Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki konkursu na zagospodarowanie przestrzenne obszarów położonych na prawym i lewym brzegu Wisły [WIZUALIZACJE]

Tomasz Wersocki
Znamy wyniki konkursu na zagospodarowanie przestrzenne obszarów położonych na prawym i lewym brzegu Wisły [WIZUALIZACJE]
Znamy wyniki konkursu na zagospodarowanie przestrzenne obszarów położonych na prawym i lewym brzegu Wisły [WIZUALIZACJE] Sławomir Kowalski
Miasto wyłoniło projekty, które zwyciężyły w konkursach dotyczących zagospodarowania obszarów położonych na lewym oraz prawym brzegu Wisły.

Rewitalizacji na prawym brzegu rzeki mają być poddane tereny: od przystani AZS aż do Portu Drzewnego. Niestety w przypadku konkursu dotyczącego tej części nabrzeża komisja nie wybrała żadnego z czterech projektów ze względu na brak spełniania określonych kryteriów.

Z kolei modernizacja terenów na lewobrzeżu miałaby objąć odcinek: od Kępy Bazarowej do Zamku Dybowskiego. Z trzech projektów wybrano dwa: za pierwsze miejsce pracowania architektoniczna Artura Klimczaka z Wrocławia otrzymała nagrodę w wysokości 30 tys. złotych. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 21 tys. przypadało z kolei warszawskiemu projektantowi.

Co powstanie na lewym brzegu Wisły?

Wrocławski projektant przewidział w tym miejscu budowę m.in. trasy spacerowej wzdłuż plaży w kierunku mostu drogowego, wypożyczalnię rowerową czy sprzętu sportowego. Chętni będą mogli podziwiać starówkę z trasy widokowej umieszczonej w koronie murów Zamku Dybowskiego. Z kolei na szerokie plaży położnej u podnóża zamku miałaby się znaleźć instalacja świetlna złożona z 16 pylonów, dzięki którym na wodzie odbywały się niesamowite pokazy świetlne. To koniec atrakcji przygotowanych dla mieszkańców. Na lewobrzeżu wyrośnie także przystań i pomost, miejsce na wyciąg wakeboardowy, plenerowa siłownia, boisko do siatkówki plażowej czy kładka dla rowerów.

- Zwycięska koncepcja przedstawiała rozwiązania dla wszystkich wymogów, które postawiliśmy w konkursie – podkreśla Piotr Sobociński, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Toruniu.

Kiedy można spodziewać się realizacji wyłonionych projektów? Co najmniej kilka lat, ponieważ miasto zwycięski projekt bierze pod uwagę w ramach dalszej współpracy, ale jak zaznaczył prezydent jest to jedynie „spojrzenie na obszary, dające sygnał, że można w tych miejscach przyjąć konkretne rozwiązania”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto