Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiadomo już, kto pomoże rozwinąć skrzydła orłowi z pomnika wojsk balonowych [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Szymon Spandowski
Z archiwum rodzinnego Ewy Żakowej
Orła wieńczącego pomnik toruńskich żołnierzy wojsk balonowych zrekonstruuje toruński artysta Maciej Jagodziński-Jagenmeer. Rzeźba z cokołem powinna się pojawić w parku na Bydgoskim Przedmieściu w przyszłym roku. Pomnik wojsk balonowych został odsłonięty w maju 1937 roku. Był uważany za najpiękniejszy pomnik w mieście. Niestety cieszył się tą sławą dość krótko, Niemcy zniszczyli go niedługo po zajęciu miasta w 1939 roku.

Przed wojną Toruń był jednym z najważniejszych ośrodków aeronautycznych na świecie. Tutejsza szkoła kształciła obserwatorów wojskowych, przy okazji była również kuźnią kadr sportowych. A w sportach balonowych Polska była wtedy światową potęgą. Nasi aeronauci kilka razy sięgali po puchar Gordona-Benetta, czyli najważniejszy laur w tej dyscyplinie. O ich dokonaniach gazety rozpisywały się z takim samym entuzjazmem, jak teraz piszą o skokach narciarskich. Powracających po zawodach aeronautów witały na dworcach tłumy.

Niemal wszyscy podniebni bohaterowie tamtych lat byli związani z Toruniem. Tu zdobywali szlify, bądź też uczyli aeronautów. Wykładowcą toruńskiej szkoły był na przykład kapitan Antoni Janusz, który mieszkał w kamienicy na rogu ul. Krasińskiego i Kochanowskiego. W 1938 roku, wspólnie z porucznikiem Franciszkiem Janikiem zdobył ostatni przed wojną puchar Gorodna-Benetta. Zgodnie z zasadami zawodów, kolejny powietrzny rajd miał wystartować z Polski. Konkretnie ze Lwowa - we wrześniu 1939 roku.

Te plany pokrzyżowała wojna. Balonowe zawody o puchar Gordona-Benetta reaktywowano dopiero w 1983 roku. Pierwszą edycję wygrali Polacy: Stefan Makné i Ireneusz Cieślak. Nagrodę wręczył im mieszkający w Londynie emerytowany pułkownik Antoni Janusz.

POLECAMY | Dołącz do grup na Facebooku:
Toruń Retro
Toruńskie Wiadomości, Ogłoszenia, Opinie
Wypadki i utrudnienia - Kujawsko-Pomorskie

Pomnik wojsk balonowych w parku na Bydgoskim Przedmieściu upamiętniał wojskowych obserwatorów, którzy zginęli podczas wojny polsko-bolszewickiej oraz późniejszych ofiar wypadków. Odsłonięte w maju 1937 roku dzieło Michała Kamieńskiego cieszyło się opinią najpiękniejszego pomnika Torunia. Dla parku na Bydgoskiem i miasta ozdobą było niestety bardzo krótko. Niemcy zniszczyli pomnik niedługo po zajęciu miasta w 1939 roku.

Z inicjatywą rekonstrukcji pomnika wystąpiło Towarzystwo Miłośników Torunia. Na swojej stronie internetowej poinformowało właśnie o tym, kto odtworzy skrzydlatego orła oraz kiedy pomnik wróci do Parku Miejskiego.

"Znamy już wykonawcę rzeźby, która zwieńczy odbudowywany Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu! Będzie nim Maciej Jagodziński-Jagenmeer, toruński artysta znany m.in. z takich realizacji jak rzeźba Przekupki na Rynku Nowomiejskim w Toruniu czy posąg Łuczniczki przed bydgoską Opera Nova. Wykonawcę w drodze konkursu rozstrzygniętego w dniu 15.02.2019 r. wyłoniła komisja powołana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, który na wniosek Towarzystwa Miłośników Torunia sfinansuje prace nad odtworzeniem odlewu. Mamy nadzieję, że gotową rzeźbę będziemy mogli zaprezentować Państwu już w drugiej połowie roku! Przypomnijmy, że przedstawiała ona wzbijającego się do lotu orła trzymającego w szponach wieniec laurowy z wplecioną weń kotwicą i krzyżem Virtuti Militari.

ZOBACZ GALERIĘ ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ

To nie koniec dobrych wieści! Dzięki przychylności Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego w prace nad odbudową Pomnika aktywnie włączył się Urząd Miasta Torunia, który 20.02.2019 rozstrzygnął konkurs na opracowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do zrealizowania odbudowy. Pracami tymi zajmie się Biuro Architektoniczne ComProjekt z Torunia. Cieszy nas również deklaracja Pana Prezydenta dotycząca pokrycia ze środków miejskich kosztów zagospodarowania otoczenia pomnika oraz włączenia jego odsłonięcia w program miejskich obchodów 100-lecia powrotu Torunia do Polski, które obchodzić będziemy w 2020 r.

Jesteśmy coraz bliżej upragnionego celu, ale jego osiągnięcie uzależnione jest od dalszego wsparcia ze strony hojnych instytucji i ludzi dobrej woli. Przypominamy, że Towarzystwo Miłośników Torunia - inicjator odbudowy Pomnika - prowadzi zbiórkę funduszy na pokrycie kolejnych etapów odbudowy, w tym na odtworzenie wysokiego granitowego cokołu, na którym zamieszczony zostanie odlew orła. Numer konta dla wpłat i więcej informacji o zbiórce znaleźć można na stronie www.tomito.cba.pl. Zachęcamy gorąco do wsparcia naszej inicjatywy! Wspólnie przywróćmy Toruniowi Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych!"

ZOBACZ TEŻ: Spod Ekranu: "Faworyta" Recenzja wideo

NowosciTorun

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto