Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Praski otworzył nowy pododdział kardiochirurgiczny

Marta Sułkowska
Na nowym pododdziale przeprowadzono już cztery operacje
Na nowym pododdziale przeprowadzono już cztery operacje Marek Zakrzewski
W lecznicy przeprowadzono już cztery operacje serca. Dyrektor placówki chce, by nowo otwarty blok przekształcił się z czasem w pełny oddział kardiochirurgii, ale przeszkodą dla realizacji tego pomysłu może okazać się ogromne zadłużenie szpitala.

Do tej pory w Warszawie operacje serca przeprowadzane były tylko w trzech placówkach: Instytucie Kardiologii w Aninie, Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów i szpitalu przy ul. Banacha. Specjaliści twierdzą, że to kropla w morzu potrzeb. Na operację serca w stolicy rocznie czeka ok. 7 tys. pacjentów, a każdego roku zabiegów przeprowadza się o ponad połowę mniej. - Oddziałów kardiochirurgii jest stanowczo za mało - jednogłośnie mówią lekarze. W Warszawie leczy się bowiem nie tylko mieszkańców miasta, ale także pacjentów z innych województw, dlatego każdy taki oddział jest na wagę złota.

Nowy pododdział w Szpitalu Praskim pomógł już pierwszym pacjentom z chorobami serca. W nowej placówce przeprowadzono m.in. operację wycięcia tętniaka aorty, wszczepienia zastawki, usunięcia guza i założenia bajpasów. Dziś na nowym pododdziale odbędzie się kolejna operacja serca.

Zespół pod kierownictwem doc. Romualda Cichonia z kliniki w szpitalu przy ul. Banacha w nowym pododdziale praskiej lecznicy chce wykonywać nawet 200 zabiegów rocznie. Na razie nie będzie się tu jednak wykonywać przeszczepów serca.

Nowy blok to pierwszy krok do stworzenia pełnego oddziału kardiochirurgicznego. Wiąże się to z otwarciem nowego budynku szpitala - pawilonu o powierzchni 10 tys. mkw. We wrześniu budynek ma zostać oddany do użytku. Paweł Obermeyer, dyrektor placówki, zapowiada, że kiedy to nastąpi, chciałby zwiększyć kontrakt z NFZ tak, by w Szpitalu Praskim można było przeprowadzać jeszcze więcej operacji.

Obecnie w pawilonie A2 trwają prace wykończeniowe. Na parterze czteropiętrowego budynku zaplanowano szpitalny oddział ratunkowy oraz zakład radiologii z tomografem i aparatami rentgenowskimi, piętro wyżej oddział intensywnej terapii z 10 łóżkami, a na trzecim piętrze blok operacyjny z ośmioma salami. Na trzecim piętrze znajdzie się m.in. sterylizatornia oraz oddział pooperacyjny na 20 łóżek. Oddziały urologii i chirurgii zostaną przeniesione na ostatnie piętro. Wartość tej inwestycji szacowana jest na ok. 65 mln zł. Kolejne 23 mln pochłonie wyposażenie nowych pomieszczeń. Rozbudowa szpitala finansowana jest ze stołecznego budżetu.

Praską lecznicę czeka także modernizacja starej części szpitala. W planach jest m.in. likwidacja wieloosobowych sal, z których zostaną wydzielone dwu-, trzyosobowe pomieszczenia. Remontu wymaga także cały system sanitarny.

Wielomilionowe inwestycje w Praskim cieszą pacjentów, ale nie pracowników lecznicy, którzy otwarcie pawilonu i modernizację starego skrzydła uważają za gwóźdź do trumny placówki. Powodem jest ogromne zadłużenie szpitala, za które pracownicy obwiniają obecnego dyrektora. Decyzję o ewentualnym oddłużeniu placówki ma podjąć rada miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto