Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę wspólnie z PTTK można będzie zwiedzić dwór alkierzowy w Łążynie i stawy w Przysieku

Kamil Pik
Uczestnicy  jednej z wycieczek  dotrą nad Stawy Przysieckie
Uczestnicy jednej z wycieczek dotrą nad Stawy Przysieckie Adam Zakrzewski
Po piątkowym świętowaniu polecamy aktywne spędzenie czasu w sobotę. 12 listopada będzie można uczynić to biorąc udział w jednej z dwóch pieszych wycieczek.

Obie wycieczki organizuje toruński Oddział Miejski PTTK.

Dwór we wsi Łążyn

Pierwsza z nich odbędzie w ramach cyklu „Poznajemy pałace i dwory” i będzie wiodła trasą: Dobrzejewice - Łążyn - Obrowo. Spotkanie chętnych wyznaczone zostało na godz. 8.00 przy pętli MZK na osiedlu Rubinkowo II (MZK 15 , 45, 46) skąd o 8.14 grupa odjedzie autobusem MZK nr 45 do Dobrzejewic. Wycieczkę o długości około 10 kilometrów poprowadzą przewodnicy turystyki pieszej Roman Kowalski i Marek Ruciński.
Głównym punktem na trasie zwiedzania będzie dwór we wsi Łążyn. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1248 r. W XV wieku była własnością Łążyńskich. W XVI wieku Łążyn odziedziczyli Nałęczowie i Łążyńscy. Usytuowany we wsi dwór został wzniesiony w XVIII wieku, częściowo z drewna a częściowo z cegły. Przebudowany był pierwszy raz w XIX, a drugi raz w XX wieku. Na przykładzie tego obiektu będzie można dowiedzieć się czym charakteryzował się tzw. dwór alkierzowy. Wokół dworu znajduje się dziewiętnastowieczny park.

Stawy Przysieckie

Druga sobotnia propozycja PTTK wycieczka w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Zbiórkę uczestników zaplanowano na godz. 10.00 przy auli UMK. Stamtąd uczestnicy ruszą w trasę biegnącą przez Las Bielański - Fort VII - leśniczówkę Wrzosy - Barbarkę aż nad Stawy Przysieckie i do Przysieka. Wycieczkę o długości ok. 10 km poprowadzi przewodnik turystyki pieszej Feliks Paraszkiewicz.
Jedną z ciekawszych atrakcji na trasie będą Stawy Przysieckie. Historia powstania tych akwenów związana jest z okresem II wojny światowej, podczas której mieszkańcy okolicznych miejscowości i Torunia rozpoczęli masową eksploatację płytko położonych pokładów torfu.
Torf jako materiał opałowy był bezpłatnie pozyskiwany z pokładów przysieckich przez cały okres okupacji niemieckiej. Masowe wydobycie spowodowało powstanie wyrobisk potorfowych o głębokości do 1,5 metra. Według przekazywanych wśród mieszkańców Torunia wiadomości torf służył nie tylko jako opał w piecach. Podobno Niemcy wykorzystali go również do umacniania płyty lotniska wojskowego (dziś lotniska Aeroklubu Pomorskiego).
Wyrobiska z czasem w wyniku działania wód podskórnych zostały zasilone wodą tworząc tym samym zespół 7 zbiorników wodnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto