Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZUS DLA WAS - Renta szkoleniowa. Jakie składki?

MIKO
Lekarz rzeczoznawca KRUS uznał, że powinnam przekwalifikować się zawodowo, a i ja sama jestem zainteresowana zmianą profesji. Jeżeli KRUS przyzna mi rentę rolniczą szkoleniową, w jakiej wysokości będę ją ...

Lekarz rzeczoznawca KRUS uznał, że powinnam przekwalifikować się zawodowo, a i ja sama jestem zainteresowana zmianą profesji. Jeżeli KRUS przyzna mi rentę rolniczą szkoleniową, w jakiej wysokości będę ją dostawała?

Wysokość tej renty ustalana jest tak samo jak emerytury lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy. Zależy od udowodnionych okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS, wysokości opłaconej składki na ubezpieczenie społeczne rolników w latach 1983 -1990 oraz od udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych wymienionych w ustawie
o emeryturach i rentach z FUS.
Renta szkoleniowa, podobnie jak renta lub emerytura rolnicza, składa się z części składkowej i uzupełniającej, a suma obu tych części nie może być niższa od emerytury podstawowej, która wynosi 597,46 zł. Część uzupełniająca renty rolniczej szkoleniowej będzie wypłacana i nie zostanie zawieszona również wtedy, gdy rencista będzie nadal prowadził działalność rolniczą – czyli jeśli on lub jego małżonek są nadal właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem gospodarstwa rolnego o powierzchni przekraczającej
1 ha fizyczny lub 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych.
Wypłata części uzupełniającej tej renty zostanie zawieszona w przypadku osiągania przychodu z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego zgodnie z przepisami emerytalnymi – bez względu na wysokość tego przychodu. Podjęcie zatrudnienia spowoduje natomiast utratę prawa do wypłaty.

Jakie składki?

Prowadzę działalność gospodarczą, ale ostatnio otrzymałem propozycję podjęcia pracy na umowę-zlecenie w zupełnie innej dziedzinie. Czy w razie zawarcia umowy, będę mógł opłacać składki na ZUS nadal z tytułu prowadzonej działalności, czy też z obu tytułów?

Przy równoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej i wykonywaniu pracy na podstawie umowy zlecenia można wybrać tytuł, z którego będzie się podlegało ubezpieczeniom społecznym. Z drugiego tytułu można podlegać ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowym na zasadzie dobrowolności. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca się obowiązkowo z dwóch tytułów.
Stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu pracy na podstawie umowy zlecenia są takie same jak z tytułu działalności gospodarczej. Przy umowie zleceniu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansują z własnych środków, w równych częściach ubezpieczeni i płatnicy składek. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i opłacane w całości przez zleceniobiorcę. Ubezpieczenie wypadkowe opłacane jest tylko wtedy, gdy praca świadczona jest w siedzibie prowadzenia działalności. Składka na ubezpieczenie wypadkowe opłacana jest przez zleceniodawcę.
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym dla prowadzących działalność gospodarczą i dla zleceniobiorców nie może być wyższa od trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto