Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lawendowe Brzozie wciąż kwitnie. To już ostatnie dni, żeby zobaczyć plantację lawendy w powiecie brodnickim. Zobaczcie zdjęcia

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Katarzyna Zuzanna i Jakub Patalonowie w 2019 r. posadzili krzaczki lawendy, a już w 2021 r., podczas kwitnienia kwiatów, mają umówionych po dziesięć sesji dziennie. Wykorzystując kwiaty robią także m.in. olejki, mydła, woreczki, magnesy
Katarzyna Zuzanna i Jakub Patalonowie w 2019 r. posadzili krzaczki lawendy, a już w 2021 r., podczas kwitnienia kwiatów, mają umówionych po dziesięć sesji dziennie. Wykorzystując kwiaty robią także m.in. olejki, mydła, woreczki, magnesy Karina Knorps-Tuszyńska
W centrum Brzozia w powiecie brodnickim kwitną właśnie kwiaty lawendy, które w 2019 r. roku zostały zasadzone przez Katarzynę Zuzannę i Jakuba Patalonów. Zostały ostatnie dni, aby zobaczyć tę wyjątkową plantację.

Katarzyna Zuzanna i Jakub w centrum Brzozia stworzyli wyjątkowe, pachnące lawendą miejsce

27-letnia Katarzyna Zuzanna jest księgową w firmie PHZ Kalchem Sp. z o.o. Ciągniki i maszyny rolnicze, a 28-letni Jakub jest pracownikiem obsługi klienta w Tartaku Nara Sp. z o.o. w Brzoziu oraz radnym gminy Brzozie. Poznali się na studiach w Olsztynie, gdzie Katarzyna Zuzanna pochodząca z Jarocina studiowała na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy, a gdzie Jakub studiował rolnictwo. Owocem ich miłości jest 4-letnia córka Jagoda. Mieszkają w centrum Brzozia, w rodzinnym domu Jakuba, przy którym mają pole, które trudno było zagospodarować - był problem z dojazdem na to pole maszynami rolniczymi, a i pole nie miało zbyt dużego obszaru, bo ćwierć hektara. Inspirując się Internetem i gazetami Katarzyna Zuzanna i Jakub wpadli na pomysł, że pole można wykorzystać do posadzenia krzaczków lawendy. Od pomysłu szybko przeszli do realizacji. W maju 2019 r. kupili i posadzili łącznie 2,5 tys. krzaków lawendy przystosowanych do polskich warunków klimatycznych. Na polu mają kilka gatunków krzaczków – Hidcote Blue Strain, najbardziej fioletową, wyhodowaną w Anglii i przystosowaną do polskiego klimatu, a także lawandynę Grosso, lawendę Białą, lawandynę Blonde.

Wśród kwiatów można sobie zrobić zdjęcia, powąchać je czy kupić zrobione z ich wykorzystaniem produkty

W 2020 r. kwiaty cieszyły się już zainteresowaniem innych osób, a w tym roku zainteresowanie zobaczeniem lawendy jest tak ogromne, że niektórzy przychodzą zrobić zdjęcia na polu już o g. 5, z samego rana aż do g. 22. Sezon kwitnienia lawendy trwa od końca czerwca do połowy lipca. Płatne sesje wśród lawendy chętnie robią sobie pary młode (jedna z par była nawet o g. 4 rano!), kobiety w ciąży, pary z dziećmi, ale zobaczyć i powąchać bezpłatnie rosnącą na polu lawendę może każdy, jednak już tylko do 22 lipca.

Później przyjdzie czas na cięcie kwiatów. Nie można z tym zwlekać, bo kwiaty muszą być ścięte w odpowiedniej fazie kwitnienia. Następnie zostaną odpowiednio przetworzone - będą z nich robione m.in. lawendowe olejki eteryczne o działaniu uspokajającym, łagodzącym bóle głowy, na rany, do masażu, mydełka, woreczki z suszem, sól do kąpieli. To wszystko Katarzyna Zuzanna i Jakub robią sami, zatem pracy mają przez cały rok. Najpierw, od marca do października przy nawożeniu, pieleniu, cięciu każdego krzaczka po kolei, a podczas pozostałych miesięcy pracują nad przygotowaniem produktów z wykorzystaniem kwiatów lawendy.

- Nasze produkty są wytwarzane wyłącznie z lawendy lekarskiej, a pozostałe gatunki mamy, żeby pokazać, że jest więcej odmian lawendy

- mówi nam Katarzyna Zuzanna Patalon.

Jakub Patalon dodaje, że krzaczki wymagają ogromnej troski, jak dzieci. Ostrożnie obchodzić muszą się z nimi także osoby zwiedzające – nie mogą zrywać kwiatów czy chodzić po polu w szpilkach, bo przerywają włókninę. Psy są wpuszczane, ale nie mogą, oczywiście, oddawać moczu na kwiaty czy w ich pobliżu.

Właściciele plantacji lawendy w Brzoziu mają plany na kolejny sezon kwitnienia

Jakie Katarzyna Zuzanna i Jakub mają plany na rozwój? W przyszłym roku chcą organizować "lawendowe niedziele" tylko dla osób zwiedzających. Wtedy nie byłyby organizowane płatne sesje, a rodziny mogłyby bezpłatnie zobaczyć, powąchać lawendę, kupić wyroby, zapytać o szczegóły uprawy lawendy. Teraz także Lawendowe Brzozie jest dla wszystkich otwarte, ale lepiej się wcześniej umówić, ponieważ swobodne przemieszczanie się po polu może być niemożliwe, jeśli trwa akurat zarezerwowana wcześniej sesja zdjęciowa.

Na przyszły sezon planowana jest także inwestycja. - W planach mamy budowę altany, w której moglibyśmy robić warsztaty – podkreśla Jakub Patalon, ale zaznacza:

- Nie można nazwać tego biznesem. Jest to tylko dodatkowy element naszego domowego budżetu, dodatkowe zajęcie, pasja

- mówi Jakub Patalon i dodaje, że największe plantacje w Polsce mają około hektara. Obszar ćwierć hektara jest zatem wystarczający na ich możliwości. A przypomnijmy, że Katarzyna Zuzanna i Jakub nikogo nie zatrudniają do pomocy, nie mają także maszyn, wszystko robią ręcznie. Mają jeszcze kilka hektarów pola, ale nie narzekają na brak pracy, dlatego nie zamierzają na razie powiększać plantacji.

Więcej informacji o Lawendowym Brzoziu i wytwarzanych przez Katarzynę Zuzannę i Jakuba produktach można znaleźć na Facebooku pod tym linkiem.

Zobaczcie zdjęcia:

Katarzyna Zuzanna i Jakub Patalonowie w 2019 r. posadzili krzaczki lawendy, a już w 2021 r., podczas kwitnienia kwiatów, mają umówionych po dziesięć sesji dziennie. Wykorzystując kwiaty robią także m.in. olejki, mydła, woreczki, magnesy

Lawendowe Brzozie wciąż kwitnie. To już ostatnie dni, żeby z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto