Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obiekty roku nagrodzone. Przyznano więcej wyróżnień niż prestiżowych tytułów

Kamil Pik
Jeden z jurorów, architekt Marek Ryczek w wyróżnionej  Cafe Rynek
Jeden z jurorów, architekt Marek Ryczek w wyróżnionej Cafe Rynek Jacek Smarz
Poznaliśmy toruńskie Obiekty Roku 2013-2014. Trzy inwestycje budowlane otrzymały ten prestiżowy tytuł, a pięciu budynkom jury przyznało wyróżnienia. Czy powstające w Toruniu budynki spełniają architektoniczne marzenia i zdobędą uznanie pokoleń?

Obiekty roku nagrodzone. Przyznano więcej wyróżnień niż prestiżowych tytułów

O laury ubiegały się łącznie dwadzieścia cztery obiekty w pięciu konkursowych kategoriach.

- W Toruniu mamy zbyt wiele budynków, uznawanych za przejaw geniuszu architektonicznego i budowlanego, by na prace naszego pokolenia w tym zakresie patrzeć bez marzeń i wielkich oczekiwań - mówił podczas uroczystości wręczenia nagród prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nic dziwnego zatem, że te same toruńskie marzenia i wielkie oczekiwania odnieśliśmy także do propozycji zgłoszonych do konkursu.

Jak się dziś buduje?
Czy to, co buduje się obecnie w naszym mieście, może sprostać marzeniom, o których wspominał prezydent? Zapytaliśmy o to Marka Ryczka, członka jury konkursowego z ramienia Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Powstające na przestrzeni ostatnich lat budynki, szczególnie te mieszkalne, są ciekawsze niż kiedyś. W wielu przypadkach cechuje je jednak pewna powtarzalność - mówi Ryczek. - Porównując nawet inwestycje z różnych miast, nietrudno nie zauważyć wielu podobieństw. Trochę brakuje mi projektów odważnych, bardziej oryginalnych, indywidualnych. Ale to, co powstaje i tak wnosi bardzo wiele w naszą nieco przyszarzałą przestrzeń miejską.

- Obserwuję też pewną tendencję nad którą ubolewam - dodaje architekt. - Mianowicie, dążenie deweloperów do maksymalnego wykorzystania za wszelką cenę dostępnych działek. W efekcie, budynki są projektowane bardzo blisko siebie, na stosunkowo niewielkim terenie. Brakuje mi tej przestrzeni, którą posiadają chociażby osiedla z lat sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Sam wychowałem się na takim osiedlu. Pomiędzy blokami rosły dumnie drzewa i krzewy, było przemyślane miejsce na plac do zabaw, często z fontanną, w której autentycznie pływały ryby.

- Dzisiaj trudno to sobie wszystko wyobrazić, kiedy jedyną częstokroć akceptowaną przez inwestora formą tzw. terenu biologicznie czynnego jest niewielki zazwyczaj trawnik, wyhodowany na betonowej płycie nad garażem podziemnym. Istniejące drzewa wycina się w pień, bez żadnych lub co najwyżej ze śmiesznymi konsekwencjami, a naturalny cień, jaki mogłyby dawać, ochoczo zastępuje się tym rzucanym przez sąsiadujące budynki - dodaje nasz rozmówca.

Jak oceniano w konkursie?
W przypadku budynków mieszkalnych decydowała forma architektoniczna, jakość wykonania, wkomponowanie w otaczającą przestrzeń, kolorystyka.

Wśród obiektów użyteczności publicznej rywalizacja sprowadziła się głównie do dwóch zgłoszeń. Oba obiekty uzyskały bardzo podobną ocenę, ale zabrakło im troszeczkę, aby przyznać tytuł Obiektu Roku .
- Jeśli jakiś obiekt ma uzyskać wysoką notę, w takim jak ten konkursie, powinien być funkcjonalny, a z jego funkcji powinna wynikać i przemawiać do odbiorcy jego bryła. Architekt powinien od początku mieć pewną spójną wizję. Niezwykle ważna jest też jakość wykonania. Jak wiemy, z tym bywa różnie. W ocenianych przez jury obiektach była ona ma wysokim i bardzo wysokim poziomie. Dodatkowy element - właściwy kontekst otoczenia - w przypadku zabudowy zabytkowej lub nowoczesnego obiektu, wkomponowanego w zabytkową przestrzeń nabiera on szczególnego znaczenia. Doskonałym przykładem swoistej symbiozy - architektury na wskroś nowoczesnej z zabytkowym otoczeniem jest wyróżniona w konkursie Cukiernia Lenkiewicz - mówi Ryczek.

Laureaci
W kategorii zespoły i pojedyncze budynki mieszkalne wielorodzinne - tytuł Obiektu Roku przyznano wielorodzinnym budynkom mieszkalnym przy ul. Winnica 41-43. Przy tej samej ulicy (Winnica 7-15) znajduje się również laureat wyróżnienia w tej kategorii.

Tytuł Obiektu Roku w kategorii zespoły i pojedyncze budynki mieszkalne jednorodzinne przyznano kompleksowi czterech jednorodzinnych budynków mieszkalnych przy ul. Powstańców Wielkopolskich 6.

Na trzeci tytuł Obiektu Roku w kategorii istniejące obiekty poddane modernizacji i adaptacji zasłużył budynek przy ul. Fredry 8. Wyróżnienie w tej grupie otrzymała oficyna z piekarnią Lemkiewicz przy Rynku Staromiejskim.
Wśród obiektów użyteczności publicznej jury wręczyło jedynie dwa wyróżnienia - za biurowiec przy ul. Kościuszki 71 oraz za halę sportowo-widowiskową.

Tytułu ani wyróżnień nie przyznano w kategorii obiektów zabytkowych poddanych rewaloryzacji i adaptacji.

Obiekt Roku - to najbardziej prestiżowy tytuł architektoniczny przyznawana przez prezydenta Torunia.
Konkurs organizowany jest od 1994 r.
Dotyczy on obiektów zrealizowanych na terenie Torunia. W latach 1994-2003 odbywał się co roku, kolejne są organizowane w cyklach dwuletnich. W najnowszej odsłonie konkursu tytuł Obiekt Roku 2013-2014 zdobyły trzy toruńskie budynki, a pięć otrzymało wyróżnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto