Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Orfeusz i Eurydyka” w Warszawskiej Operze Kameralnej. Premiera w sobotę 2 marca 2019

Maciej Wicz
Warszawska Opera Kameralna została założona w 1961 roku. W 1986 roku przeniosła się do własnego teatru przy Al. Solidarności. Jest to zabytkowy budynek z 1775 r., który był wcześniej siedzibą Studenckiego Teatru Satyryków (STS).
Warszawska Opera Kameralna została założona w 1961 roku. W 1986 roku przeniosła się do własnego teatru przy Al. Solidarności. Jest to zabytkowy budynek z 1775 r., który był wcześniej siedzibą Studenckiego Teatru Satyryków (STS). Paweł Wiśniewski
Premiera zaliczanej do grona najsłynniejszych XVIII-wiecznych oper „Orfeusz i Eurydyka” autorstwa Christopha Willbalda Glucka odbędzie się 2 marca 2019 roku.

„Orfeusz i Eurydyka” począwszy od swej premiery 5 października 1762 roku na deskach wiedeńskiego Burgtheater, udanie, podbijając serca melomanów, kroczy przez kolejne sceny operowe świata.
Kierownictwo muzyczne nad premierą w Warszawskiej Operze Kameralnej sprawować będzie Stefan Plewniak, artysta o którym mówi się, że to jedno z najbardziej elektryzujących nazwisk tej dekady XXI wieku.

To jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych młodego pokolenia, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, Conservatory Maastricht Holandia oraz Conservatoire National Superier de Musique et Danse de Paris. Doświadczenie artysty w obcowaniu z muzyką dawną wykonywaną zgodnie z zasadami epoki na instrumentach dawnych ma tu niebagatelne znaczenie, bowiem poprowadzi on Zespól Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej - Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

- Orfeusz i Eurydyka jest jednym z moich ulubionych mitów, ponieważ opowiada o miłości, która przezwycięża śmierć. Orfeusz jest postacią, która boskim śpiewem potrafi poskromić piekielne zjawy. Jest niezrównanym artystą i bohaterskim kochankiem – mówi Stefan Plewniak. - Sam mit porusza najbardziej egzystencjalne dla ludzkości pytania o miłości, śmierci, i to co w nim najpiękniejsze, że autentyczną wiarą i miłością można pokonać wrota śmierci, a nawet więcej, wrócić z zaświatów z ukochaną osobą.

Warszawska Opera Kameralna

Reżyserem spektaklu będzie Magdalena Piekorz, laureatka Złotego Lwa na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka to jeden z najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej opowiadający o miłości wystawionej na wielką próbę – podkreśla reżyserka. - Orfeusz po śmierci Eurydyki, dostaje szansę by zstąpić do piekieł i przywrócić ukochaną żonę do świata żywych. Warunkiem jest jednak to, że podczas wędrówki ani razu na nią nie spojrzy. Zadanie to stawia przed nim Amor, pośrednik Jowisza. Orfeusz podejmuje próbę i schodzi do Hadesu poskramiając śpiewem piekielne Furie. Przepowiednia Amora o spotkaniu z ukochaną spełnia się. Przed nimi już tylko droga powrotna, która okaże się większym wyzwaniem niżby można przypuszczać.

Sam mit porusza najbardziej egzystencjalne dla ludzkości pytania o miłości, śmierci, i to co w nim najpiękniejsze, że autentyczną wiarą i miłością można pokonać wrota śmierci

Premiera „Orfeusza i Eurydyki” odbędzie się w Warszawskiej Operze Kameralnej w sobotę, 2 marca 2019 roku. Na 3,8 i 9 marca zostały zaplanowane kolejne spektakle. Bilety można kupić na stronie Warszawskiej Opery Kameralnej (http://bilety.operakameralna.pl/numerowane.html?id=1245).

Reżyseria: Magdalena Piekorz, Laureatka Złotego Lwa na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2004, za film „Pręgi”, nominacja do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny)
Kierownictwo muzyczne: Stefan Plewniak
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński twórcy scenografii do "Zimnej Wojny"
Choreografia: Jakub Lewandowski
Reżyseria świateł: Hektor Werios
Asystent reżysera: Bartosz Buława
Wykonanie kostiumów: Dorota Goldpoint

Orfeusz: Artur Janda, Szymon Komasa
Eurydyka: Maria Domżał, Barbara Zamek
Amor: Eliza Safjan, Sylwia Stępień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto