Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta Bożego Narodzenia w tradycyjnym wydaniu

redakcja
redakcja
fot. sxc.hu
fot. sxc.hu redakcja
Wigilia to symbol pojednania, zarówno pomiędzy ludźmi, jak i pomiędzy światem żywych i umarłych, a także między ludźmi i przyrodą. Zgodnie z tradycją, jest postną ale uroczystą wieczerzą kończącą Adwent, spożywaną w gronie rodzinnym. Niegdyś dbano by...

Niegdyś dbano by w izbie przy choince i snopach zboża, przy stole nakrytym białym obrusem zasiadła parzysta ilość osób, pamiętając o dodatkowym nakryciu dla niezapowiedzianego gościa. Uroczystość rozpoczyna dzielenie się opłatkiem jak niegdyś chlebem podczas ostatniej wieczerzy. Na stole powinno znaleźć się 12 potraw, co odpowiada liczbie apostołów. W tradycyjnym zestawie potraw znajdują się: zupa z suszonych śliwek z kluskami, zupa grzybowa, kapusta z grochem, z grzybami, kluski z makiem, ryby smażone, śledzie, strucel z makiem, pierniki, jabłka. Dziś, wieczerzę uzupełniają sałatki jarzynowe, bigos, różne gatunki ciast. Całkowicie zniknęły ze stołu wigilijnego jagły. Według dawnych wierzeń zjeść należało dużo, "żeby głód nie doskwierał w nadchodzącym roku".
Potrawom wigilijnym przydawana jest określona symbolika z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Opłatek, będący w istocie chlebem oznacza dobrobyt i początek nowego życia. Symbolizuje zgodę i jedność która dotyczy nie tylko ludzi ale i zwierzęta Nierzadko jeszcze dziś, zwłaszcza na wsi gospodyni odkłada różowy opłatek by z odrobiną potraw zanieść nazajutrz zwierzętom. Rybie przypisuje się znaczenie religijne. W początkach chrześcijaństwa stała się symbolem Chrystusa i Kościoła. Przypomina o chrzcie, zmartwychwstaniu i nieśmiertelności. Groch, który według wierzeń ludowych chronił przed chorobami w połączeniu z kapustą gwarantował również urodzaj w nadchodzącym roku. Mak od wieków uważany za symbol płodności i urodzaju. Miód to obfitość, dobrobyt i bogactwo. Przez swój złocisty kolor symbolizuje związek ze słońcem. Uważany jako pożywienie dane od Boga. Ziarna zbóż to źródło życiodajnej mocy i plenności. Grzyby według wierzeń ludowych ułatwiają kontakt ze światem zmarłych.
Po wieczerzy przychodzi czas na śpiewanie kolęd i słuchanie opowieści o niezwykłych wydarzeniach nocy wigilijnej, wspomnienia o nieobecnych członkach rodziny. Dawniej gospodarze rzucali kłosami wyciągniętymi ze snopów o belki sufitu, aby dowiedzieć się, czy przyszłoroczne plony będą obfite. Wychodzili też do sadu by pogrozić drzewom, które nie owocowały, zapewniając sobie w ten sposób urodzaj w następnym roku. Każdy z domowników wyciągał spod obrusa źdźbło siana, kto wyciągnął najdłuższe, temu wróżono najdłuższe życie. Dzieci wyciągały spod obrusa drobne monety. Wierzono, że jeśli w noc wigilijną świecą gwiazdy, to kury przez najbliższy rok będą się dobrze niosły. Zachmurzone niebo wróżyło, że krowy dadzą dużo mleka.
Po wieczerzy był także czas na obdarowywanie się. W toku dziejów robienie sobie prezentów stało się nieodłączną częścią obrzędowości bożonarodzeniowej. Niegdyś podarunki otrzymywały na ogół dzieci. Były to pierniki, jabłka, orzechy i cukierki. Zwyczaj obdarowywania w dzisiejszym znaczeniu jeszcze do I wojny światowej nie był znany. Podarki w wieczór wigilijny na Kujawach zachodnich podobnie jak w Wielkopolsce od dawna przynosi gwiazdor. Dzisiaj przybrał on inną postać, przychodzi w czerwonym stroju biskupa, czyli św. Mikołaja, ale zamiast mitry i pastorału ma na głowie czapkę krasnala i przynosi znacznie bogatsze podarki.
O północy, kończy Wigilię pasterka, uroczysta msza święta upamiętniająca oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święta Bożego Narodzenia w tradycyjnym wydaniu - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto