Żużel. Chris Holder drugi w GP Polski. Słaby Gollob

Chris Holder drugi w SGP w Gorzowie
Chris Holder drugi w SGP w Gorzowie ©Patryk Młynek
Chrispy zajął drugie miejsce w rozegranym w Gorzowie Grand Prix Polski. Australijczyk przegrał tylko z mającym rewelacyjną końcówkę Jarosławem Hampelem. Drugi z jeźdźców Unibaxu Tomasz Gollob zajął dopiero czternaste miejsce.

To czwarte zwycięstwo Hampela w cyklu GP i jednocześnie 17. miejsce na podium. Poprzednio triumfował na inaugurację obecnego sezonu w australijskim Auckland. Wcześniej był najlepszy GP Skandynawii w Malilli w sierpniu 2011 i w Kopenhadze w 2010 roku.

W finale Polak był bezkonkurencyjny. Po znakomitym starcie nie oddał prowadzenia do mety. Jego sukces fetowało ponad 15 tys. kibiców na stadionie im. Edwarda Jancarza.

Hampel awansował do półfinału z dorobkiem ośmiu punktów. Dziewięć wywalczył Krzysztof Kasprzak. Obaj trafili do tego samego wyścigu, wspólnie Holderem i Duńczykiem Nielsem Kristianem Iversenem. Na mecie pierwszy był Hampel, przed broniącym tytułu Australijczykiem. Trzeci Kasprzak został ostatecznie sklasyfikowany na siódmej pozycji w turnieju.

Gorzów nie był w sobotę szczęśliwy dla Tomasza Golloba. Zgromadził tylko cztery punkty i zajął 14. pozycję. Jedno zwycięstwo biegowe i trzy jedynki nie wystarczyły też, by w czołowej ósemce znalazł się debiutujący w GP Bartosz Zmarzlik.

Pierwszy z Polaków pojawił się na torze Hampel. W drugim biegu, mimo znakomitego startu, po wyjściu z pierwszego łuku spadł na ostatnią pozycję, a jego motocykl był wyraźnie wolniejszy od maszyn rywali. Walkę o zwycięstwo stoczyli najlepszy w Gorzowie Wlkp. przed rokiem Martin Vaculik i Rosjanin Emil Sajfutdinow. Wygrał Słowak, a lider GP był drugi.

W trzecim biegu wystąpili Gollob i Kasprzak. Rywalizację przerwano jednak po upadku Nickiego Pedersena. Duńczyk chwilę poleżał przy bandzie i wrócił do parkingu, a sędzia go nie wykluczył.

W powtórce Pedersen najlepiej wyszedł spod taśmy, ale na ostatnim okrążeniu wyprzedził go, ku radości tłumu kibiców, Kasprzak. Tomasz Gollob był trzeci.

W ostatnim wyścigu pierwszej serii ponownie załopotały białe flagi. Na czwartym polu ustawił się Zmarzlik. Po świetnym starcie popełnił błąd na wyjściu z łuku, co wykorzystali Iversen i Szwed Fredrik Lindgren. Ostatecznie 18-letni Polak zdobył jeden punkt.

Po równaniu toru drugą serię otworzył bieg z udziałem Golloba i Zmarzlika. Junior z Gorzowa był najszybszy od startu. Najbardziej utytułowany z Polaków przebił się na drugą pozycję, jednak dał wyprzedzić się Słoweńcowi Matejowi Zagarowi i po raz drugi dowiózł do mety tylko punkt.

Chwilę potem ponownie przed taśmą stał polski duet, tym razem Kasprzak i Hampel. Pewnie jednak zwyciężył Iversen. Hampel był trzeci, Kasprzak nie dołożył kolejnych punktów do swojego dorobku.

Przed trzecią serią wyścigów Hampel miał tylko punkt. Kolejny bieg jednak pewnie wygrał i nadal liczył się walce o ósemkę. Widać było, że w końcu dopasował przełożenia do twardego toru.

W 11. biegu Gollob stanął przed podobnym zadaniem jak Hampel. Liczyły się jedynie trzy punkty. Poza konkurencją był jednak Sajfutdinow, a Gollob ponownie był trzeci. Tuż przed metą dał wyprzedzić się Iversenowi.

W kolejnej gonitwie najszybszy był Kasprzak, a Zmarzlik wyrwał jeden punkt po walce na łokcie z Vaculikiem.

W 16. wyścigu szansę na półfinał stracił Gollob, który miał defekt. Chwilę później awans do półfinału wywalczył Kasprzak, a w następnym wyścigu nie udało się to Zmarzlikowi, jednak sześć punktów w debiucie to niezłe osiągnięcie.

Hampel awansował na czwartą lokatę w klasyfikacji mistrzostw świata. Ma obecnie 66 pkt, dwa mniej od Holdera i siedem od Woffindena. Prowadzi Sajfutdinow - 84 pkt.