Wyniki wyborów w Toruniu 2018. Jak głosowali torunianie? [WYBORY WYNIKI, SONDAŻ IPSOS, EXIT POLL]

tw, id, szs, az

TORUŃ: WYNIKI WYBORÓW i FREKWENCJA 2018 - pełne wyniki wyborów samorządowych 21 października 2018 - znajdziesz w tym miejscu. Wyniki wyborów prezydenta, rady miasta i sejmiku. Pełne, oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2018 będą znane najwcześniej we wtorek wieczorem. Zanim zostaną ogłoszone, poznamy wyniki sondażu exit poll dla wybranych miast, a następnie cząstkowe wyniki z części obwodowych komisji wyborczych. Jaki wynik wyborów w Toruniu? Kto prezydentem Torunia? Mamy wstępne wyniki! Prawdopodobnie nie będzie zapowiadanej drugiej tury.

Pierwsze wyniki wyborów to sondaż exit poll - wyniki badania przeprowadzonego przed wybranymi lokalami wyborczymi w największych polskich miastach. W tym roku podczas wyborów samorządowych sondaż taki przeprowadziła tylko jedna pracownia - Ipsos. Został wykonany na zlecenie TVP, TVN i TV Polsat. Niestety Toruń nie został ujęty w badaniu. Nie są jeszcze znane wyniki głosowania do rady miejskiej ani wyniki głosowania do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Według naszych najnowszych informacji wstępne, nieoficjalne wyniki wyborów na prezydenta Torunia wskazują na zwycięstwo Michała Zaleskiego. Dane z 79 na 121 komisji wskazują, że urzędujący prezydent uzyskał aż 55,5 proc. głosów, a jego główny rywal - poseł Tomasz Lenz (PO), otrzymał 23 proc. głosów.

Nadal czekamy na pozostałe wyniki i oficjalne informacje.

Koalicja Obywatelska wygrywa walkę o sejmik wojewódzki w Kujawsko-Pomorskiem

Według nieoficjalnych informacji "Nowości" w województwie kujawsko-pomorskim (wybory do sejmiku) zwyciężyła koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Trudno na razie mówić o podziale mandatów. Koalicja Obywatelska wygrała również w Warmińsko-Mazurskiem, Wielskopolskiem, Opolskiem, Lubuskiem, Zachodniopomorskiem, Pomorskiem. Czekamy na kolejne, bardziej szczegółowe informacje.

Wyniki wyborów w Toruniu - reakcje sztabów wyborczych:

Najszybciej chyba świętować zaczął komitet Sławomira Mentzena, który już około 20 rozpoczął zebrał się w Ciepłych Kluchach przy Łaziennej. Ciekawostką wieczoru była zapowiedź kandydata, że będzie w przyszłości starał się o mandat sejmowy.

Komitet Prawa i Sprawiedliwości tradycyjnie już wieczór wyborczy spędzał przy Rynku Staromiejskim w pubie Jadwiga. Kandydaci stawili się dość licznie. Oprócz frontmenów ugrupowania jak Zbigniew Rasielewski, którego emocje zdradzało nerwowo drgające kolano i rumieńce na twarzy, można było dostrzec spokojnych Przemysława Przybylskiego czy Wiolettę Dąbrowską. Szczególnie widoczni byli przedstawiciele młodszego pokolenia Krzysztof Buława, Kamil Kojak, Mateusz Schalau - podobno najmłodszy wśród kandydatów wszystkich ugrupowań. Nie zabrakło również Wojciecha Świtalskiego i Wojciecha Klabuna. Szczególnie intensywnie po sali krążył Michał Jakubaszek, którego poprosiliśmy o komentarz.

- Kampania w Toruniu była wyjątkowa pod wieloma względami. Do tej pory nie było sześciu kandydatów na prezydenta. Tak naprawdę każdy mógł odnaleźć swojego kandydata. Skala outdoorowa tej kampanii była również nieporównywanie większa. - mówił.

Zapytany o wyniki krajowe i wojewódzkie, Michał Jakubaszek wypowiadał się zdecydowanie ostrożniej.

- To są tylko i wyłącznie wyniki sondażowe. W skali województwa możemy mówić o tym, że są one bardzo prawdopodobne. Odbieramy je jako umiarkowane zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w Polsce. Z sondaży wynika, że w województwie wygrała koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, więc tutaj trudno się z tego cieszyć - zakończył.

Zapytani o to, czy będą czekać do pojawienia się pierwszych wyników odpowiedzieli, że nie, choćby z powodu zwykłego zmęczenia kampanią, co dało się zaobserwować i wśród innych komitetów. Już około 22, sala pustoszała. Szybciej opuścił ją wiceprezydent Rasielewski. W tym samym czasie Jadwigę mijał wiceprezydent Rakowicz. Najprawdopodobniej obydwaj udali się do Hotelu Filmar, gdzie zebrał się Komitet Michała Zaleskiego.

Członkowie Komitetu Wyborców Michała Zaleskiego czekali na wyniki wyborów w hotelu Filmar w dość szampańskich nastrojach.

- Ta kapania była wspaniała, każdy dawał z siebie coś – powiedział do zebranych Michał Zaleski. - Stanowiliście dla mnie oparcie.

Słowa podzięki odebrali kandydaci na radnych z komitetu wyborczego oraz współpracownicy Michała Zaleskiego w Urzędzie Miasta, między innymi skarbniczka miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Marcin Kowallek, szefowa wydziału promocji Ewa Banaszczuk-Kisiel, rzeczniczka prezydenta Anna Kulbicka-Tondel, wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz. Wieczór wyborczy w Filmarze spędził także prezes Toruńskich Wodociągów Władysław Majewski, prezes TKP Elana Jarosław Więckowski, komendant zamku krzyżackiego Andrzej Nowicki i Adam Marszałek. Koło godziny 22 pojawił się tu również wiceprezydent Zbigniew Rasielewski, kandydat na prezydenta Torunia z Prawa i Sprawiedliwości.

Z nadzieją w przyszłość patrzyli również działacze opozycyjnego komitetu My Toruń, którzy na wyniki wyborów czekali w swoim biurze przy ulicy Mickiewicza.

- Jesteśmy optymistami – mówi Maciej Cichowicz. - Skończyło się przekleństwo Torunia, czyli rządzący razem z Michałem Zaleskim POPiS. Wierzymy, że przyszły prezydent miasta będzie miał w Radzie silną opozycję, co na pewno wyjdzie miastu na dobre.

Członkowie My Toruń mają nadzieję, że uda im się osiągnąć sukces Czasu Mieszkańców sprzed czterech lat, czyli zdobyć cztery mandaty w Radzie Miasta, chociaż liczą, że będzie ich więcej.

Wyniki wyborów samorządowych - dane z komisji wyborczych

Pierwsze cząstkowe wyniki z komisji wyborczych będą się pojawiały po północy. Wyniki wyborów w Toruniu będziemy prezentowali na żywo na nowosci.com.pl - nasi dziennikarze będą odwiedzali obwodowe komisje wyborcze w całym mieście i na bieżąco przekazywali wyniki głosowania na prezydenta Torunia oraz wyniki wyborów do rady miejskiej.

Czytaj dalej - wyniki w kraju:

Najważniejsze wyniki z kraju

Wiele wskazuje na to, że nie będzie drugiej tury w Warszawie. Z badania exit poll Ipsos wynika, że Rafał Trzaskowski zdobył 54,1 proc. głosów. Patryk Jaki uzyskał 30,9 proc. głosów. Drugiej tury nie będzie też w Łodzi, gdzie Hanna Zdanowska zmiażdżyła rywala z PiS. Reelekcję uzyskał też Krzysztof Żuk w Lublinie. Dogrywka będzie potrzebna w Krakowie - w drugiej turze spotkają się Jacek Majchrowski i Małgorzata Wassermann. W Gdańsku zmierzą się urzędujący prezydent Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński.

PiS wygrywa w 9 z 16 województw, w pozostałych 7 wygrywa Platforma Obywatelska. Przypomnijmy, że w 2014 roku PiS zwyciężył w 5 województwach, Platforma Obywatelska w 7, a PSL w 4. Przed czterema laty w skali całej Polski PiS uzyskał 26,89 proc. głosów, PO - 26,29 proc., PSL - 23,88 proc., a SLD - 8,79 proc.

Wybory do sejmików wojewódzkich wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Oto pierwsze wyniki exit poll Ipsos:

 • PiS - 32,3%
 • Koalicja Obywatelska - 24,7
 • PSL - 16,6%
 • Bezpartyjni Samorządowcy - 6,3%
 • Kukiz'15 - 6,3%
 • SLD Lewica Razem - 5,7%

Czytaj więcej: Wybory samorządowe 2018 w Toruniu:
Złamanie ciszy wyborczej: 5 przypadków!
Lista lokali wyborczych - gdzie głosować
Wyniki wyborów 2018 w Toruniu

Czytaj dalej - co z oficjalnymi wynikami:

Wyniki wyborów samorządowych - oficjalne wyniki PKW

Państwowa Komisja Wyborcza poda oficjalne wyniki wyborów dopiero wtedy, gdy policzone zostaną głosy z ostatniej komisji wyborczej. W praktyce może się to stać dopiero we wtorek wieczorem lub w środę rano. Wcześniej powinniśmy poznać oficjalne wyniki wyborów we Toruniu - Miejska Komisja Wyborcza poda je najpewniej w poniedziałek rano. Również w poniedziałek Wojewódzka Komisja Wyborcza powinna opublikować wyniki wyborów do Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego.

Frekwencja w czasie wyborów samorządowych w poprzednich latach:

 • 1990: 42,27%
 • 1994: 33,78%
 • 1998: 45,45%
 • 2002: pierwsza tura 44,23%, druga tura 35,02%
 • 2006: pierwsza tura 45,99%, druga tura 39,69%
 • 2010: pierwsza tura 47,32%, druga tura 35,31%
 • 2014: pierwsza tura 47,40%, druga tura 39,97%

Frekwencja na dzień 21.10.2018, godzina 12:

Jak informuje PKW, frekwencja wyborcza na godzinę 12 prezentuje się następująco:

 • Kraj: 15,62%
 • Województwo kujawsko-pomorskie: 15,38%
 • Toruń: 15,33%

Dla porównania w Bydgoszczy: 14,97%

- W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gm. Nowy Dwór, powiat sokólski, województwo podlaskie – 34,52% - dodaje PKW.

Frekwencja na dzień 21.10.2018, godzina 17:

PKW informuje, że obecnie frekwencja wynsi:
[*]Kraj: 41,65%
[*]województwo kujawsko-pomorskie: 40,77%
[*]Toruń: 41,02%

Dla porównania w Bydgoszczy: 39,84%

- W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gm. Aleksandrów, powiat piotrkowski, województwo łódzkie – 64,94% - dodaje PKW.

Wybory samorządowe 2018 – Na co mamy wpływ?

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3