Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takin miszmi do ogrodu zobotanicznego przyjedzie z Berlina

JWN, redakcja
Sławomir Kowalski
Ponad 81 tys. osób przewinęło się przez Ogród Zoobotaniczny w ubiegłym roku. Dzięki kolejnym inwestycjom i nowym zwierzętom, ogród staje się coraz większą miejską atrakcją. Zoo ma też wielu przyjaciół.

Ci, którzy przez ostatnich kilka lat nie odwiedzali placówki na Bydgoskim Przedmieściu, teraz mogą być mocno zaskoczeni. Zoo przeszło kompleksową rewitalizację, a zwierzęta dostały nowoczesne wybiegi.

O wiele przyjaźniejsze dla zwiedzających - w tym niepełnosprawnych - są też schody oraz alejki. Na terenie ogrodu powstał plac zabaw, wiata dydaktyczna i fontanna.

Działa tam również galeria, w której obecnie oglądać można ekspozycję okazów chronionych Konwencją CITES zajętych przez Służbę Celną podczas próby ich nielegalnego przywozu do kraju. To m.in.: koralowce, muszle, wyroby ze skóry węży, spreparowane krokodyle, futro z wilka, skóra z niedźwiedzia, wyroby z kości słoniowej.

- Już od pewnego czasu jesteśmy nastawieni na hodowlę gatunków rzadkich, zagrożonych wyginięciem. To stało się niejako naszym znakiem szczególnym - mówi Beata Gęsińska, dyrektorka Ogrodu Zoobotanicznego. - Żeby dostać takie zwierzęta trzeba spełnić wiele rygorystycznych warunków. Zgodę na to, by lwiatki złotogłowe, miniaturowe małpki, mogły u nas zamieszkać musiał wydać m.in. rząd Brazylii, gdzie występują one w naturze.

Lwiatki złotogłowe to piękne zwierzęta z czarnym futrem pokrywającym większą część ciała. Ich łapy i głowa mają złoty odcień, co nadaje małpkom niesamowity wygląd. Charakterystycznym znakiem są duże kły i bardzo długi ogon. W naturalnym środowisku, którym są deszczowe lasy Brazylii, przydaje im się on do skakania po drzewach. Lwiatki uwielbiają owoce i insekty, od czasu do czasu nie pogardzą też ślimakiem czy pająkiem. Są kolejnym po małpkach miko czarnych ginącym na ziemi gatunkiem, który powierzono toruńskiemu ogrodowi.

- Nasze zoo jest najmniejsze w Polsce, ale jak widać wielkość nie zawsze ma znaczenie - mówi Szczepan Burak, szef Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. - To miejsce, które ma magiczną atmosferę i gdzie naprawdę można wypocząć. Warto podkreślić, że oprócz działalności hodowlanej ogród prowadzi także bardzo cenną działalność edukacyjną. Odbywają się tu cykliczne imprezy, które przyciągają prawdziwe tłumy.

W połowie maja do ogrodu trafi długo wyczekiwany samiec takina miszmi. Zwierzę przyjedzie do Torunia z Berlina. Wcześniej dyrekcji zoo proponowano samca tego samego gatunku z Majorki, ale ogród nie udźwignąłby ogromnych kosztów transportu. Zwierzę z Niemiec dołączy do dwóch samic, które wcześniej przyjechały z Łotwy. Ojczyzną tych kopytnych są podnóża Himalajów.

To niejedyna nowość w ogrodzie na Bydgoskim Przedmieściu. Jeszcze w maju zacznie tam działać nowoczesny system ukierunkowany na niewidomych i słabowidzących gości. Przy każdym wybiegu i przy ważniejszych okazach botanicznych staną specjalne tablice pisane alfabetem Braille’a. Będą też głosowe komunikaty na temat zwierząt i roślin. To nowatorskie rozwiązanie w skali całego kraju.

Pod koniec kwietnia w zoo odbyła się uroczystość podczas której dyrekcja i pracownicy ogrodu podziękowali swoim sponsorom. Chodzi o firmy, które objęły honorowe patronaty nad różnymi gatunkami zwierząt. To m.in. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, Uzdrowisko Ciechocinek, Polski Cukier czy MPO.

- Mamy pod opieką stado surykatek. Te zaczęły się rozmnażać na potęgę od momentu, kiedy zostaliśmy ich sponsorem. To chyba dobry znak - cieszy się Piotr Rozwadowski, prezes toruńskiego MPO.

Ogród Zoobotaniczny czynny jest codziennie w godz. 10- 19. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 9 zł, dla dziecka (ulgowy) - 6 zł. Za tę niewygórowaną cenę można spędzić w klimatycznym zoo cały dzień. Największe atrakcje ogrodu to lemury katta, surykatki, dwa niedźwiedzie himalajskie, karakale i kangury. Na szczególną uwagę zasługuje też egzotyczna ptaszarnia oraz herpetarium z gadami i małpkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto