Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W domach z betonu są dzisiaj nawet posadzki. To jeden z ciekawszych trendów

Janusz Milanowski
Pamiętajmy, że najważniejsza dla późniejszego efektu jest jakość wykonania posadzki
Pamiętajmy, że najważniejsza dla późniejszego efektu jest jakość wykonania posadzki 123RF
Beton już dawno przestał być tylko pospolitą masa budowlaną, stając się ciekawym materiałem wykończeniowym do wnętrza naszego domu.

Betonowe posadzki z powodzeniem zastępują laminowane panele, ceramiczne płytki. Podobnie jak posadzki żywiczne, które mogą się mienić całą paletą kolorów.
Beton stał się inspiracją dla projektantów wnętrz. Minęły czasy, kiedy betonowe posadzki wylewano tylko w fabrycznych halach, piwnicach i garażach. Wylewany jako posadzka cienkowarstwowa (samopoziomująca) wkroczył do łazienek, kuchni, a nawet na salony i do pokojów dziennych. Buty w szpilkach nie pozostawią na nim śladu, nie zaplami go wino, nie uszkodzą ciężkie przedmioty - pod warunkiem, że jest odpowiednio zaimpregnowany. Betonowe posadzki doskonale wyglądają w loftach, bowiem surowe powierzchnie świetnie pasują do postindustrialnych przestrzeni. Nie oznacza to, że jesteśmy skazani tylko na odcienie szarości i grafitu.

Połysk i kolor

Beton nadaje wnętrzu ton, ale również dostosowuje się do innych elementów wystroju. Życie tchną w niego kolory. Można użyć specjalnych farb i żywic. Te ostatnie dobrze kryją i nadają betonowi połysk. Pomalowane powierzchnie zabezpiecza się impregnatem. Nie trzeba ich ponownie malować w celu odświeżenia. Oprócz tego do wyrabianej masy betonowej można dodać pigment albo kruszywo, dzięki którym powstaną ładne naturalne przebarwienia. Można też wylać na podłodze jednolitą gładką taflę albo podzielić ją stalowymi listwami. Beton jest materiałem, z którym da się zrobić wszystko. Ceny takiej przyjemności są różne - od 180 do 230 zł za m kw.

Wady i zalety

Betonowa, bezspoinowa podłoga sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Nie przysparza problemów z utrzymaniem jej w czystości. Nie ma łączeń i szczelin, dzielących ją na odcinki, zapobiegających pęknięciom i osiadaniu podłoża. Poza tym nie pęka i nie ściera się. Trzeba tylko zaimpregnować ją odpowiednim lakierem, żywicą epoksydową lub poliuretanową. Dobrym preparatem jest hydrosil. Czasochłonne jest jednak przygotowanie takiej podłogi, ponieważ beton musi dobrze związać. Po takiej podłodze chodzić można już następnego dnia, ale ustawić na niej sprzęty można dopiero po 14 dniach. Należy też zainwestować w ogrzewanie podłogowe.

Kolorowa alternatywa

Podobnie jak beton, również posadzki żywiczne z przestrzeni przemysłowych wkroczyły do mieszkań i domów. Najpopularniejsze na rynku to cienkowarstwowe żywice epoksydowe (tzw. malowanki rozprowadzane wałkiem) oraz wylewane żywice. Decydując się na zastosowanie ich we wnętrzu, zyskujemy wręcz nieograniczone możliwości jeśli chodzi o kolorystykę, fakturę i wzór. A co najważniejsze - sami możemy to wszystko dobrać. Świetnie też będzie wyglądać podłoga, w której dodatkowo zatopimy płatki dekoracyjne.

Nie rób tego sam

- Alternatywą dla posadzek betonowych są posadzki żywiczne. Najważniejsze ich zalety funkcjonalne to wytrzymałość i odporność. Natomiast w kuchni i w łazienkach nie do przecenienia są właściwości antypoślizgowe. Nie polecamy jednak wykonywania takich posadzek samodzielnie. Trzeba bowiem ściśle przestrzegać reżimu technologicznego i laboratoryjnej wręcz czystości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto