Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Toruniu powstaje nowa elektrociepłownia

(ao) (aip)
W Toruniu powstaje nowa elektrociepłownia
W Toruniu powstaje nowa elektrociepłownia fot. nadesłane
W Toruniu powstaje nowa elektrociepłownia. Elektrociepłownia gazowa przy ul. Ceramicznej zacznie działać w 2017 roku. Obecnie powstają fundamenty pod jej budowę.

W Toruniu powstaje nowa elektrociepłownia

Teren w sąsiedztwie istniejącego obiektu przy ulicy Ceramicznej, który produkuje ciepło dla Torunia, zmienił się już w plac budowy. To tutaj powstanie elektrociepłownia gazowa. Docelowo jej częścią będzie także nowy gazociąg o łącznej długości 10 kilometrów. Całość ma kosztować ok. 550 milionów złotych.

Toruńskie firmy

Generalnym wykonawcą prac została niemiecka firma Babcock Borsig Steinmüller (BBS) GmbH. Jednym z jej podwykonawców jest wywodząca się z Torunia firma Erbud. Będzie ona odpowiadać za realizację prac budowlanych i instalacyjnych. Poza Erbudem przy budowie pracują również inne toruńskie firmy budowlane.
- Na terenie przyszłej elektrociepłowni aktualnie prowadzone są prace związane ze stawianiem fundamentów - informuje Julita Karpińska, rzecznik prasowy spółki EDF Toruń. - Realizacja nowej elektrociepłowni podzielona jest na kilka głównych zadań obejmujących między innymi: dostawę turbin i kotłów szczytowych, wykonanie prac budowlanych, elektrycznych, a następnie uruchomienie elektrociepłowni i budowę gazociągu.

Konkurencyjne ceny

Wiadomo już, że w całym przedsięwzięciu EDF będzie ściśle współpracował z miastem. W tym celu spółka oraz Urząd Miasta podpisały specjalną umowę. EDF zobowiązał się w niej m.in. do ograniczania kosztów produkcji, aby zmniejszyć ich wpływ na ceny ciepła w Toruniu.

- Zastosowanie w nowej elektrociepłowni gazowej tak zwanej kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji ciepła zgodnie z nowymi zaostrzonymi normami emisyjnymi i energii elektrycznej, pozwoli na utrzymanie konkurencyjności cen ciepła dla odbiorców w stosunku do innych źródeł energii - zapewnia rzecznik EDF Julita Karpińska. Nowy obiekt pozwoli też na znacznie obniżenie poziomów emisji szkodliwych dla środowiska gazów: tlenków siarki, azotu i pyłów. Dzięki temu będzie on spełniał przyszłe bardzo restrykcyjne europejskie normy środowiskowe.

Dodatkowe inwestycje

Oprócz tego spółka ma zrealizować w latach 2015-2018 kilka inwestycji w sąsiedztwie elektrociepłowni. Chodzi m.in. o budowę kolektora deszczowego na ulicy Olsztyńskiej i Wapiennej, przebudowę ulic Ceramicznej i Ukośnej oraz modernizację ulicy Chrzanowskiego. Ważną zaletą inwestycji będzie też poprawa bezpieczeństwa energetycznego całego regionu i zapewnienie dostaw nawet przy zwiększonym zapotrzebowania na energię lub w obliczu wystąpienia trudności wynikających z niesprzyjającej pogody.

Wystarczy wspomnieć niedawne problemy w energetyce spowodowane suszą. Nowa elektrociepłownia ma zacząć działać zgodnie z planem w pierwszej połowie 2017 roku. Będzie ona w stanie wytwarzać, podobnie jak dziś, 330 MWt mocy cieplnej i 100 MWe elektrycznej (obecnie 2 MWe). Produkować ją będą dwie turbiny gazowe oraz w sumie sześć różnego rodzaju kotłów wodnych. Zastąpią one wysłużone, działające obecnie kotły węglowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto