Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend w Toruniu. Co? Gdzie? Kiedy?

UM Torunia
Tomasz Młynek
Koncerty dla melomanów, wystawy dla miłośników sztuki, spektakle i warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. To tylko niektóre propozycje dla mieszkańców grodu Kopernika na najbliższy weekend w Toruniu 3 – 5 lutego 2012 roku.

Piątek, 3 stycznia 2012 roku

Koncert charytatywny, godz. 19.00, Od Nowa

Gwiazdą koncertu będzie toruńska formacja reggae Paraliż Band. Wystąpią również: Biszu B.O.K., Małpa, Mc Silk. Toruńska grupa Paraliż Band grająca muzykę w stylu reggae powstała w 1996 roku. Obecnie formację tworzy 12 osób. Zespół początkowo muzycznie inspirował się punk rockiem, później także ska. Przełom nastąpił, kiedy muzycy zakochali się w reggae - od tego czasu ich muzyka nabrała nowych kolorów. Bilety: 15 zł, 20 zł - w dniu koncertu

Fotografia śmieciowa - malowanie światłem i cieniem, Kontrapunkt

To fotografia niekomercyjna-eksperymentalna, chociaż obraz wyjściowy (w interakcji rzeczywistość-lustrzanka-obraz) to bardziej forma malarstwa cyfrowego, niż fotografia. Nazwa fotografia śmieciowa nawiązuje do nieostrych, poruszonych, prześwietlonych (lub niedoświetlonych), źle skadrowanych pod względem technicznym i warsztatowym zdjęć. Formy takie zazwyczaj stanowią niechciany, uboczny (błędny) efekt fotografii tradycyjnej - „taśmowej” i w konsekwencji są automatycznie i permanentnie odrzucane (kasowane).

Organizatorem jest Sebastian Tomasz Marek (Płocharski) z Torunia. Absolwent geomorfologii na UMK w Toruniu i GISu na AGH w Krakowie. Samouk zafascynowany multimediami i Matką Ziemią. Bezustannie szukający swojego „alter ego” między post-analogową, a cyfrową przestrzenią egzystencjalną. Wystawa potrwa do 9 lutego 2012 r.

Repertuar kin w Toruniu

Wymienialnia, godz. 17.00-20.00, Cafe Draże

Drażowy swapping przy ciachu i kawie ze Sprawiedliwego Handlu oraz specjalnie w grudniu- pchli targ autorskich kolekcji ubrań i gadżetów. Tym razem zapraszamy do udziału projektantów, którzy chcieliby zaprezentować i wypromować swoje autorskie kolekcje ubrań i dodatków w cafe Draże. Będzie można podziwiać m.in. autorską kolekcję gadżetów i ubrań Yoyo Design, Agaty Wilkowskiej, Patki Smirnow, AT design.

DeBobers, godz. 20.00, Lizard King

wstęp wolny

Koncert uczniów ZSM, godz.18.00, Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych

Soliści - najlepsi uczniowie ZSM zagrają z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Dyrygować im będzie Dainius Pavilionis. Bilety: 30 / 20 zł

Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku, Muzeum Okręgowe

Wystawa czynna do 19 lutego 2012 roku

Bronisław Jamontt (1886-1957) Malarstwo. Rysunek, Muzeum Okręgowe

Wystawa czynna do końca lutego 2012 roku

Świat nauki i kultury na medalach ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu

Wystawa czynna w Ratuszu Staromiejskim do 25 marca 2012 roku

Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta. Skarby Fundacji Książąt Czartoryskich, Muzeum Okręgowe

Wystawa czynna do 31 marca 2012 roku

Birma – pamiątki z podróży Rafała Glonka, godz. 17.00, Kamienica pod Gwiazdą

Wystawa "Birma – pamiątki z podróży Rafała Glonka" w Kamienicy pod Gwiazdą jest wspomnieniem wyprawy do Birmy. Przepiękne krajobrazy nadmorskiego Arakanu, leżącego w głębi kraju Mandalay, Szan oraz dawna stolica Rangun, perełki architektury i rzeźby, m.in. świątynia z posągiem Buddy w Paganie, pagoda Kyaktio, wzniesiona na olbrzymiej granitowej skale, pokrytej płatkowym złotem oraz fragmenty z życia mieszkańców wsi zostały uwiecznione w fotografii torunianina.

Imprezy w dniach 3-5 Lutego 2012

Rafał Glonek jest z wykształcenia prawnikiem, a z zamiłowania podróżnikiem, fotografem i pilotem wycieczek. Od pięciu lat regularnie odwiedza kraje Azji południowo-wschodniej. Wystawa czynna do 1 kwietnia 2012 roku. Na wernisaż wstęp wolny, później płatny.

Historie dopowiedziane. Twórczość Wiktora Chrzanowskiego – Arsenał, Muzeum Etnograficzne

Pierwsza monograficzna wystawa prezentującą trzydziestoletni dorobek toruńskiego artysty nieprofesjonalnego, ubiegłorocznego laureata prestiżowej nagrody im. Oskara Kolberga. Na ekspozycji oprócz toruńskich zbiorów malarstwa i rzeźby, zostaną pokazane prace również ze znaczących muzeów polskich, z prywatnych kolekcji. Większość prezentowanych prac stanowią obrazy. Odzwierciedlają nie tylko kunszt malarski artysty, ale poprzez swoją bogatą tematykę nawiązującą do tradycyjnej kultury i sztuki ludowej, kultury polskich Żydów, historii Polski, religii wnoszą istotny wkład w podtrzymywanie i budowanie tradycji kulturowych i narodowych.

Etnoklimaty – Spichlerz, Muzeum Etnograficzne

Wystawa prezentuje zdjęcia laureatów nagród i wyróżnień w tegorocznej edycji konkursu fotograficznego Etnoklimaty.

Aleksander Fredro "Nowy Don Kichot", godz. 19.00, Teatr im. Willama Horzycy

"Nowy Don Kichot" jest opowieścią o życiu mężczyzny, który szuka tej jednej – jedynej – kobiety, tej jednej – prawdziwej – miłości. Wraz z bohaterem przechodzimy przez kolejne etapy jego poszukiwań. Poznajemy ludzi, z którymi przyszło mu się zetknąć. Poznajemy kobiety, które były obiektami jego westchnień. A czy na końcu bohater powie „tak” czy „ożenić się nie mogę” pozostawmy teraz bez odpowiedzi.

Carlos Murillo „Mroczna gra albo historie dla chłopców”, godz. 18.00, Teatr im. Willama Horzycy, scena na zapleczu

Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie zaprosiła Iwonę Kempę do współpracy. Jej wynikiem jest spektakl dyplomowy przygotowany ze studentami IV roku Wydziału Aktorskiego. To intrygująca opowieść o dwóch kilkunastoletnich chłopcach, którzy w świecie Internetu szukają tego, czego brakuje im w rzeczywistości. Kiedy jeden z nich - Adam - zamieszcza na czacie ogłoszenie „Chcę się zakochać”, drugi - Nick - podejmuje z nim niebezpieczną grę, w której zmieniając tożsamość i manipulując Adamem będzie próbował odpowiedzieć sobie na pytanie: „o co chodzi z tym KOCHAĆ?”. Historia rozpoczyna się w świecie wirtualnym, ale swój tragiczny koniec znajduje w rzeczywistości.

Budowanie mostów. Daniel Ernest Jabłoński w Europie wczesnego oświecenia, Biblioteka Uniwersytecka

Celem wystawy, zorganizowanej dla upamiętnienia 350. rocznicy urodzin Daniela Ernesta Jabłońskiego, jest zaprezentowanie idei porozumienia między narodami, tolerancji i ochrony mniejszości na przykładzie działalności tego żyjącego na przełomie baroku i oświecenia wizjonera jednoczącej się Europy.
Ekspozycja została przygotowana wspólnie przez Pracownię Badawczą Daniela Ernesta Jabłońskiego Uniwersytetu w Stuttgarcie, Niemieckie Forum Kultury Europy Wschodniej oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. J.A. Komeńskiego w Lesznie. Wystawa czynna do 29 lutego 2012 roku.

Dwór Poetów i Pisarzy: Wolny Rynek Poetycki , godz. 19.00, Kafeteria Struna Światła, Dwór Artusa

Kolejna, już XIII odsłona Wolnego Rynku Poetyckiego to spotkanie z toruńskimi poetami, którzy zaprezentują swoją twórczość. Wystąpią między innymi: Daria Lisiecka, Jacek Żebrowski, Anna Pilewicz, Agnieszka Filipiak, Małgorzata Trzpil, Joanna Solarska i Sławomir Ciecierski. Gościem specjalnym będzie Paulina Danecka, a muzycznie całość zwieńczy koncert zespołu Eric Band. Wstęp wolny

Teatr laboratorium. Warsztaty teatralne, WOAK
Trzydniowe warsztaty poprowadzi Michał Rzepka. Koszt: 100 zł

622 upadki Bunga, CSW „Znaki Czasu”

Wystawa z okazji 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków poświęcona regionalnej sekcji Związku: Okręgowi Toruńskiemu ZPAP. Środowisko artystów związanych z To wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, by prześledzić m.in. bogatą historię Okręgu Toruńskiego ZPAP, kulturalnego życia Torunia, by zapoznać się z portretami i autoportretami historycznych postaci związanych z naszym miastem i jego okolicami. To również sposobność odbycia niezwykłej podróży przez subiektywne pejzaże wyobraźni artystów, ich różne formy ekspresji i wizje artystyczne, ale nie tylko. Wystawa czynna do 12 lutego 2012 roku.

World Press Photo, CSW „Znaki Czasu”

Wystawa najbardziej znanego konkursu fotograficznego na świecie. Można tu oglądać najlepsze fotografie prasowe 2010 roku, wyłonione przez niezależne jury spośród przeszło 100 tysięcy zdjęć nadesłanych z całego świata. W tym roku nagrodą World Press Photo Of The Year 2011 uhonorowano Jodi Bieber (RPA) za fotografię młodej Afganki, 18-letniej Bibi Aisha, ofiary drastycznej przemocy domowej. Na wystawę wstęp płatny każdego dnia.

Konkurs: Do wygrania niezwykły katalog World Press Photo 2011. Wystarczy zagłosować na najlepsze zdjęcie/serię zdjęć, a swój głos uzasadnić (terminal do głosowania znajduje się w przestrzeni wystawy). Jury wybierze najcelniejsze uzasadnienie i je nagrodzi.
Pakiet edukacyjny: dla nauczycieli i uczniów, można go wykorzystać w prowadzeniu zajęć dotyczących fotografii prasowej, wolności prasy, obowiązków i powinności fotografa, czy samej wystawy. Do odebrania w recepcji CSW lub ściągnięcia ze strony http://csw.torun.pl/edukacja/przewodniki.

Ute Seifert & Oliver Voigt -… tam, gdzie nas nie ma /…where we are not, Galeria Wozownia

Ute Seifert mieszka i pracuje w Ottersberg/Niemcy i Bazylei/Szwajcaria. W latach 1982-86 studiowała malarstwo i arteterapię, a wcześniej ekonomikę przedsiębiorstw, filozofię i psychologię. Na wystawie w Wozowni prezentuje m.in. instalację time doesn’t wait - niewielkie namioty z papieru używanego do torebek herbacianych, wypełnione wysuszonymi płatkami róż, które są podwieszone pod sufitem sali galeryjnej. Jest tam również obiekt – stara maszyna do pisania ze stosem niekończącego się papieru, na której widzowie mogą pisać.

Oliver Voigt, we wspólnej wystawie z Ute Seifert pokazuje głównie prace, które związane są z tematem tożsamości i wyobcowania. Wystawa czynna do 5 lutego 2012 roku.

Daniel Rycharski - street art na wsi, Galeria Wozownia

Daniel Rycharski realizuje swoje instalacje multimedialne w przestrzeni wiejskiej Kurówka (okolice Sierpca), wsi jego dziadków, gdzie obecnie sam - chociaż urodzony w mieście - mieszka i pracuje. Projekt rozpoczął w 2009 roku i prowadzi dalej w ramach studiów doktoranckich. Inspiracją do tych działań artystycznych były kontakty z mieszkańcami i ich opowieści o tajemniczych zwierzętach i niezwykłych zdarzeniach, które zaowocowały we wsi serią murali z przedstawieniami hybrydalnych zwierząt i stworów. Wystawa w Wozowni będzie się składać z trzech części: fotograficznego pokazu murali, prezentacji projektu „Galeria-Kapliczka” oraz pokazu onirycznego filmu o Kurówku.
Wystawa czynna do 19 lutego 2012 roku.

Filip Pręgowski, Nikodem Pręgowski - Brothers in Arts (Sztuczni bracia): Walka stulecia, Galeria Wozownia

Założeniem jest eksploracja i przesuwanie granic pomiędzy uprawianymi przez autorów dyscyplinami sztuki – plakatu i malarstwa, a także próba konfrontacji dwóch rodzajów artystycznej wypowiedzi o wyraźnie publicystycznym charakterze. Wystawa czynna do 19 lutego 2012 roku.

Dariusz Żejmo – malarstwo i inne zabawy plastyczne, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka
Dariusz Żejmo zajmuje się zawodowo ilustracją książkową i projektowaniem kartek pocztowych (ponad 170 wydanych). Ma na swym koncie ponad dwadzieścia parę opublikowanych książek. Maluje, fotografuje, projektuje. Fotografie pragnie zbliżyć do malarstwa ale też malując czerpie z fotografii. Pracując przy komputerze, korzysta wyłącznie z własnej twórczości i z własnych zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym Olympus Camedia. Ostatnio otrzymał nagrodę specjalną czasopisma Foto na VII Międzynarodowym Niekonwencjonalnym Konkursie Fotograficznym ,,Foto Odlot” za wszystkie nadesłane prace. Wystawa czynna do 25 lutego 2012 roku.

Wystawa prac dzieci z Bangladeszu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka

Bangladesz gości w światowych mediach przeważnie z okazji nawiedzających ten region świata klęsk żywiołowych – katastrofalnych cyklonów i powodzi. Zgoła inny obraz tego kraju wyłania się z prezentowanych na wystawie prac młodych artystów z Dhaki, Jessore czy Narayanganj. Ta składająca się prawie ze stu niezwykle barwnych pasteli kolekcja jest zaledwie niewielką częścią znajdującego się w Galerii, a pochodzącego znad Zatoki Bengalskiej, zbioru. Wystawa czynna do 25 lutego 2012 roku.

Obrazki znad Biry i Abidżanu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, Filia przy ul. Kościuszki 41/47

Na wystawę złożyły się prace dzieci z Birobidżanu – miasta położonego w azjatyckiej części Rosji, między rzekami Bira i Bidżanem, prezentowane do tej pory na organizowanych przez galerię wystawach pokonkursowych. Ta zebrana przez lata kolekcja, wysoki poziom składających się na nią prac oraz zawarte w nich opowieści o tym odległym, mało znanym zakątku świata, stały się bodźcem do zorganizowania tej wystawy. Wystawa ta skierowana jest nie tylko do miłośników Sztuki ale również wszystkich, którzy pragną odbyć daleką podróż. Potrwa do 25 lutego 2012 roku.

Ewa Gołogórska-Kucia – fotomontaż Miasta i Lala Body, Galeria „Na Piętrze” ZPAP. Wystawa czynna do 12 lutego 2012 roku.

Piotr Tołoczko - Biografia linii – grafika, Galeria Domu Muz

Piotr Tołoczko w 2004 roku ukończył grafikę, a w 2007 r. rzeźbę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Od 2010 r. pracuje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Jest kierownikiem galerii studenckiej „3.1” na UTP promującej twórczość młodych artystów. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, rzeźbą oraz instalacją. Wystawa czynna do 10 lutego 2012 roku. Wstęp wolny

Wiesław Smużny – Heliotropy 777/888 - lecia Miasta / 1 /, Galeria „S”

Heliotropy. Rośliny uganiające się za słońcem. Słoneczniki i nasturcje tworzące okolicznościowo – perspektywiczną instalację symboliczną w przestrzeni publicznej Zieleni Miejskiej i Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, wiosną, latem i jesienią 2011 r. eksponowane będą w Galerii „S”. W barwach 778. letniego Torunia, patriotycznie przybrane, uratowane i zachowane szczątki obyczaju kwietnego z symbolo twórczych heliotropów oraz foto i video dokumentacja ich wzrostu, kwitnienia i zmagań z wandalami, zostaną zaprezentowane w środku zimy, na jednej z ostatnich wystaw Galerii „S”. Wystawa czynna do 12 lutego 2012 roku.

Marek Elsner „Zmiany” – instalacja, Galeria Nad Wisłą

Marek Elsner zajmuje się rzeźbą, ceramiką, rysunkiem, ilustracją i malarstwem. Absolwent Liceum Plastycznego w Gorzowie Wlkp. i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego ze specjalizacją ceramika artystyczna. Sympatyk teatru i tańca. Od 2005 r. członek gdańskiego, anglojęzycznego teatru Maybe Theater Company. Występuje w spektaklach tanecznych i dramatycznych. Wystawa czynna do 17 lutego 2012 roku.

Sobota, 4 lutego 2012 roku

Dubstep Session with Tom Encore, godz. 21.00, Klub Muzyczny Bunkier

Pierwsza edycja całonocnej dubstepowej sesji. Tego wieczoru rozgrzewać, bujać i pieścić wasze uszy bassem będą: gospodarze imprezy - Track Numba1 w składzie FreedomSound, Hoody Dread, Cook/e oraz nasz gość specjalny - Tom Encore - dobrze znany producent i dj muzyki dubstep którego utwory grane są za granicami naszego kraju. Tom Encore, warszawski producent i DJ. Jako producent skupia się na brzmieniach około-dubstepowych, jednak kiedy gra na żywo jest niczym maszynka do mielenia rozmaitych gatunków muzyki elektronicznej, przede wszystkim tych połamanych. W swoich setach łączy wonky, glitch-hop, skwee, dubstep, drum&bass, electro i hip-hop, tworząc przepotężną miksturę basowych brzmień. Wejście: 10 zł

Potańcówka karnawałowa z kapelą Zdrowie Pięknych Pań, godz. 18.00, Muzeum Etnograficzne

Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu, MET, n obrotów. W programie tradycyjne garnitury wiejskich mazurków, polek i walczyków, miejskie fokstroty i tanga oraz zabawy taneczne pod okiem wodzireja. Sala widowiskowa. Bilety: 9 zł – normalny, 6 zł – ulgowy.

Aleksander Fredro „Nowy Don Kichot”, godz. 19.00, Teatr im. Willama Horzycy

„Nowy Don Kichot” jest opowieścią o życiu mężczyzny, który szuka tej jednej – jedynej – kobiety, tej jednej – prawdziwej – miłości. Wraz z bohaterem przechodzimy przez kolejne etapy jego poszukiwań. Poznajemy ludzi, z którymi przyszło mu się zetknąć. Poznajemy kobiety, które były obiektami jego westchnień. A czy na końcu bohater powie „tak” czy „ożenić się nie mogę” pozostawmy teraz bez odpowiedzi.

Domowy teatr – elementy cyrku i teatru przedmiotu, WOAK

Warsztaty z cyklu Za-bawialnia, czyli sposoby na pogodę i niepogodę dla całej rodziny. Rodzinne warsztaty artystyczne – zajęcia prowadzą Alicja Usowicz i Krystian Wieczyński. Koszt: 40 zł

Trening prezentacji i wystąpienia medialnego, WOAK

Koszt: 60 zł

Teatr laboratorium. Warsztaty teatralne, WOAK

Trzydniowe warsztaty poprowadzi Michał Rzepka. Koszt: 100 zł

Niedziela, 5 lutego 2012 roku

M. Prześluga „Najmniejszy bal świata”, godz. 16.00, Teatr Baj Pomorski

Pierwsze w Polsce przedstawienie multimedialne, które łączy techniki teatru lalkowego z technikami telewizyjnymi i filmowymi (technologia 3D). Baśniowa opowieść o odwiecznym konflikcie pokoleń, pierwszym dziecięcym buncie oraz trudnej nauce grzeczności i wrażliwości na drugiego człowieka. Królewna Migawka, mieszkanka Najmniejszego Królestwa Świata, nie chce brać udziału w przygotowaniach do Najmniejszego Balu Świata. Rozzłoszczona na swoich rodziców, rzuca na nich czar i ci znikają. Dziewczynka dość szybko odczuwa brak rodziców i tęsknotę za nimi, jednak sprowadzenie ich z powrotem do Najmniejszego Królestwa nie jest już takie proste. Spektakl dla dzieci od lat 6. Bilet: 15 zł, w niedzielę 17 zł

Trening prezentacji i wystąpienia medialnego, WOAK

Koszt: 60 zł

Teatr laboratorium. Warsztaty teatralne, WOAK

Trzydniowe warsztaty poprowadzi Michał Rzepka. Koszt: 100 zł

Domowy teatr – elementy cyrku i teatru przedmiotu, WOAK

Warsztaty z cyklu Za-bawialnia, czyli sposoby na pogodę i niepogodę dla całej rodziny. Rodzinne warsztaty artystyczne – zajęcia prowadzą Alicja Usowicz i Krystian Wieczyński. Koszt: 40 zł

UM Torunia

Codziennie rano najświeższe informacje z regionu prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera! Dodaj swój artykuł. Dodaj swoje zdjęcia
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto