Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruńskie świętowanie

(gaz)
UMT
W deszczu, lecz w pogodnym nastroju było obchodzone w Toruniu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2010 r. Na Rynku Nowomiejskim odbył się festyn dla mieszkańców, na placu Rapackiego zaprezentowała się wojskowa Grupa Rekonstrukcji Historycznej.

O spokój, zgodną współpracę i umiejętność docenienia życia w wolnej, niepodległej Polsce apelowano w tegorocznych przemówieniach z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Mimo deszczowej aury jak co roku wielu torunian wzięło udział w uroczystościach zorganizowanych przez Urząd Miasta, Urząd Marszałkowski i Garnizon Toruń.

Tradycyjnie obchody rozpoczęły się na wojskowym Cmentarzu Komunalnym nr 1 od złożenia kwiatów pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921. O godz.12.00, w wypełnionym po brzegi kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny Biskup Toruński, ks. Andrzej Suski koncelebrował uroczystą Mszę św.

Opodal, na Rynku Nowomiejskim trwał niepodległościowy festyn dla mieszkańców. Koncertom, zabawom i konkursom towarzyszyły liczne degustacje przysmaków kuchni regionalnej, na czele z potrawami z gęsiny. Gęsie mięso, nieco przez ostatnie lata zapomniane, wraca do łask za sprawą ogólnopolskiej kampanii promocyjnej, w której region kujawsko-pomorski - jeden z największych producentów mięsa gęsiego - bierze aktywny udział.

Po Mszy, tuż przed godz. 13.30 z placu św. Katarzyny ulicami Królowej Jadwigi i Szeroką wyruszył pochód uczestników Święta Niepodległości. Wojsko, parlamentarzyści i samorządowcy z regionu, delegacje organizacji i instytucji z pocztami sztandarowymi, a także harcerze niosący ogromną biało-czerwoną flagę przemaszerowali na plac Rapackiego, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Po podniesieniu flagi i odegraniu hymnu dowódca Garnizonu Toruń płk Aureliusz Chyleński przyjął meldunek od dowódcy uroczystości. Przemówienia okolicznościowe wygłosili marszałek województwa Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po odczytaniu Apelu Poległych delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka. Potem była okazja do wspólnego śpiewania wojskowych pieśni z Orkiestrą Garnizonu Toruń.

Specjalną atrakcją dla mieszkańców był pokaz przygotowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 63. Toruńskiego Pułku Piechoty, która przedstawiła kilka scen bitewnych z wykorzystaniem mundurów i uzbrojenia z czasów odzyskania niepodległości. Szczególne emocje wzbudziły wystrzały z armat i szturm żołnierzy na zgromadzoną publiczność, była to oczywiście tylko zabawa.Źródło:www.torun.pl
Wiesz coś więcej? Napisz do nas
Poinformuj nas o imprezie
Dodaj swój obiekt do bazy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto