Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orliki: krajowa sieć – lokalne korzyści

Ewelina
Wyniki raportu Krajowej Sieci Konsultacyjnej Liderów wskazują, że w Toruniu jak i całej Polsce mieszkańcy nie do końca wiedzą co oferują im boiska typu Orlik, że są bezpłatne i otwarte nie tylko dla chłopców, nie wiadomo też czym zajmują się animatorzy.

W Toruniu mamy 23 boiska typu orlik, które mają przynajmniej dwa boiska – piłkarskie i tak zwane „wielofunkcyjne”, na którym można grać w koszykówkę, w siatkówkę czy piłkę ręczną, można tam ćwiczyć aerobik, fitness, organizować gry i zabawy dla dzieci. Orlik to nie tylko piłka nożna!

Orlik jest ogólnodostępny – każdy może przyjść i poćwiczyć, jest nie tylko dla szkół, klubów sportowych czy zorganizowanych grup. Na większości orlików można wziąć udział w zajęciach za darmo. Nie płaci się za wynajęcie boiska ani za wypożyczenie sprzętu sportowego. Tak jest na wszystkich orlikach, które biorą udział w programie „Animator – moje boisko orlik 2012”. To, czy dany orlik jest w programie, można sprawdzić na stronie: naszorlik.pl

W wrześniu 2014 r. w całej Polsce odbyły się spotkania i konsultacje elektroniczne dotyczące funkcjonowania orlików. Zebrano ponad 250 opinii. Badanie prowadzone było w ramach Krajowej Sieci Konsultacyjnej Liderów. Jego wyniki pokazują, że mieszkańcy woleliby, żeby orliki były zarządzane i finansowane lokalnie niż centralnie. Samorząd powinien pokrywać techniczne utrzymanie orlika, a przejmowanie odpowiedzialności za ofertę powinny przejąć organizacje pozarządowe.

W kawiarence obywatelskiej zorganizowanej w Toruniu przez liderkę KSKL, Ewelinę Wojciechowską, wzięli udział radni, mieszkańcy, działacze sportowi, m. in. Bartłomiej Jóźwiak, Michał Rosiński i Paweł Gniota. Uczestnicy zgodzili się co do tego, iż toruńskie Orliki są raczej dobrze zarządzane i oblegane przez mieszkańców. Wskazali jednak na bariery, które uniemożliwiają pełne wykorzystanie ich potencjału.

Bariery wymienione przez uczestników:
- niektóre Orliki są nieczynne w niedziele jak i popołudniami;
- animatorzy pracują w niepełnym wymiarze godzin albo w ogóle nie ma ich na Orliku w godzinach pracy;
- animatorzy często są sfrustrowani i traktują swoją pracę jako niechciany "dodatkowy zarobek";
- nie ma możliwości uprawiania sportów indywidualnych;
- utrudnienia dla osób niepełnosprawnych: niedostosowane prysznice i toalety, progi w wejściach, brak kontrastów dla niedowidzących (np. barwa siatki zlewa się z zielenią nawierzchni boiska).

Raport z badania ma 15 stron i jest dostępny na stronie: http://kskl.eu/portfolio-posts/raporty/

Dzięki współpracy Stowarzyszenia Szkoła Liderów i programowi Krajowej Sieci Konsultacyjnej Liderów z Fundacją Rozwoju Kultury Fizycznej i Centrum Wyzwań Społecznych UW mogliśmy zobaczyć krajową politykę z perspektywy lokalnej, czyli tej w której realizują się naprawdę wszelkie korzyści, konkretne oddziaływania, ale też ujawniają problemy. Współpraca z Ministerstwem Sportu i Turystyki, które jest za program orlikowy odpowiedzialne daje szanse na to, że głos lokalny i pomysły liderów zostaną uwzględnione w planowanych w przyszłości działaniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto