Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Urzędzie Marszałkowskim wręczono nagrody w konkursie na nazwę promu kursującego między brzegami Wisły

TW
Uroczystość rozdania nagród odbyła się dziś w Urzędzie Marszałkowskim. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mogli zgłaszać propozycje nazwy dla promu, który już w czerwcu rozpocznie kursowanie między brzegami Wisły. Wśród nadesłanych propozycji pojawiły się m.in. „Olender”, „Santor”, „Flisak”, „Kujawy”, „Kujawiak”, „Kopernik” czy „Promyk”.

Zwycięską nazwę "Flisak" zgłosiło miasto Solec Kujawski i redakcja Dziennika Toruńskiego „Nowości”. Wyłonienie nazwy polegało na głosowaniu i przyznaniu przez każdego z partnerów konkursu punktów w skali od 0 do 10. „Flisak” zwyciężył zdobywając 106 punktów, a na kolejnych miejscach znalazły się: „Kujawy”, „Kujawia oraz, „Kujawiak”.

Nazwę „Flisak” uzasadniano między innymi w następujący sposób: "Przeprawa między Solcem Kujawskim i Czarnowem istniała od zawsze i sprawowana była przez flisaków, którzy spławiali drewno do okolicznych tartaków i do granicy z Niemcami. Osiedlali się także wzdłuż rzek m.in. Wisły".

- Nie wiem dlaczego wpadłem na pomysł nadania promowi takiej nazwy. Po prostu była to pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy. Nazwa "Flisak" skojarzyła mi się z Wisłą i regionem - mówi Ryszard Rogoziński z Solca Kujawskiego.

Z kolei drugi ze zwycięzców nie ukrywał, że wygrana w konkursie z pewnością mu się przyda w nadchodzącym czasie majowych Komunii Świętych.

- Rowery chce przekazać mojej rodzince mieszkającej obok Tucholi. Mam tam dwóch siostrzeńców i dwie siostrzenice z rodziny, która została poszkodowana w 2017 r. podczas nawałnicy. Inspiracją do wzięcia udziału w tym konkursie były trzy zaproszenia komunijne z tej rodziny. Pomyślałam więc, że rowery będą świetnym prezentem - Maria Długosz Życzko.

Prom już w czerwcu

Przetarg na budowę i rozruch jednostki promowej wygrała spółka Techno-Marine z Malborka, która zrealizuje zamówienie za kwotę 5,9 mln zł. W tej chwili montowany jest układ napędowy i elementy wyposażenia. Jednostka jest także malowana.

Prom jest jednostką bocznokołową, z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe. Na głównym pokładzie znajdzie się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub 1 autobusu, 2 busów i 6 samochodów osobowych. Na dziobie i rufie zamocowane będą klapy wjazdowo-zjazdowe podnoszone siłownikami hydraulicznymi. Na prawej burcie w rejonie śródokręcia usytuowana ma być sterówka, posadowiona nad pokładem w celu zapewnienia dobrej widoczności. Na lewej burcie będą miejsca siedzące dla 42 pasażerów, a na prawej dla 16 osób.

Przyczółki i drogi

Budowę dróg dojazdowych i przyczółków przeprawy zlecono konsorcjum, którego liderem jest firma Kormost. Do tej pory zakończyły się prace projektowe. Teraz kompletowane są decyzje i pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych. Ten etap inwestycji zakończy się późną jesienią.

I tak od strony Solca Kujawskiego istniejąca droga zostanie wzmocniona na odcinku od ul. Bydgoskiej do przyczółków, a na północnym brzegu od drogi krajowej nr 80 do przyczółków. Zaplanowano wykonanie jezdni o szerokości 6 metrów z poboczem, od strony Solca powstanie również chodnik. Trasa będzie dostosowana do przejazdu pojazdów o nacisku do 10 ton na oś. Od strony Czarnowa - na przewężonym przejeździe przez koronę wału, gdzie ulokowane są urządzenia hydrotechniczne - pojawi się wahadłowa sygnalizacja świetlna. W ramach zadania skorygowana zostanie też geometria skrzyżowań ul. Żeglarskiej z ul. Kościuszki i Bydgoską w Solcu Kujawskim. Przy skrzyżowaniu z drogami krajowymi w Solcu Kujawskim (DK nr 10) oraz Czarnowie (DK nr 80) staną tablice informujące m.in. o czasie oczekiwania na prom.

Najwięcej prac będzie się toczyć w obrębie istniejących wojskowych przyczółków przeprawy. Zostaną one rozbudowane, oświetlone oraz wyposażone w monitoring. Przy każdym powstaną dwa stanowiska do przybijania jednostki promowej - takie rozwiązanie uwzględnia wahania poziomu wody w Wiśle. Przy przeprawie funkcjonować będą niewielkie parkingi (miejsce dla autokaru i 5 pojazdów osobowych).

Przypomnijmy, że realizacja zadania została ujęta w Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej na lata 2014-20. Jest ono sfinansowane w oparciu o Regionalny Program Operacyjny. Środki na bieżące funkcjonowanie przeprawy, oprócz wpływów z biletów, zapewnią wspólnie samorząd województwa oraz powiaty bydgoski i toruński , a także gminy Solec Kujawski i Zławieś Wielka.

Prom w liczbach:

  • długość konstrukcyjna - 24 m
  • szerokość konstrukcyjna - 11 m
  • prędkość - 13 km/h
  • moc silników - każdy 89-120 kW
  • pojemność - 15 samochodów osobowych + 80 pasażerów

ZOBACZ KONIECZNIE: Robotnicy zabezpieczają katedrę Notre Dame przed zapowiadanymi opadami deszczu

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Urzędzie Marszałkowskim wręczono nagrody w konkursie na nazwę promu kursującego między brzegami Wisły - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto