Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Cesarza Napoleona I znika z placu Powstańców Warszawy. Popiersie francuskiego przywódcy wróci, jednak w inne miejsce

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Pomnik Napoleona znika z placu Powstańców Warszawy. Radni podjęli decyzję
Pomnik Napoleona znika z placu Powstańców Warszawy. Radni podjęli decyzję UM Warszawa
Pomnik cesarza Napoleona I zniknie z placu Powstańców Warszawy na czas budowy podziemnego parkingu. Decyzję w tej sprawie podjęli stołeczni radni podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy. Podobizna francuskiego przywódcy zostanie przechowana do czasu zakończenia przebudowy placu, a następnie powróci, by stanąć w pobliskiej, specjalnej lokalizacji.

W czwartek 17 lutego 2022 roku stołeczni radni przyjęli uchwałę w sprawie przeniesienia pomnika Cesarza Napoleona I, znajdującego się na placu Powstańców Warszawy. Wszystko za sprawą modernizacji tamtejszego terenu. Przypomnijmy, że w niedalekiej przyszłości, we wspomnianej lokalizacji wybudowany zostanie podziemny parking, powstanie także skwer i przestrzeń do spacerów. Po zakończonych pracach, podobizna francuskiego dowódcy powróci na plac, zostanie jednak ulokowana w innym miejscu.

Pomnik Napoleona znika z placu Powstańców Warszawy. Radni podjęli decyzję

Pomnik Cesarza Napoleona I znika z placu Powstańców Warszawy...

Popiersie stoi obecnie u wylotu ulicy Wareckiej. Za uchwałą dotyczącą jego przeniesienia głosowało 57 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.

Ogród Napoleona nad Parkingiem, zmiany na placu

Poza budową parkingu podziemnego cały plac Powstańców Warszawy zostanie na nowo zagospodarowany. Jednym z jego elementów będzie skwer i przestrzeń do spacerów. W związku z tym niezbędne jest usunięcie podczas prowadzonych robót pomnika Napoleona I, a następnie jego umieszczenie w docelowym miejscu również na Placu Powstańców Warszawy - czytamy w komunikacie stołecznego Ratusza.

Po zakończeniu prac budowlanych, pomnik francuskiego cesarza będzie eksponowany w nowej, przeznaczonej dla niego przestrzeni - tzw. Ogrodzie Napoleona. Założenia kompleksowych zmian na placu zostały wypracowane wspólnie z mieszkańcami w ramach konsultacji i warsztatów, które odbyły się pod koniec 2017 roku.

Dzisiejsza uchwała radnych to kolejny element trwającego projektu budowy parkingu podziemnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą IMMO Park Warszawa Sp. z o.o. W tej chwili trwa kompletowanie dokumentacji do pozwolenia na budowę, prace powinny rozpocząć się w II kwartale br. Wcześniej zostaną jeszcze przełożone sieci miejskie w obszarze budowy - informują władze stolicy.

Pomnik Napoleona znika z placu Powstańców Warszawy. Radni podjęli decyzjęUM Warszawa

Pomnik Napoleona na placu Powstańców

Liczący 4,5 metra pomnik Napoleona I, składający się z brązowego popiersia cesarza podtrzymywanego przez cztery podrywające się do lotu orły, stanął na cokole po wcześniejszej decyzji radnych miasta z 2010 roku. Popiersie zlokalizowane jest na wysepce, pomiędzy pasami ruchu na osi ul. Wareckiej i Sienkiewicza. W uroczystości odsłonięcia pomnika, mającej miejsce 5 maja 2011 roku, w 190. rocznicę śmierci cesarza Francuzów, uczestniczył oddział huzarów francuskich. Ustawienie podobizny Napoleona I sfinansowała polska sekcja Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Członków Legii Honorowej.

Władze Warszawy przypominają, że zarówno miejsce, jak i data odsłonięcia pomnika Napoleona nie były przypadkowe.

Dawniej plac ten nosił imię Napoleona, a dokładnie 90 lat temu w tym samym miejscu w obecności marszałka Piłsudskiego odsłonięto monument Napoleona dłuta Jana Antoniego Biernackiego, który jednak przepadł w trakcie działań wojennych. Nowy pomnik przygotowali rzeźbiarze Paweł Pietrusiński i Marek Żebrowski. Na monumencie widnieje napis: "Wielkiemu Wodzowi" - słów tych w odniesieniu do Napoleona miał użyć marszałek Piłsudski podczas uroczystości w 1921 r. - przypomina stołeczny Ratusz.

Oryginalny pomnik z 1921 roku nie przetrwał wojny, stojący obecnie na placu jest repliką innego monumentu cesarza - pomnika odsłoniętego w maju 1923 roku przed Wyższą Szkołą Wojenną, która znajdowała się przy ul. Koszykowej. W ceremonii wziął wówczas udział marszałek Ferdinand Foch. Po II wojnie światowej pomnik rozebrano, a ocalałe popiersie stoi obecnie na terenie Muzeum Wojska Polskiego. Jego twórcą był mjr Michał Kamieński, autor dwóch innych warszawskich monumentów - stojącego obecnie w Parku Ujazdowskim pomnika Ignacego Jana Paderewskiego oraz pomnika Dowborczyków, ustawionego przed Muzeum Wojska Polskiego.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto