Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Jest niemal pewne, że uczniów zabraknie do wielu klas

(jwn), redakcja
Reklama II LO ze Skarpy kusi kandydatów m.in. przy Szosie Lubickiej
Reklama II LO ze Skarpy kusi kandydatów m.in. przy Szosie Lubickiej Sławomir Kowalski
Katastrofalna sytuacja w podstawówkach to niejedyny oświatowy problem toruńskiego samorządu. Kłopoty z naborem szykują się w szkołach ponadgimnazjalnych. A te już polują na uczniów.

Cofnięcie 6-latków do przedszkoli bez wątpienia zaowocuje ostrymi cięciami nauczycielskich etatów. Specjaliści od edukacji najmłodszych zwyczajnie nie będą mieli kogo uczyć. Z danych zebranych przez toruńskich urzędników w ostatniej dekadzie marca wynika, że w pierwszych klasach będzie ok. 500 dzieci. Dla porównania - w tej chwili pierwszaków mamy w Toruniu ponad 2,2 tysiąca.

Zmiany w systemie oświaty to niejedyny problem gminy. Jest jeszcze niż demograficzny, który od lat daje się we znaki toruńskiej oświacie. Najbardziej widać go w szkołach ponadgimnazjalnych, które muszą walczyć o uczniów. Często bezskutecznie.

- Już teraz wiemy, że sytuacja w szkołach ponadgimnazjalnych będzie trudna. Żeby zapełnić wszystkie miejsca, zabraknie kilkuset kandydatów - sygnalizował na marcowej konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski.

Świadomość sytuacji mają też szkoły, które prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie kandydatów. Na niespotykany dotąd wśród placówek publicznych pomysł wpadło II LO. W liceum nie tylko stworzono nowe profile, ale postanowiono je promować na bilboardach. Szkoła oferuje m.in. klasę policyjną.

Tu warto zwrócić uwagę na oddziały mundurowe, które jako pierwsze w swojej ofercie miało VI LO z ul. Wojska Polskiego. Współpraca z żołnierzami, policją, strażą pożarną okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Oprócz „dwójki” i „szóstki” klasę o podobnym profilu planuje też uruchomić III LO z ul. Raszei.

W IX LO na Rubinkowie powstanie oddział pod tajemniczą nazwą cyberkultura. Będzie się tam uczyć młodzież zainteresowana mediami społecznościowymi, blogami oraz skutecznym wyszukiwaniem informacji. Szkoła stawiająca na profilaktykę zaprasza też do klasy zdrowie i uroda. Oferuje możliwość nauki języka hiszpańskiego oraz szansę na zdobycie uprawnień zawodowych, m.in. w dziedzinie kosmetyki.

Hitem ostatnich lat są oddziały związane z medycyną. Aż dwie takie klasy planuje u siebie utworzyć V LO z ul. Sienkiewicza. W VIII LO przy ul. Gunwaldzkiej szukają chętnych do oddziału ratowniczo-medycznego i farmaceutyczno- medycznego. Klasy, które jak po sznurku prowadzą na studia lekarskie, mają też I, IV i X LO.

W ubiegłym roku do zapełnienia wszystkich pierwszych klas w szkołach ponadgimnazjalnych zabrakło 500 kandydatów. W liceach i technikach nie uruchomiono 8 oddziałów (po cztery w każdym z typów szkół), a w zawodówkach aż 7. Jak będzie w tym roku, przekonamy się wkrótce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto