Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: Schudnij po świętach. Dietetyk radzi. Jak zrzucić kilogramy po świątecznym obżarstwie [PORADY]

Monika Dudziak-Kociałkowska
Suto zastawione świąteczne i sylwestrowe stoły sprawiły, że nie jednemu z nas przybyło parę kilogramów. Małgorzata Andrzejczak, dietetyk, radzi jak zrzucić kilogramy po świątecznym obżarstwie.

Zjadanie większej ilości kalorycznych potraw powoduje odkładanie się w organizmie tkanki tłuszczowej. Szczególnie niebezpieczne jest jedzenie późnym wieczorem oraz zjadanie na raz zbyt obfitej porcji. Żołądek przyzwyczaja się do stanu skrajnego wypełnienia i nawet, kiedy okres świąteczny już minie, będzie się domagał równie dużych porcji. Trzeba więc odwołać się do zdrowego rozsądku i zmniejszyć – objętościowo i kalorycznie, posiłki. Popularną metodą wśród osób, które chcą schudnąć są głodówki i diety oczyszczające.

- Zarówno jedna, jak i druga powinny być stosowane z rozwagą i umiarem, najlepiej pod okiem dietetyka. Warto pamiętać, że oczyszczanie organizmu sprzyjające samoregulacji i odnowie to proces długotrwały, lecz przedłużaniem diety oczyszczającej w nieskończoność, z powodu braku widocznych efektów jej stosowania, możemy sobie tylko zaszkodzić, doprowadzając do osłabienia i obniżenia odporności organizmu – tłumaczy Małgorzata Andrzejczak.

Pułapka czyha na nas również w krótkoterminowych niskokalorycznych dietach, które są obietnicą błyskawicznego pozbycia się nadmiaru ciała. W konsekwencji powodują jednak wilczy głód, który trudno opanować, co często prowadzi do powrotu do wagi wyjściowej, a nawet do jeszcze większej (efekt jo-jo).

- Optymalnym rozwiązaniem jest ubytek masy ciała ok. 0,5-1 kg tygodniowo. Szybsze odchudzanie nie jest zalecane, gdyż może powodować niepożądane objawy wynikające z deficytu składników odżywczych. Żeby schudnąć trzeba stosować prawidłowo zbilansowaną dietę połączoną z aktywnością fizyczną i pozytywnym myśleniem – mówi dietetyczka.
W jadłospisie osób, które marzą o zgrabnej figurze nie powinno zabraknąć owoców i warzyw, które doskonale oczyszczają organizm. Zawierają wodę, węglowodany, witaminy, składniki mineralne i błonnik. W ciągu dnia należy zjadać ich minimum 400 g. Dobrze jest pić świeżo wyciśnięte z nich soki, które mają dużą aktywność detoksykacyjną.

- Dużą rolę odgrywa błonnik. Daje uczucie sytości i zapobiega wahaniom glukozy we krwi. Obniża również poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i zapobiega zaparciom. Dzięki niemu żołądek wolniej się opróżnia, więc dłużej czujemy się najedzeni. Dodatkowo, niczym miotła, wymiata z jelit nagromadzone tam szkodliwe substancje, dzięki temu zapobiega procesom gnilnym, które zachodzą w niestrawionym pokarmie – mówi specjalistka od żywienia.

Oprócz warzyw i owoców błonnik znajdziemy w otrębach, ciemnym ryżu i makaronie, żytnim i razowym pieczywie, kaszach, płatkach owsianych i roślinach strączkowych. Pamiętajmy, że spożywając go, trzeba więcej pić. Ograniczmy produkty z białej mąki, słodzone soki, słodycze i alkohol. Jedzmy regularne posiłki – 4-5 dziennie zachowując 2-3 godziny przerwy między nimi, a ostatni zjedzmy nie później, niż 2 godziny przed pójściem spać.
Sama dieta podczas odchudzania nie wystarczy, a już na pewno nie przyniesie możliwie szybkich i widocznych efektów.

- Jeśli chcemy stać się szczupli, musimy się ruszać. W ten sposób nasz organizm o w szybszym tempie spala zbędne kilogramy, a my możemy cieszyć się z efektów naszego szybkiego i zdrowego odchudzania. Dodatkowo poprzez ruch może się poprawić nasza kondycja, a wielu z nas na tym bardzo zależy. Istnieje wiele zestawów ćwiczeń, które pomogą nam kształtować te partie ciała, z którymi mamy największy problem. Nawet pół godziny dziennie przeznaczone na ćwiczenia wspomaga odchudzanie – wyjaśnia nasza ekspertka.

Osoby, które z jakichś powodów nie mogą sobie pozwolić na uprawianie sportu do swojego rozkładu dnia na stałe powinny wprowadzić spacery. Zamiast jechać do pracy samochodem czy autobusem, lepiej pójść na pieszo. Każda okazja, żeby się poruszać jest dobra.

Podczas odchudzania trzeba zadbać także o pozytywne myślenie i przekonanie, że uda nam się pozbyć nadmiaru kilogramów, stawiać sobie realne cele (nie oczekiwać zbyt wiele w krótkim czasie), nie znajdować wymówek i usprawiedliwień, które będą tłumaczyć nasze odstępstwa od diety oraz unikać pokus, czyli np. nie kupować czegoś, czego nie powinniśmy jeść (np. słodyczy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto