Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. CBŚ i celnicy zlikwidowali wytwórnię lewego paliwa [zdjęcia, video]

AIP, red - sop
Policjanci z CBŚ w Toruniu namierzyli wspólnie z Izbą Celną nielegalną wytwórnię paliwa w Ostrowi Mazowieckiej, w której odbarwiano olej opałowy na skalę przemysłową. Straty skarbu państwa, wynikające z działalności odbarwialni, sięgają 37 mln zł!

Na miejscu policjanci CBŚ z Torunia i funkcjonariusze Izby Celnej zabezpieczyli 32 tysiące litrów paliwa, dwie cysterny i ciągnik siodłowy - wszystko o wartości około 500 tys. zł. Zatrzymane zostały trzy osoby, którym postawiono zarzuty karno-skarbowe. - Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Torunia od dłuższego czasu rozpracowywali grupę, która zajmowała się odbarwianiem oleju opałowego na skalę przemysłową. Funkcjonariusze ustalili, że w miejscowości Ostrów Mazowiecka dochodzi do tego przestępczego procederu.

Wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej pojechali w wytypowane miejsce i na gorącym uczynku odbarwiania oleju zatrzymali 3 mężczyzn, mieszkańców województwa mazowieckiego. Jeden z nich był odpowiedzialny za transport, dwaj pozostawili za uszlachetnianie paliwa - informuje policja.

Wytwarzanie paliwa odbywało się w profesjonalnie przygotowanych warunkach. Używano do tego specjalnych pomp, rurociągów i zbiorników ukrytych pod ziemią. Do odbarwiania stosowane były odpowiednie filtry i odczynniki chemiczne. Czynności w sprawie prowadzi Izba Celna w Toruniu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Bydgoszczy.

Całkiem niedawno, w połowie kwietnia na granicy województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego toruńscy celnicy zlikwidowali inną odbarwialnię oleju opałowego. W godzinach nocnych z 14 na 15 kwietnia 2016 r. na pograniczu województw kujawsko pomorskiego i mazowieckiego funkcjonariusze Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Toruniu ujawnili odbarwialnię oleju opałowego.

- W nielegalnym przedsięwzięciu brała udział litewska firma transportowa, która olej opałowy pochodzący z terenu Niemiec miała przetransportować do odbiorcy łotewskiego. Nigdy jednak na miejsce nie docierał, ponieważ organizatorzy procederu postanowili odbarwić go na terenie Polski, a następnie wprowadzić do obrotu gospodarczego, jako pełnowartościowe paliwo do silników diesla. Dzięki czujności i wytężonej kilkumiesięcznej pracy funkcjonariuszy WZP, w tym również współpracy z funkcjonariuszami innych Izb Celnych, przestępcze plany nie powiodły się - informuje Izba Celna w Toruniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto