Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spektakl "Z piasku" we Wrocławskim Teatrze Lalek zaprasza do dyskusji o tożsamości

Małgorzata Matuszewska
Józef Frymet i Radosław Kasiukiewicz
Józef Frymet i Radosław Kasiukiewicz Tomasz Hołod
Tożsamość tłamszona przez rodziców, szkołę, najpierw małe środowisko, a potem wielkie społeczeństwo, powinna znaleźć swój wyraz. Młody człowiek musi znaleźć swoje własne „ja” i odkryć, jak je wypowiedzieć. Bez tego nie ma szans na dojrzałość i przyjęcie odpowiedzialności za innych ludzi oraz sprawy, za które stanie się odpowiedzialny.

Pia Partum, reżyserka „Z piasku” na podstawie „Dziecka z piasku”, powieści Tahara Ben Jellouna, marokańskiego autora piszącego po francusku, zaprosiła widzów spektaklu do rozmowy o szukaniu własnego ja, bez którego nie da się poznać istoty prawdy. Nie da się też odnaleźć w społeczeństwie.
Właściwie nie ma tu linearnej akcji. Historię Ahmada (Sławomir Przepiórka), który urodził się jako niechciana ósma córka, poznajemy z niejasnych, a często sprzecznych narracji aktorów. Snutych jako poematy prozą, prowadzących mylnymi tropami do dusznego świata wielkiego miasta, w którym każdy człowiek jest tylko nieważnym trybikiem w maszynie. A jego „ja” nie jest istotne dla nikogo, oprócz niego samego i jego bliskich, wymagających zbyt wiele od młodego człowieka.
Twórcy skupili się na szukaniu tożsamości seksualnej, co nie dziwi, bo spektakl prezentowany jest w ramach cyklu „Małe formy teatralne”, adresowanego do licealistów, a także uczniów gimnazjum. Jednak widz został zaproszony także do refleksji o granicach ingerencji w budowanie tożsamości rodziców i inne osoby odpowiedzialne za wychowanie młodych. Bo tylko trafnie odkryta tożsamość (nie tylko seksualna) sprawi, że wybierzemy drogi zawodowe i wszelkie inne, pozwalające człowiekowi na spełnienie się w życiu. Ciekawe, spokojne formy kreacji pokazali aktorzy Teatru Lalek, prezentując poematy w nienachalny, dyskretny sposób i sprawiając, że widz mógł skupić się na niełatwej treści.
Używane w spektaklu graffiti i projekcje telewizyjne są trafnym obrazem metropolii, w których szczególnie trudno odnaleźć i zrealizować siebie. Duszną atmosferę ludzkich poszukiwań w gęstwinach współczesności i slumsach, od których nie jest wolne żadne miasto, podkreśliły snujący się dym i piękna muzyka grana na żywo przez Tomasza Mreńcę. Powstał spektakl ładny wizualnie, interesujący formalnie. I prowadzący widzów ku refleksjom.

„Z piasku”, reżyseria, scenografia i kostiumy Pia Partum, dramaturgia Maria Wojtyszko, muzyka Tomasz Mreńca i Bartosz Dziadosz. Występują: Aneta Głuch-Klucznik, Józef Frymet, Krzysztof Grębski, Radosław Kasiukiewicz, Sławomir Przepiórka, Tomasz Mreńca (gościnnie) i Kuba Bartnicki (gościnnie). Premiera 1 marca we Wrocławskim Teatrze Lalek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spektakl "Z piasku" we Wrocławskim Teatrze Lalek zaprasza do dyskusji o tożsamości - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto