Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tkaniny afrykańskie. Tradycja i zmiana

Muzeum Okręgowe w Toruniu
Tkaniny afrykańskie. Tradycja i zmiana
Tkaniny afrykańskie. Tradycja i zmiana muzeum.torun.pl
W dniu 29 maja, o godz. 17:00 zapraszamy do Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika na otwarcie nowej wystawy czasowej "Tkaniny afrykańskie. Tradycja i zmiana".

Wystawa przygotowana ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie przybliży publiczności tradycyjne oraz współczesne afrykańskie techniki tkackie i zdobnicze.

Produkcja tkanin ma na Czarnym Kontynencie długą i bogatą tradycję. Podstawowym surowcem do ich produkcji była, i do dziś pozostaje, bawełna, choć w niektórych rejonach używa się również innych włókien, między innymi wełny wielbłądziej i koziej oraz rafii.

W Afryce tkaniem zajmują się głównie mężczyźni, natomiast farbowaniem samych włókien oraz gotowych już tkanin – kobiety. Dzięki ich wspólnej pracy powstają wspaniałe, wielobarwne tkaniny, które czasami zdobi się jeszcze dodatkowo haftami lub aplikacjami. Produkcja tkanin i strojów to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina twórczości. Ewoluowała przez stulecia i nadal na jej kształt wpływają różne czynniki, między innymi religia, handel, moda, a także zmieniająca się rola kobiet.

Na wystawie można będzie obejrzeć tkaniny i stroje używane współcześnie w Afryce Zachodniej i Południowej, a wśród nich wspaniałe kente z Ghany, bogolany z Mali, tkaniny barwione indygo z Mali i Kamerunu czy aplikacje z Beninu. Obok tkanin zaprezentowane zostaną gotowe stroje, zarówno codzienne, jak i odświętne, między innymi ludów: Hausa, Fulbe, Aszanti, Bambara, Herero.

Obok tkanin oraz strojów pokazane zostaną liczne narzędzia do obróbki bawełny i wełny oraz produkcji i zdobienia tkanin. Zaprezentowane zostaną ciekawie rzeźbione uchwyty do szpul z warsztatów tkackich z Gwinei i Wybrzeża Kości Słoniowej oraz stemple z symbolami adinkra z Ghany.

Wystawa czynna: 30 maja – 13 września 2015 r.

Kuratorzy: Ewa Prądzyńska, Magdalena Nierzwicka

Aranżacja plastyczna: Ewa Prądzyńska, Magdalena Nierzwicka

Zapraszamy na stronę internetową Muzeum Okręgowego w Toruniu: http://www.muzeum.torun.pl/aktualnosci.html

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto