Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruńska katedra w 3D

(gaz)
UMT
Powstała internetowa platforma edukacyjna, prezentująca katedrę śś. Janów w Toruniu w trójwymiarze. Nowoczesny projekt, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozwala prześledzić kolejne fazy rozbudowy świątyni w technologii 3D.

Gotycka architektura i nowoczesna technologia
Na miejscu dzisiejszej, monumentalnej katedry św. Janów w Toruniu stał kiedyś mały kościółek parafialny. Jak wyglądał i jak się zmieniał w czasie po kolejnych rozbudowach i przebudowach - można zobaczyć dzięki trójwymiarowym wizualizacjom, dostępnym na stronie internetowej www.katedrawtoruniu.pl (lub alternatywnie: www.katedraswjanow.pl, www.katedrajanow.pl ). Oficjalne uruchomienie serwisu i jego wszystkich funkcjonalności jest planowane 6 grudnia 2010 r.
- Gotyk w 3D to odpowiedź na wyzwania naszych czasów, w których internet staje się głównym narzędziem edukacji i promocji turystycznej. Zrealizowana po raz pierwszy w historii trójwymiarowa rekonstrukcja kościoła pozwala nam lepiej zrozumieć dzieje świątyni. Zastosowane efektowne animacje wnoszą do prezentacji katedry nową jakość poznawczą, którą z pewnością docenią zarówno mieszkańcy Torunia, jak i odwiedzający miasto turyści - mówi kustosz i proboszcz toruńskiej katedry, ks. prałat Marek Rumiński, inicjator prezentacji katedry w technologii 3D.

Wysoka rozdzielczość obrazu pozwala obejrzeć detale obiektu
Digitalizację poszczególnych obiektów, modelowanie 3D oraz scaning laserowy kościoła przeprowadziła firma Terramap.pl. Interaktywne wizualizacje zostały stworzone w Pracowni Zawartości Cyfrowej - Imaginelabs.pl. Dzięki rekonstrukcji obejrzymy cztery etapy rozwoju architektury katedry, trójwymiarowe modele Chrzcielnicy Kopernika oraz dzwonu Tuba Dei. Przyjrzymy się także z bliska przepięknym średniowiecznym malowidłom: Sądowi Ostatecznemu, wyobrażeniom Św. Jana Ewangelisty, Św. Jana Chrzciciela. Wszystkie elementy przedstawiane są w postaci dwu- i trójwymiarowych makiet interaktywnych, umożliwiających obejrzenie z bliska nawet najdrobniejszych detali. Z pomocą myszki lub elektronicznego joysticka można obracać makiety i oglądać obiekty z dowolnej strony. Szczególną atrakcją jest elektroniczny suwak, pozwalający dowolnie odkrywać ściany budowli i oglądać konstrukcję wnętrza. Serwis internetowy jest obecnie dostępny w trzech, a docelowo będzie pięciu wersjach językowych.
Platforma internetowa to pierwszy etap projektu związanego z prezentacją katedry w 3D. Wiosną 2011 r. na wieży kościoła zostanie uruchomiona sala projekcyjna, w której wszyscy odwiedzający katedrę śś. Janów będą mogli obejrzeć trójwymiarową (stereoskopową) prezentację historii kościoła. Należy podkreślić, że jest pierwsze tego rodzaju prezentacja obiektu sakralnego w Polsce.
Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawuje dr hab. Elżbieta Pilecka. Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszy własnych parafii. Wszelkich informacji dotyczących digitalizacji udzielą: dr inż. Bartosz Mitka ( [email protected]) i Paweł Szelest ([email protected])Źródło:www.torun.pl

Wiesz coś więcej? Napisz do nas
Poinformuj nas o imprezie
Dodaj swój obiekt do bazy

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto