POLREGIO na 100-lecie Niepodległej – trwa kampania REGIObohater

Materiał informacyjny POLREGIO

"Polska jest silna siłą regionów" to hasło ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej przygotowanej przez POLREGIO w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na specjalnej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 REGIObohaterów, oddać głos na jedną spośród osób z każdego województwa, która najbardziej zasłużyła na miano REGIObohatera oraz wziąć udział w konkursie.

REGIObohater to ogólnopolska kampania edukacyjna połączona z plebiscytem i konkursem. Na dedykowanej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 lokalnych bohaterów wybranych przez Radę Programową postaci REGIObohaterów i oddać głos w plebiscycie.

– Popularyzując wiedzę o regionalnych bohaterach chcemy przypomnieć, że odzyskanie niepodległości po 123 latach zniewolenia zawdzięczamy nie tylko powszechnie znanym z kart historii postaciom, takim jak Józef Piłsudski czy Ignacy Jan Paderewski. Nie mniej ważni są bohaterowie, którzy swoje życie poświęcili walce lub budowaniu świadomości narodowej w regionach, pośród lokalnych społeczności. Organizując tę akcję chcemy także podkreślić silne przywiązanie marki POLREGIO do Polski, jej historii oraz patriotyzmu – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych, właściciela marki POLREGIO.

W toku głosowania, które potrwa do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. W każdym z regionów wybrany pociąg zyska oprawę wizualną z oznaczeniem REGIObohatera.

Wraz z oddaniem głosu uczestnik konkursu będzie miał możliwość uzasadnienia swojego wyboru. Spośród nadesłanych zgłoszeń Rada Programowa wyłoni i do 25 października ogłosi łącznie 116 laureatów, w tym odpowiednio 16 laureatów nagrody głównej (po jednym na dany region) i 100 wyróżnionych. Laureaci nagrody głównej otrzymają czytnik e-book Kindle, specjalne zaproszenie do uczestnictwa z osobą towarzyszącą w konferencji prasowej inaugurującej akcję REGIObohater wraz z zaproszeniem na uroczysty lunch w Pałacu Belwederskim. Pozostałych stu wyróżnionych otrzyma zestaw atrakcyjnych gadżetów.

Kampania REGIObohater objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”. W skład Rady Programowej weszli Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (przewodniczący Rady Programowej), Dariusz Gwizdała – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Michał Góras – Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kensbok – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu. W toku głosowania, które potrwa od 11 września do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi do 15 października.

Akcję REGIObohater wspiera kampania medialna, w ramach której powstał m.in. spot zachęcający do głosowania na REGIObohatera. Spot emitowany będzie na kanałach TVP Historia, TVP Seriale oraz w regionalnych kanałach TVP3. Kampania obejmie także radiostacje i prasę lokalną, kampanię on-line w tym platformy społecznościowe.

Czekamy na Twoje głosy www.regiobohater.pl

Leon Barciszewski

Działacz narodowy w zaborze pruskim, w II RP prezydent Gniezna i Bydgoszczy. We wrześniu 1939 r. zawrócił znad rumuńskiej granicy na wieść o niemieckich zbrodniach w Bydgoszczy. Aresztowany wraz z 18-letnim synem przez Gestapo. Zostali zamordowani 11 listopada, a ich zwłok do tej pory nie odnaleziono. Został uhonorowany przez bydgoszczan pomnikiem na Wełnianym Rynku. Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

Elżbieta Zawacka

Pseud. „Zo”. Nauczycielka z Torunia. We wrześniu 1939 r. brała udział w obronie Lwowa. Kurier Komendy Głównej AK. Jedyna kobieta wśród cichociemnych. Uczestniczka powstania warszawskiego. Po wojnie więziona 4 lata, mimo to zdobyła tytuł profesora nauk humanistycznych. W 1996 r. awansowana na stopień generała brygady WP. Dama Orderu Orła Białego. Dwukrotny Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari. Zmarła 10 stycznia 2009 r. w Toruniu.

dr Paweł Ossowski

Prawnik, senator RP, filomata. Działacz narodowy pod zaborem pruskim. Ciężko ranny w czasie przymusowej służby w armii niemieckiej. Jeden z twórców polskiej administracji państwowej na Pomorzu i Kujawach w latach 1918-1919. Starosta chełmiński, senator RP z listy Katolicko-Narodowej. Aresztowany i zgładzony przez niemieckich okupantów 28 października 1939 r. w egzekucji w lesie Barbarka k. Torunia. Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

ppor. Marian Rejewski

Matematyk, kryptolog, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, współpracownik Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego WP. Z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim zdołał złamać kod Enigmy. Ewakuowany na Zachód po wybuchu wojny, nadal pracował jako kryptolog. Od powrotu do kraju w 1946 r. przez wiele lat inwigilowany przez UB/SB. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 13 lutego 1980 r. w Warszawie.

bł. bp Michał Kozal

Błogosławiony, męczennik za wiarę, duchowny rzymskokatolicki. Wychowawca wielu pokoleń duchownych i młodzieży. Od sierpnia 1939 r. biskup pomocniczy włocławski. Aresztowany w listopadzie, od 1941 r. więziony w KL Dachau. Zamordowany zastrzykiem z fenolu 26 stycznia 1943 r. Beatyfikowany w 1987 r. przez Jana Pawła II. Patron m.in. Włocławka, miasta i gminy Krotoszyn, Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy.

Ludwik Bauer

Działacz narodowy w zaborze pruskim, filantrop, społecznik, pierwszy prezydent Włocławka w niepodległej Polsce. Mimo niemieckich korzeni aktywnie walczył o rozwój społeczności polskiej w rodzinnym mieście. Organizator lokalnego przemysłu, placówek oświatowych i handlowych. Zmarł 7 września 1927 r. Jego pogrzeb zgromadził tłumy mieszkańców miasta. Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3