Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Populacja łosi jest coraz większa. Zwierzęta są piękne, ale sprawiają dużo kłopotów

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Łoś zauważony kilka dni temu przy drodze w Silnie był sporych rozmiarów. Na szczęście obyło się bez tragedii
Łoś zauważony kilka dni temu przy drodze w Silnie był sporych rozmiarów. Na szczęście obyło się bez tragedii Filip Nowiński
Po niedawnym śmiertelnym wypadku na autostradzie A1 w okolicach Nowej Wsi wrócił temat łosi i niebezpieczeństwa, jakie sprawiają.

Obejrzyj wideo: Nudzisz się w Toruniu? CSW zaprasza na wakacyjne wycieczki tematyczne!

od 16 lat

Kilka dni temu na Facebooku Nadleśnictwa Dobrzejewice pojawiła się informacja, że duży byk został zauważony przy drodze w Silnie. Uważać na niego powinni kierowcy jadący trasą między Toruniem a Osiekiem nad Wisłą. Czy nadmierna populacja łosi pomału staje się problemem?

Potrafią przeskoczyć dwumetrowy płot

- Od 2001 roku obowiązuje zakaz odstrzału łosi - wyjaśnia Kamila Czajka z Nadleśnictwa Dobrzejewice. - Wygląda na to, że przez tyle lat populacja zdążyła się odrodzić. Inwentaryzujemy to na bieżąco. Łosie to piękne zwierzęta, na pewno zobaczenie w lesie zwłaszcza dużego osobnika to duża atrakcja i przeżycie, ale trzeba również pamiętać, że mogą one wyrządzić duże szkody. Mimo sporej wagi potrafią z miejsca przeskoczyć dwumetrowy płot i wtargnąć na przykład na autostradę, czy do domowego ogródka. Coraz częściej można spotkać łosia, bo ludzie zajmują jego naturalne środowisko budując domy na śródleśnych polanach. Na nadmierną liczbę łosi narzekają też rolnicy. Zwierzęta te wyrządzają im ogromne szkody, za które odszkodowania płaci potem Skarb Państwa. My też lekko z tymi zwierzętami nie mamy, ciężko jest posadzić nowy las, bo młode pędy są ich przysmakiem. Jakiekolwiek ogrodzenia nie zdają w tym przypadku egzaminu. Być może nadszedł odpowiedni czas, by zastanowić się nad dalszym funkcjonowaniem zakazu odstrzału. Nadleśnictwo rozważa złożenie takiego wniosku.

Śmierć na A 1

Spotkanie z łosiem na drodze może skończyć się tragicznie. Dwa lata temu na autostradzie A 1 na wysokości Kutna w nocy doszło do wypadku, w którym zginął pasażer samochodu. Z kolei 6 lipca tego rokupo godzinie 23 w okolicach Nowej Wsi pod Toruniem z łosiem zderzył się kierowca zmierzający w stronę Gdańska. 52-letni mieszkaniec Wrocławia zmarł w szpitalu.

Nie prowokować, to nie zaatakuje

Z kolei - czy spotkanie łosia w lesie może wiązać się z niebezpieczeństwem?

- Nie powinno - dodaje Kamila Czajka. - Jeśli nie będziemy podchodzili i wykonywali gwałtownych ruchów zwłaszcza wobec klępy z młodymi, łoś nie zaatakuje.

Samiec (byk) łosia osiąga 540–740 kg masy ciała, a wysokość od 1,5 m do ponad 2 metra. Największy zanotowany osobnik, znaleziony w 1897 roku, mierzył 2,34 metra, ważył 825 kg, jego poroże miało rozpiętość 199 cm. Samica (łosza, klępa) jest niższa i lżejsza, osiąga masę około 400 kg.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto