Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja "Nowa Nadzieja" z Kalisza buduje Centrum Rozwoju w Śliwnikach

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Nowa Nadzieja
21 marca to wielki dzień dla Fundacji Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja" z Kalisza. Właśnie tego dnia w Śliwnikach koło Nowych Skalmierzyc rozpoczęła się budowa Centrum Rozwoju, w skład którego będą wchodziły różne podmioty działające na rzecz osób niepełnosprawnych.

W czwartek, 21 marca 2024 roku wbito pierwszą łopatę pod budowę Centrum Rozwoju Fundacja Nowa Nadzieja w Śliwnikach. Będzie to ośrodek rehabilitacji i zatrudnienia dorosłych osób z niepełnosprawnością. Wiceprezes fundacji Dorota Madejka razem z wykonawcą firmą PHU ALIS, którą reprezentował Tomasz Grobelny oraz z burmistrzem Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzym Łukaszem Walczakiem, dokonali symbolicznego „wbicia łopaty” rozpoczętej inwestycji.

Zaprojektowany budynek jest nowoczesny, ekonomiczny i przede wszystkim dostoswany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Fundacja planuje w nim utworzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz spółdzielni socjalnej, gdzie osoby dorosłe z niepełnosprawnością będą rehabilitowane oraz przygotowywane do pracy w gastronomii i ogrodnictwie. Planowane rozpoczęcia działalności ośrodka rehabilitacji z początkiem roku 2026.

Zaprojektowany budynek będzie budynkiem dwupiętowym z windą o pow. użytkowej 998 m2 z parkingiem i ogrodem owocowym. W zaprojektowanym budynku na piętrze będą sale do pracy i terapii dla osób z niepełnosprawnością, sala rehabilitacyjna i pomieszczenia socjalne. Na parterze zaprojektowano pomieszczenia administracyjno-socjalne, pracownię ogrodniczo-artystyczną oraz pomieszczenie gastronomiczne typu bistro.

W wybudowanym ośrodku Nowa Nadzieja planuje utworzyć warsztaty terapii zajęciowej i spółdzielnie socjalną w której będą rehabilitowane i zatrudniane osoby dorosłe z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym. Projekt oprócz ośrodka rehabilitacji zawiera także miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, a są to punkt gastronomiczny typu bistro oraz ogród. Osoby z niepełnoprawnością po nabyciu umiejętności w stopniu umożliwiającym podjęcie pracy będą angażowane do pracy w gastronomi oraz do pracy w ogrodzie. Ogród o powierzchni 3000 m2 jest już gotowy. Zasadzono w nim 50 gatunków różnych drzew owocowych (jabłonie, wiśnie, czereśnie i inne) oraz prawie 1000 krzewów owocowych, w tym borówki i maliny. Ogród jest ogrodzony z domkiem gospodarczym, a zasadzone rośliny mają profesjonalne nawadnianie. Planowane jeszcze otwarcie szkółki krzewów ozdobnych, tak aby podopieczni ośrodka mogli się w pełni realizować w ogrodnictwie. Podopieczni będą na co dzień zajmować się ogrodem – pielęgnować, zrywać owoce i dalej je przetwarzać czy też sprzedawać.

Punkt gastronomiczny typu bistro jest częścią zaprojektowanego budynku i będzie miejscem ogólnodostępnym służącym lokalnej społeczności. Działki na których zaprojektowano budowę ośrodka są w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego oraz miejsca rekreacyjnego miejscowości Śliwniki tzw. „Zawady”, gdzie znajduje się plac rekreacyjny, staw, świetlica wiejska i plac zabaw dla dzieci. Punkt gastronomiczny doskonale wpisuje się w to miejsce i na pewno będzie doskonałym jego uzupełnieniem. Praca dla osób z niepełnosprawnością w gastronomi jest powszechnie sprawdzoną formą zatrudnienia i rehabilitacji.

- Fundacja „Nowa Nadzieja” realizuje inwestycję ze środków własnych, które pochodzą głównie z 1,5 % podatku. Bardzo dziękujemy za dotychczasową pomoc, jednocześnie prosimy o dalsze przekazywanie 1,5% podatku, gdyż będą potrzebne środki na wyposażenie ośrodka oraz rozpoczęcie działalności - mówi Dorota Madejka.

Fundacja Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja” powstała w 2009r w Kaliszu, a jej głównym celem jest pomoc dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. Nasze ośrodki terapeutyczne działają w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie i Turku. Obecnie Fundacja ma prawie 600 podopiecznych z różnymi niepełnosprawnościami, dla których organizuje zbiórki publiczne, jak i umożliwia zbieranie środków z 1,5% podatku na ich indywidualnych kontach.

Fundacja prowadzi szkolenia i warsztaty dla rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz dla specjalistów w zakresie terapii i rehabilitacji. Na stałe w programie fundacji są również akcje społeczne przybliżające trudne tematy np. uzależnienia cyfrowe u dzieci i młodzieży. Organizujemy festyny, uczestniczymy w lokalnych imprezach, tak aby dotrzeć do jak największej liczby osób, które mogą potrzebować naszej pomocy.


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto