Na toruńskim osiedlu Winnica trwa cicha akcja usuwania amunicji do armatohaubic i amunicji strzeleckiej z II wojny światowej. Czy władze Budlexu poinformowały lokatorów, że osiedle zbudowano na terenie, na którym znajduje się arsenał niewybuchów? Czy mieszkańcy nie boją się mieszkać na "wybuchowym" osiedlu?

Komentarze (16)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

podpis (gość) (kasztan)

qurcze a mnie się podoba widok z ostatniego piętra na wisłę, kto chce sprzedać mi na samej górze apartament z loggią i tarasem na dachu budynku? na pewno znajdzie się wielu chętnych od razu skoro tak psioczycie...:) niewątpię w to.
powiem tak, zbadali grunt i po sprawie, nie ma tam nic więcej!!! w czym problem? usterki są zawsze i wszędzie inna sprawa to błędy w sztuce na naprawienie których teraz się czeka . ale to trzeba skarżyć zbiorowo skoro tak źle wam

Inwest (gość)

Chyba firma Budtech przejmuje ziemie na ugorach , to zobaczymy co koparki poruszą :-)

Sympatyk Torunia (gość)

Jestem ciekawy czy teren pod projektowane osiedle mieszkaniowe Ugory zostanie odpowiednio oczyszczone przed sprzedażą by przyśli inwestorzy nie mieli późniejszych problemów. Teren po byłej jednostce wojskowej może "oni" zostawili tam jakiś niespodzianki ...

sympatyk sorunia (gość) (kasztan)

Ktoś ten teren przygotował do sprzedaży, ujmował go w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę wielorodzinną by osiągnąć większą wartość nieruchomości i inny cel. Plny miejscowe przed uchwaleniem są uzgadniane z różnymi instytucjami. czy na etapie uzgadniania planów miejscowych nie ma odpowiedzialnych organów. Jak mi wiadomo istnieją mapy z okresu wojennego ... przemieszczania się wojsk i punktów altyreryjskich czy nie należało by tego sprawdzić przed uchwalaniem planów.

MIESZKANIEC (gość)

JESTEM CIEKAW CO NA TO NASZ SZANOWNY ZARZĄD CZY ZAREAGUJA PRZECIEZ SĄ NASZYMI WZORAMI I TO ONI MAJA TU DUZO DO POWIEDZENIA . BUDLEX POWINIEN SIE Z TEGO WYTŁUMACZYĆ I WYJAŚNIC JAK TO SIE STAŁO DLACZEGO ...... PO PROSTU KPINA . I JAK TU SPRZEDAĆ MIESZKANIE NA POLU MINOWYM

Mieszkaniec (gość)

Cz ktoś z władz się problemem zainteresuje ? Czy wszystkich Budlex i Marbud opłaca i mogą robić co chcą ?!!!!!!!!!!!

MIESZKANIEC (gość)

BUDLEX POWINIEN KURNIKI BUDOWAĆ A NIE ZA APARTAMENTOWCE SIĘ BRAĆ BO POJĘCIA NIE MAJĄ MIALA BYC OCHRONA 24H NIE MA JEST 12H W SMIESZNEJ BUDCE SIEDZI DZIADZIO,MIEJSC PARKINGOWYCH NA ZEWNATRZ OKOŁO 8 SZOK NIE A OSIEDLE CALKIEM SPORE...SZYBY BALKONOWE TO JUZ INNA HISTORIA NAPRAWIAJA OD TRZECH LAT(PRZWOŻA JAKIŚ MUNDKÓW NA LINACH I CZYSZCZĄ SZYBKI A MIELI WYMIENIC NADPROZA ITD.FURTKI NIE ZAMYKAJA SIE OD POCZATKU DOMOFONY DZIALAJA JAK IM SIE CHCE NP:DWA DNI I POZNIEJ PRZERWA PRZEZ 6 A TERAZ MAMY POLIGON ZASTANAWIAM SIE CZY SOBIE WYKRYWACZA METALU NIE KUPIC JAK BEDE CHODZIL PO OSIEDLU.

thxy (gość)

Budlex wszystko zatuszuje jak robi od 5 lat, warunki zabudowy dostają bez wymaganych dokumentów to co jakaś bomba w piaskownicy, a odbiory to formalność dla nich.
Nawet Nowości nic na nich nie napiszą bo płacą za reklamę

thx (gość)

Chyba że wcześniej zadziała potencjalnie tam znajdujący się ładunek pośredni, wówczas może dojść do pełnej detonacji materiału wybuchowego, co będzie skutkowało tym o czym wspomnieli saperzy z Nuclear. Pan Nadolski myśli widać wyłącznie kategoriami dnia dzisiejszego, nie przewidując że na tymże osiedlu za kilka, kilkanaście lat może dojść do prac remontowych (a panowie budowlańcy rozpalą ognisko na ziemi by podgrzać beczkę ze smołą - mało takich widoków widzieliśmy w życiu?) albo powstanie piaskownica, z której dzieci ochoczo wykopią "bumbę" by zanieść na brzeg Wisły i wrzucić do ogniska wraz z ziemniaczkami... efekt może być tragiczny. Dlatego jeśli ktoś myśli, że to co robią saperzy to "wyolbrzymianie", niech się jeszcze raz nad tym głęboko zastanowi. W tym kraju widać musi dojść do tragedii, jak z wieżowcem w Gdańsku, halą sportową w Katowicach albo czynszówkami w Kamieniu Pomorskim, żeby to co u nas jest "fanaberią" stało się normą, jak jest na Zachodzie (gdzie tereny inwestycyjne się rekultywuje).

thx (gość)

Dokładnie, od kiedy pan Nadolski stał się takim specjalistą w dziedzinie amunicji artyleryjskiej? Akurat znalezione na budowie 10 cm Sprgr do leFH (lekkiej haubicy polowej) z zapalnikami czy bez, są praktycznie równie niebezpieczne. Zapalniki uderzeniowe w nich stosowane (AZ1 lub AZ23) i tak są typu zabezpieczonego, więc nawet dość brutalna manipulacja przy niewykorzystanej amunicji z takim zapalnikiem nie pobudzi materiału inicjującego w tym zapalniku. Nie znaczy to jednak, że te pociski nie niosą potencjalnego zagrożenia. Głównie właśnie z tego względu, że mogą zawierać we wkrętce głowicowej, tzw. Mundlochbuchse 13E, ładunek pośredni (Zundladung) składający się z pentrytu (Np10) i spłonki pobudzającej (Sprengkapsel). Ze zdjęć nie wynika, czy ładunki pośrednie są osadzone we wkrętce głowicowej, ponieważ są zapchane ziemią - a jeśli nie wiadomo czy są, to należy tak domniemywać. Poza tym, nawet jeśli ich nie ma, to prawdopodobnie w dalszym ciągu wkrętki Mundlochbuchse 13E są osadzone w korpusach pocisków. Proszę sobie teraz wyobrazić, że ktoś w pobliżu takiego "bezpiecznego" (bo bez zapalnika) pocisku rozpali ognisko - trotyl zawarty w pocisku po rozgrzaniu do krytycznej temperatury, w najlepszym wypadku zdeflagruje, co będzie skutkowało śmiercią lub kalectwem osób znajdujących się w bezpośrednim pobliżu (nie będzie to pełna detonacja, ale by zabić kogoś w promieniu kilkunastu metrów wystarczy).

Mieszkaniec II (gość)

Osiedle jest porazką Budlexu :/ przyczyny zaciekow na szybach balkonowych tez nie usuneli od 3 lat....

ZENEK (gość)

CIEKAWE CO JESZCZE ZASKOCZY MIESZKAŃCÓW TO OSIEDLE I DEWELOPER . SPRZEDALI MIESZKANIA I MAJĄ GDZIEŚ MIESZKAŃCÓW . JEST TYLE BŁEDÓW NA TYM OSIEDLU A CENY BYŁY Z KOSMOSU . NIE POLECAM TEGO OSIEDLA