Wybierz region

Wybierz miasto

  Nagroda Lindego 2017

  Ratusz Staromiejski
  Toruń, ul. Rynek Staromiejski/1, +48 56 621 02 92

  Niedziela, 4 czerwca

  • Brak informacji o cenie

  W niedzielę, 4 czerwca po raz 22. zostanie wręczona Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.

  To wyjątkowe, polsko-niemieckie wyróżnienie, przyznawane od 1996 r. przez władze dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi. Nagroda honoruje pisarzy, których „ słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. W tym roku otrzymają ją - ze strony niemieckiej Juli Zeh, ze strony polskiej - Magdalena Tulli.

  Juli Zeh urodziła się 1974 roku w Bonn, studiowała prawo oraz kreatywne pisarstwo. Opublikowała wiele powieści, sztuk i książek dla dzieci. Jej powieści przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Jej debiut powieściowy to "Orły i Anioły", który został przetłumaczona na 35 języków. W Polsce znane są również jej powieści "Instynkt gry", "Corpus delicti" i "Ciemna materia" - przedstawia sylwetkę laureatki dr hab. Radosław Sioma, członek kapituły nagrody.

  Juli Zeh jest laureatką m.in. nagrody literackiej Carla Amery'ego z 2009 roku i Tomasza Manna z 2013 roku.

  - Magdalena Tulii to polska tłumaczka i pisarka, urodzona w 1955 roku w Warszawie. Jest córką Włocha, Ludovica Tullego, tłumacza z języka polskiego na włoski. Jest absolwentką biologii na Uniwersytecie Warszawskim. Jej pierwszą pracą po studiach była praca na stacji antarktycznej im. Arctowskiego. Wątek chłodu jest bardzo istotny w jej pisarstwie. Zarobkowo tłumaczyła również książki z języka angielskiego. Jej debiut prozatorski to "Sny i kamienie", kolejne powieści to m.in. "Tryby", "Skaza" i "Kontroler snów" - dodaje Radosław Sioma.

  Powieść "Skaza" Magdaleny Tulli była nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2007 roku.

  Julii Zeh i Magdalena Tulli odbiorą nagrody w Toruniu, 4 czerwca 2017 roku w Ratuszu Staromiejskim. Z rąk prezydenta Torunia i nadburmistrza Getyngi otrzymają okolicznościowe dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5 tys. euro.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Wyjeżdżasz? Sprawdź, czy potrafisz zabezpieczyć dom przed włamaniem