiniowany

Wniosek w sprawie nadania nazwy Rondo Elany uzyskał pozytywną opinię Towarzystwa Miłośników Torunia oraz Rady Okręgu Nr 6 Grębocin - Bielawy. Koszt związane z nadaniem imienia to koszt wykonania tabliczki z nazwą ronda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto