18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańska premiera "Panoptikonu" w niedzielę - rekonstruktorzy zapraszają! [ZDJĘCIA]

ZSN
Film kręcono w ubiegłym roku w Toruniu, a w scenach poświęconych m.in. Powstaniu Wielkopolskiemu wzięli udział członkowie Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia. Poznańska premiera "Panoptikonu" odbędzie się już w najbliższy weekend w Sali Kinowej CK Zamek, a podczas pokazu nie zabraknie atrakcji!

Choć w nazwie mają Luboń, to znani są przede wszystkim z oprowadzania po niedostępnych na co dzień poznańskich fortach - członkowie Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia już od kilku lat organizują Weekendy Forteczne, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Jednak lubonianie organizują nie tylko wycieczki. W historycznych mundurach pojawiają się też m.in. na planach filmowych. Na początku tego roku statystowali w filmie poświęconemu Powstaniu Wielkopolskiemu pt. "Hiszpanka" (jego premierę zaplanowano na 27 grudnia tego roku), a jeszcze wcześniej byli w mieście Kopernika na planie "Panoptikonu".

Czytaj też: "Hiszpanka" - bitwa o Ławicę 94 lata później

Członkowie stowarzyszenia występowali tam w scenach związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Kręcono z nimi ujęcia ucieczki z Torunia podoficerów - zawodowych muzyków, którzy przez Drwęce, wzdłuż której stał niemiecki kordon, przeprawili się do Inowrocławia, aby przyłączyć się do powstania.

- Graliśmy też w Forcie IV i na ulicy Ciasnej, gdzie wywiązała się drobna sprzeczka pomiędzy niemieckimi żołnierzami a grupą polskiej młodzieży, w której zginęła jedna osoba - tłumaczy Przemysław Maćkowiak, szef Sekcji Historycznej TMML.

Scenariusz filmu oparto na połączeniu kilku historii, z pozoru nie mających ze sobą nic wspólnego. Kluczem do odgadnięcia zagadki jest toruński areszt, tzw. okrąglak, który został zbudowany przez Prusaków według zasad "więzienia idealnego" - tytułowego panoptikonu, wymyślonego w XVIII wieku przez angielskiego filozofa Jeremy Benthama.

Kolejne sceny dotyczą między innymi wydarzeń związanych z procesem filomatów pomorskich na przełomie XIX i XX wieku, ucieczki żołnierzy garnizonu toruńskiego na tereny zajęte przez powstańców wielkopolskich, wybuchu oraz zakończenia drugiej wojny światowej, a także uprowadzenia oraz śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

W poznańskiej premierze "Panoptikonu" w ramach "Niedzieli na Zamku" wezmą udział osoby bezpośrednio zaangażowane w realizacje filmu. Odpowiadają za niego Krystian Wieczyński i doświadczony reżyser Marcin Gładych, który pracował m.in. dla TVP Historia. Oprócz reżysera w stolicy Wielkopolski pojawi się też współautor scenariusza Marceli Sulecki, a także Anna Wojciulewicz zajmującą się na planie fotografowaniem. Ponadto nie zabraknie członków stowarzyszenia w historycznych mundurach.

Początek w niedzielę, 24 lutego, o godz. 12 w Sali Kinowej CK Zamek przy ul. Święty Marcin 80/82. Wstęp bezpłatny.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznańska premiera "Panoptikonu" w niedzielę - rekonstruktorzy zapraszają! [ZDJĘCIA] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto