Okopy: Pogrzeb Marianny Popiełuszko [ZDJĘCIA]. W kościele w Suchowoli rozpoczęły się w sobotę przed południem uroczystości pogrzebowe matki błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Marianny Popiełuszko. Zmarła ona we wtorek 19 listopada w szpitalu w Białymstoku w wieku 103 lat.

Okopy: Pogrzeb Marianny Popiełuszko [ZDJĘCIA]Nabożeństwu przewodniczy metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. Licznie obecni są m.in. przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Wśród przybyłych są m.in. były prezydent RP Lech Wałęsa, kardynał Kazimierz Nycz, abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda. Matkę ks. Jerzego żegna rodzina, okoliczni mieszkańcy, lokalne władze.

Przed mszą do kościoła dotarł z rodzinnej wsi Okopy kondukt z trumną z ciałem zmarłej. W Okopach mieszkała z rodziną. Tam wychowywał się również ks. Popiełuszko, a Suchowola była jego rodzinną parafią, gdzie uczęszczał do kościoła. Na rynku w Suchowoli, gdzie znajduje się pomnik ks. Jerzego Popiełuszki oczekiwały przed mszą liczne poczty sztandarowe i delegacje "Solidarności". Związek jest zaangażowany w organizację uroczystości pogrzebowych.

Na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski kondolencje papieża Franciszka po śmierci Marianny Popiełuszko przekaz nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore. "Ojciec Święty Franciszek, poinformowany o śmierci Pani Marianny Popiełuszko, łączy się duchowo z tymi, którzy połączeni we wspólnej modlitwie dziękują Bogu za Jej piękne i długie życie, oddane Bogu, Kościołowi i Rodzinie" - czytamy na stronie Episkopatu.

Nuncjusz apostolski podkreślił, że świętość ludzi rodzi się przez cierpliwe podejmowanie codziennych trudów. "Śp. Marianna podjęła ten trud, wychowując dzieci i otaczając matczyną opieką swoją rodzinę. Opatrzność Boża sprawiła, że owoc Jej macierzyństwa, błogosławiony syn Jerzy, dostąpił chwały ołtarzy przez męczeństwo" - głoszą kondolencje.

"Ojciec Święty poleca Zmarłą Bożej łaskawości i wstawiennictwu Jej błogosławionego Syna. Najbliższej Rodzinie, przyjaciołom i wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowej składa wyrazy współczucia i z serca błogosławi" - napisał Celestino Migliore.

Na stronie internetowej Episkopatu kondolencje złożyli również przewodniczący KEP abp Józef Michalik oraz sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak. "W związku z odejściem do wieczności Pani Marianny Popiełuszko, Matki Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, pragniemy przekazać wyrazy solidarności oraz modlitewnej i braterskiej jedności" - czytamy na stronie Episkopatu.

"Odchodzi z tego świata „ikona” Matki (...) kobieta, która przez pryzmat wiary odczytywała życie i w samym Bogu upatrywała cel swojej cichej i prostej ziemskiej pielgrzymki. Zawsze wspierała modlitwą i aprobowała duszpasterską i społeczną działalność Syna, choć przeczuwała, że za swoją postawę i przekonania może zapłacić najwyższą cenę" - głosi tekst kondolencji.

Marianna Popiełuszko - według niektórych źródeł urodziła się w 1920 roku. W akcie urodzenia i dowodzie osobistym podany jest jednak rok 1910. W 2010 roku uroczyście obchodzono jej setne urodziny. Ks. Jerzy Popiełuszko był jednym z jej pięciorga dzieci. Matka ks. Jerzego mieszkała w Okopach z rodziną jednego z synów.

Po zabójstwie syna przez SB w 1984 r. uczestniczyła w różnych spotkaniach religijnych i rocznicowych, w tym w spotkaniach z działaczami „Solidarności” i pielgrzymkach ludzi pracy na Jasną Górę. W 2006 r. została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej - przypomina NSZZ "Solidarność". Marianna Popiełuszko była w 2011 r. Człowiekiem Roku "Tygodnika Solidarność" za "trwanie na straży pamięci o księdzu Jerzym, który oddał życie za głoszenie prawdy".

W 2012 r. Krajowy Zjazd Delegatów obradujący w Kielcach nadał jej tytuł "Zasłużony dla NSZZ +Solidarność+". W czerwcu 2013 r. Marianna Popiełuszko odebrała w Toruniu tytuł honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego - regionu związanego z miejscem męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki.

Ks. Jerzy został beatyfikowany w 2010 r. Przed beatyfikacją Marianna Popiełuszko mówiła dziennikarzom, że aby wychować świętego, należy "kochać Boga i ludzi, kochać sercem i czynami". Podkreślała, że zawsze trzeba się cieszyć.

Marianna Popiełuszko spocznie na cmentarzu w Suchowoli w rodzinnym grobowcu. W 2002 roku pochowano tam jej męża Władysława Popiełuszko, który zmarł w wieku 92 lat

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

dora (gość)

Jestem Panu Bogu wdzięczna, że mogłam uczestniczyć w świętej liturgii za zmarłą p. Mariannę Popiełuszko. I tak jak napisał przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik i bp Wojciech Polak '' Ikona'' Matki, niech polskie matki będą wpatrzone w tę właśnie Matkę i niech Ona będzie inspiracją do przyjęcia, rodzenia i wychowywania ich z miłością a jednocześnie ręką twardą, Matka ks Jerzego na pewno nie żyła w łatwiejszych czasach. Szczęść Boże