(© archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nowy serwis mapowy Geoportal działa od kilku dni na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia. Dzięki temu można będzie – bez konieczności wizyty w urzędzie - ustalić np. położenie obiektu, budynku, adres, numer działki czy jej powierzchnię. Pomoże to torunianom w wypełnianiu różnego typu dokumentów. Wśród miast regionu taką przeglądarkę ma tylko Toruń.

- Platforma komunikacyjna powstała na bazie zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jest pierwszym portalem internetowym tego typu wśród dużych miast województwa kujawsko-pomorskiego. Ani Bydgoszcz, ani Włocławek, ani Grudziądz nie posiadają tego typu przeglądarki internetowej – mówi dyrektor Wydziału Geodezji i Kartografii UMT, Dariusz Adamczyk. – Geoportal pozwala na ustalenie położenia obiektu, adresu, numeru działki ewidencyjnej czy powierzchni działki. Dodatkowo są na nim wyrysowane zasięgi planów zagospodarowania przestrzennego oraz mapy tematyczne dotyczące struktury własności w Toruniu, klasyfikacji gleboznawczej, użytkowania terenu, wysokości budynków. Przeglądarka internetowa pozwala wyszukiwać działki oraz - korzystając z legendy - wybiórczo uzyskiwać potrzebne informacje.

Nowy serwis, którego stworzenie kosztowało 30 tys. zł, pomocny będzie mieszkańcom Torunia przy wypełnianiu różnego rodzaju dokumentów, np. formularzy dotyczących podatku od nieruchomości, wniosków dotyczących wypisów z planów miejscowych, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o pozwoleniu na budowę oraz gospodarce nieruchomościami (przekształcenie użytkowania wieczystego, itd.) i planowaniu inwestycyjnym (m.in. mierzenie odległości od szkół, zakup działek). Do tej pory, aby uzyskać tego typu informacje, trzeba było udać się do Wydziału geodezji i kartografii. Teraz będzie można je zdobyć nie ruszając się z domu. Głównymi odbiorcami będą geodeci, rzeczoznawcy majątkowi, pośrednicy nieruchomości, projektanci, deweloperzy, notariusze.

Co istotne, w odróżnieniu od innych portali mapowych, takich jak Zumi czy Google, Geoportal jest aktualizowany raz w tygodniu. W przyszłości planuje się go rozbudować o następne warstwy tematyczne, w pierwszej kolejności związane z ochroną środowiska. Na portalu pokazane zostaną efekty projektu EUROSCAPES, które wymagają prezentacji w technikach mapowych. Celem tego projektu jest wymiana doświadczeń na szczeblu międzynarodowym, zmierzająca do wypracowania wspólnej komplementarnej koncepcji zarządzania terenami przyrodniczymi w obszarach zurbanizowanych, w oparciu o innowacyjne techniki Geograficznych Systemów Informacyjnych (GIS). Projekt EUROSCAPES jest realizowany ze środków unijnych, w ramach Programu INTERREG IVC.

Mapy ewidencyjne Torunia zostały zgłoszone do Portalu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii i ukażą się na stronie http://www.geoportal.gov.pl. W najbliższym czasie planuje się możliwość podłączenia map z systemem GOOGLE oraz dołączenie nowej ortofotomapy w kwietniu 2011 roku.

Serwis mapowy realizuje zapisy ustawy o Infrastrukturze Informacji Przestrzennej i Dyrektywy Unii Europejskiej INSPIRE.Źródło:Urząd Miasta Torunia
Geoportal

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!