Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierasz się na stok? Sprawdź, jak przygotować się do jazdy na nartach

Redakcja
Wybierasz się na stok? Sprawdź, jak przygotować się do jazdy na nartach
Wybierasz się na stok? Sprawdź, jak przygotować się do jazdy na nartach Szymon Starnawski
W przerwie świątecznej i ferie zimowe wiele osób wyjeżdża w góry, aby poszusować na nartach. Nie każdy jednak wie, jak odpowiednio przygotować się do sezonu, a także jak zachowywać się na stoku, aby jazda na nartach wszystkim sprawiała przyjemność.

Wybierasz się na stok? Sprawdź, jak przygotować się do jazdy na nartach

Kiedy wybieramy się na narty, powinniśmy pamiętać zwłaszcza o odpowiednim ubiorze, który zagwarantuje nam komfort jazdy, a jednocześnie bezpieczeństwo. - Przede wszystkim powinniśmy się zaopatrzyć w spodnie i skarpety narciarskie, kurtkę, koniecznie kask, który jest obowiązkowy do lat 16, ale lepiej jest mieć go ze sobą zawsze. Poza tym gogle i rękawiczki. Twarz warto posmarować kremem z filtrem, ponieważ promienie słoneczne odbijają się od śniegu – wymienia Robert Turek ze szkółki 2Times, działającej na Górce Szczęśliwickiej w Warszawie.

Wyjeżdżając na narty, często zabieramy ze sobą również dzieci. Dla nich to wielka frajda, a także okazja, aby zrelaksować się po wielu męczących miesiącach w szkole. Należy pamiętać, aby najmłodszych też odpowiednio przygotować do jazdy. - Każde dziecko powinno mieć strój wodoodporny. Wynika to z tego, że spędzają one dużo więcej czasu na siedząco. Maluchy lubią bawić się w śniegu, lepić bałwana, więc ubranie może im szybko przemoknąć – wyjaśnia instruktor.

Wielu osobom może się wydawać, że jadąc na obóz narciarski czy ferie organizowane samemu, koniecznie powinniśmy mieć własny sprzęt. Tymczasem, jeśli jedziemy na narty po raz pierwszy, nie możemy mieć pewności, że ten sport faktycznie nam się spodoba. Dlatego na początek najlepiej skorzystać z wypożyczalni sprzętu. Takie miejsca działają w większości ośrodków narciarskich i można w nich znaleźć wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne na stoku. - Serwisanci obecni na miejscu pomogą każdemu dopasować sprzęt do umiejętności i budowy ciała – zapewnia Turek.

Koszt wypożyczenia sprzętu jest różnorodny. Wszystko zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. Zwykle powinniśmy liczyć się z wydatkiem rzędu 30-50 zł w Polsce. W zagranicznych kurortach zimowych ceny wyglądają podobnie, ale podane są w euro. Warto też pamiętać, że im dłuższy czas, na który wypożyczamy sprzęt, tym cena jednostkowa będzie niższa.

Aby jazda na nartach czy snowboardzie rzeczywiście sprawiała nam przyjemność, powinniśmy zadbać zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i innych użytkowników stoku. - Najlepiej skorzystać z lekcji z instruktorem, żeby nie popełniać od samego początku błędów i nie nabierać złych nawyków. Dzięki temu unikniemy też wypadków – radzi Robert Turek.

Korzystając ze stoku, musimy się też na nim odpowiednio ustawić. Aby nie stwarzać zagrożenia, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie możemy zatrzymywać się na środku zjazdu, bo wtedy blokujemy drogę innym i łatwo możemy spowodować przykry w skutkach wypadek. Należy też zrobić miejsce osobom, które jeżdżą od nas lepiej i szybciej. - Ustawiamy się z brzegu, z twarzą skierowaną do większej części stoku, żebyśmy widzieli to, co się dzieje przed nami. Nie zatrzymujemy się też za pagórkami, ponieważ musimy być widoczni dla jadących z góry narciarzy – podkreśla instruktor.

O zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa powinniśmy też pamiętać w sytuacji, kiedy poczujemy, że tracimy panowanie nad nartami i zaczynami zjeżdżać za szybko. Przede wszystkim nie możemy panikować. - Kiedy już zdarzy nam się taka sytuacja, najprościej jest próbować zatrzymać się pługiem, czyli tak, aby tyły narty były rozstawione szeroko, a przody skierowane do siebie. To jest podstawowa technika jazdy. Innym sposobem jest skręcanie do momentu aż narty przestaną się rozpędzać. Jeśli te dwie metody zawiodą, wówczas staramy się przewrócić, ale taką decyzję trzeba podjąć szybko, żebyśmy nie zdążyli się rozpędzić – mówi trener.

Choć ośrodki narciarskie są coraz lepiej rozwinięte, nadal w niektórych miejscach brakuje apteczek, które pomogłyby nam w przypadku urazu. Dlatego często warto mieć niewielką apteczkę przy sobie. Powinny się w niej znaleźć bandaże, folia izolacyjna, która trzyma ciepło, a także akcesoria, którymi będziemy mogli usztywnić złamaną nogę lub rękę. Należy jednak podkreślić, że w przypadku poważnych kontuzji, apteczka jest zwykle mało przydatna. Wtedy musimy już wezwać służby ratownicze.

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z nartami, lepsze efekty osiągną, jeśli zapiszą się na indywidualne lekcje z instruktorem. Jeśli jednak wolimy jeździć w grupie, możemy zebrać znajomych, którzy są na podobnym poziomie zaawansowania. - Wtedy uczącym się będzie przyjemniej, a instruktorowi łatwiej prowadzić zajęcia i cała grupa na tym skorzysta – zauważa Robert Turek.

Dobrym pomysłem jest też uczestnictwo w obozie narciarskim. Daje on efekty, choć wiele zależy też od tego, jak wygląda. - Oczywistym jest, że szybciej nauczymy się dobrze jeździć, kiedy będziemy mieć w ciągu dnia 8 godzin jazdy, zamiast 4. W lepszej sytuacji są też osoby, których instruktor dba o ich rozwój, a nie po prostu zjeżdża razem z grupą – mówi trener.

Zanim zaczniemy zimowe szaleństwo na stoku, pamiętajmy o przygotowaniu się do tego. Jazda na nartach to sport, jak każdy inny, dlatego powinniśmy zadbać o swoją kondycję i rozgrzać mięśnie. - Wielu osobom wydaje się, że narciarstwo to po prostu miłe spędzanie czasu i relaks, a nie sport. Tymczasem często okazuje się, że po 2-3 dniach takie osoby mają zakwasy i są zmęczone. Jeśli ktoś nie chce lub nie ma czasu uczestniczyć w zajęciach, to dobrze jest robić w domu chociaż przysiady, żeby wzmocnić nogi – zaleca instruktor.

Przed pierwszym zjazdem powinniśmy też rozgrzać swoje ciało. - Rozgrzewka jest wskazana przed każdym wysiłkiem fizycznym, żeby zmniejszyć ryzyko kontuzji. Należy rozgrzać każdy staw osobno, poprzez zwykłe krążenia ramion, nadgarstków czy nóg w kolanach.

Czytaj też: Stoki narciarskie, Warszawa i okolice. Gdzie możemy poszusować, nie wyjeżdżając w góry? [PRZEGLĄD]


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto