Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pili przez trzy dni za 500 plus

(mo), red - sop
W całym kraju samorządy już reagują na marnotrawienie „500 plus” i zamieniają pieniądze na pomoc rzeczową
W całym kraju samorządy już reagują na marnotrawienie „500 plus” i zamieniają pieniądze na pomoc rzeczową Grzegorz Olkowski
Matka sześciorga dzieci z rządowego programu dostała 3 tysiące zł. - Zaraz znaleźli się liczni znajomi, alkohol był non stop. Wystarczyły trzy dni i pieniądze zniknęły. A dzieci chodziły głodne i zaniedbane - słyszymy w GOPS-ie w Golubiu-Dobrzyniu.

GOPS w Golubiu-Dobrzyniu podjął decyzję o zamianie świadczenia finansowego z „Rodziny 500 plus” na rzeczowe. Matka mająca bardzo poważny problem z alkoholem, samotnie wychowująca sześcioro dzieci, nie będzie dostawała pieniędzy do ręki. W zamian asystent rodziny zrobi zakupy w sklepach dla dzieci.

- Taka decyzja nie jest żadną karą, tylko dopilnowaniem, by to dzieci, w myśl ustawy, skorzystały z „Rodziny 500 plus”. Oczywiście, matka ma prawo się od niej odwołać, a i sama decyzja tak w tym przypadku, jak i ewentualnie każdym kolejnym, nie jest ostateczna. Gdy rodzina się poprawi, zawsze można przywrócić wypłatę pieniędzy - objaśniają pracownicy GOPS w Golubiu-Dobrzyniu.

Takich decyzji w Polsce jest już wiele. W Kujawsko-Pomorskiem - siedem. Precyzyjnie mówić należy o wszczęciu procedury zamiany świadczenia finansowego na pomoc rzeczową. Za zakończoną można ją uznać po wyczerpaniu możliwości odwoławczych świadczeniobiorcy i po uprawomocnieniu się decyzji.

Jak dotąd największym problemem okazuje się alkohol. - Wydawanie „500 plus” na picie z jednoczesnym zaniedbaniem potrzeb dzieci było też powodem wszczęcia procedury u nas. Chodzi o rodzinę objętą wsparciem asystenta - wyjaśnia Agnieszka Ochocińska, zastępca kierownika MOPS w Ciechocinku. - Pragnę podkreślić, że decyzję podjęliśmy po dwumiesięcznej obserwacji, bo pieniądze wypłacamy od kwietnia, a także wnikliwym sprawdzeniu sytuacji. Nie jest tak, że wystarczy złośliwy donos i ośrodek już zamienia pieniądze na pomoc rzeczową.

W Wąbrzeźnie, gdzie też pieniądze zamieniają na zakupy (procedurę wszczęli wobec dwóch rodzin), dodają, że pewnych rzeczy po prostu nie da się ukryć. Szczególnie alkoholowych ekscesów...

- Gdy dzieją się w miejscach publicznych, nie umykają uwadze mieszkańców, straży miejskiej, policji - podkreślają pracownicy socjalni.

Zamiana pieniędzy na pomoc rzeczową to, zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, jedno z rozwiązań, które może zastosować świadczeniodawca w przypadku, kiedy wypłacane rodzinie pieniądze są zagospodarowywane niewłaściwie.

„W przypadku gdy osoba, o której mowa w art. 4 ust. 2, marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenie wychowawcze w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług” - mówią przepisy.

W praktyce sytuację można rozwiązać różnie. Na przykład w Kielcach, gdzie MOPS rozpoznał kilka przypadków marnotrawienia pomocy, postawiono na bony.

- Można realizować je we wszystkich dużych sklepach, z jednym zastrzeżeniem: nie można kupić za nie używek - tłumaczyła Magdalena Kościeniewicz, kierownik ośrodka, reporterom TVN24.

W Kujawsko-Pomorskiem postawiono na asystentów rodzin.

- Asystent otrzymuje te pieniądze i wtedy z rodziną ustala, co jest potrzebne i na co je wydać - wyjaśniała Dorota Hass, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego na antenie TVP Bydgoszcz w poniedziałek.

W gminach i miastach już się do tego przygotowują.

- Plan jest taki, żeby zakupy były robione w sklepach wspólnie wybranych przez MOPS i daną rodzinę. Jeśli będzie chodziło o mleko dla najmniejszych dzieci, wybierzemy aptekę. Pampersy można taniej kupić w innym miejscu. Chodzi o racjonalne decyzje, z pożytkiem dla dzieci - słyszymy w wąbrzeskim MOPS-ie.

Warto przypomnieć, że tylko rodzice, którzy wnioski i świadczenia z programu „Rodzina 500+” złożą do końca czerwca, mogą liczyć na spłatę świadczenia licząc od kwietnia.

Od lipca świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym złożymy wniosek. Jeśli złożymy go przed 10. dniem miesiąca - wypłata nastąpi do końca tego miesiąca. Jeśli po 10. dniu - już w kolejnym miesiącu.

W Toruniu po 1 lipca znikną czasowe punkty składania wniosków. Zostaną stałe adresy: siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Batorego 38/40, Punkt Informacyjny Urzędu Miasta (PIUM) przy Wałach gen. Sikorskiego 8, PIUM przy ul. Grudziądzkiej 124/126 - dawny Spomasz, PIUM przy ul. Poznańskiej 52 - Dom Muz oraz PIUM w CH Plaza, przy ul. Broniewskiego 90.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto