Wypożyczalnie rowerów istnieją w wielu miastach Polski np. w Rzeszowie

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wypożyczalnia rowerów to coraz popularniejsze rozwiązanie. Teraz także Toruń dołączy do miast posiadających rower miejski.

Miasto chce, aby bezobsługowa wypożyczalnia rowerów ruszyła w Toruniu od 2013 roku. Planowanych jest około 150 rowerów zlokalizowanych na stacjach w całym mieście. W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 160 tys. zł.- Rozpoczynamy wyścig po rowery – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Chcielibyśmy by pierwszy sezon był w 2013 roku i podejmujemy taką próbę. Wszczynamy procedury przygotowawcze. Pójdziemy w ślady takich miast jak Wrocław, Poznań, Opole czy Warszawa i będziemy chcieli przeprowadzić to w formie udziału finansowego miasta z dopłatą ze strony miasta do prowadzenia tej działalności na terenie Torunia. Mamy zabezpieczone środki finansowe w wysokości 160 tys. zł. Projekt dotyczy czterech sezonów. Podczas prac współpracować będziemy ze Stowarzyszeniem Rowerowy Toruń.W mieście może znajdować się 10 - 20 stacji rowerowych będących praktycznie automatycznymi parkingami rowerowymi z 150 - 300 stojakami, w których możemy pobrać i oddać około 150 rowerów. Rowery nie będą zwykłymi modelami, które możemy kupić w sklepie, ale muszą zostać wykonane na zamówienie operatora systemu. Najważniejszą ich cechą będzie możliwość łatwego wypinania i oddawania do stacji - każdy operator stosuje swój własny system.Rower będziemy mogli wypożyczyć i oddać go z dowolnej stacji. Specjalny system informatyczny dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Aby zachęcić użytkowników do korzystania w większości systemów pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Jeśli czas ten przekroczymy, system pobierze opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu. Rower można wypożyczyć po zarejestrowaniu się w serwisie oraz dokonaniu niezbędnych opłat. Płatności mogą być dokonywane za pośrednictwem strony internetowej (przelewy) oraz bezpośrednio w stacji rowerowej kartami płatniczymi oraz zbliżeniowymi.Przykładowe opłaty za wypożyczenie:Jednorazowa zwrotna opłata inicjalna - 20 zł 1 – 20 minut – 0 zł21 – 60 minut – 1 złdruga godzina - 3 złtrzecia godzina – 5 złczwarta i każda kolejna godzina – 7 zł- W wielu miastach, gdzie funkcjonują już wypożyczalnie, rowery stały się alternatywna formą transportu – mówił dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Jarosław Więckowski. – Chcemy, żeby stacje, gdzie będzie można wypożyczyć rowery, znajdowały się w różnych częściach miasta, a także np. przy galeriach handlowych.Finansowanie projektu zostało rozłożone na lata 2013-2016. W budżecie Gminy Miasta Torunia, zabezpieczono środki na realizację tego zadania:160 tys. zł na 2013 rok230 tys. zł na 2014 rok230 tys. zł na 2015 rok160 tys. zł na 2016 rok. Informacja nadesłana

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!