Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najzdolniejsi studenci z wysokim grantem

Łukasz Jakubczak
Julia Kubica (24 l.) - studentka V roku kierunku lekarskiego w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, zajmie się "Aktywnością płytek krwi podczas hipotermii terapeutycznej u pacjentów z zawałem serca leczonych tikagrelorem" oraz Jan Nikadon (33 l.) - z I roku kognitywistyki UMK w Toruniu z projektem: "Kierunkowe związki przyczynowe pomiędzy zrekonstruowaną aktywnością bioelektryczną węzłów sieci uwagowej: nowa metoda i przykład jej praktycznego zastosowania w badaniu EEG".

Jakie to uczucie zostać laureatem Diamentowego Grantu?

Julia Kubica: - W pierwszym momencie nie dowierzałam. Gdy z ciekawości chciałam przejrzeć listę laureatów zaniemówiłam widząc tam swoje nazwisko. Ogarnęła mnie radość i olbrzymie zaskoczenie. To wspaniałe, gdy wysiłek włożony w projekt przeradza się w namacalny sukces.

Jan Nikadon: - Świetne! Zapewne jeszcze nie do końca zdaję sobie z tego sprawę, ale z każdym dniem coraz bardziej uświadamiam sobie, o ile łatwiej będzie mi teraz realizować swoje pasje. Niesamowicie motywujący jest też fakt, że ciężka praca zarówno moja jak i całego zespołu badawczego została doceniona.
Czego dotyczy wasz projekt?

JK : - Projekt jest połączeniem dwóch rzeczy, którymi zajmowałam się wcześniej, czyli aktywności płytek krwi i hipotermii terapeutycznej. Najczęstszą przyczyną śmierci w krajach wysoko rozwiniętych, w tym także w Polsce jest zawał serca. Najważniejszy w tego typu przypadkach jest czas, trzeba jak najszybciej zająć się rewaskularyzacją (poszerzenie i udrożnienie zwężonego naczynia krwionośnego), angioplastyką (zabieg przezskórny polegający na poszerzeniu naczyń krwionośnych, które zostały zwężone bądź całkowicie zamknięte w wyniku choroby), a także leczeniem farmakologicznym. Do monitorowania tego typu leczenia bada się aktywność płytek i właśnie tym zajmuję się w Klinice Kardiologii i Chorób Wewnętrznych w Bydgoszczy. Łagodna hipotermia terapeutyczna to metoda, która m.in. spowalnia metabolizm, dzięki czemu wolniej zachodzą procesy, które uszkadzają organizm, szczególnie mózg - zmniejsza zapotrzebowanie na tlen i produkcję szkodliwych metabolitów. Korzyść z hipotermii jest znamienna, zmniejsza ona śmiertelność, poprawiając jednocześnie stan neurologiczny pacjenta przy wypisie.

JN : - Mój projekt dotyczy neuronalnych podstaw funkcji uwagowych (reakcji mózgu na określone bodźce). Dotychczas najczęściej stosowano dwie metody badawcze : Funkcjonalny Rezonans Magnetyczny ( fFMRI ) oraz Elektroencefalografięa ( EEG ). Dzięki fFMRI wiadomo dokładnie, która część mózgu zareagowała, niestety dane odczytywane są z niską częstotliwością próbkowania. To czym się zajmuję to dokładna lokalizacja i rekonstrukcja aktywności źródeł sygnału czynności bioelektrycznej mózgu dzięki filtrom przestrzennym, które umożliwiają odseparowanie pożądanych sygnałów. W projekcie ważne są również zależności funkcjonalne między obszarami zaangażowanymi w wykonanie określonego zadania uwagowego, w skrócie - pewne części mózgu wpływają na pozostałe po to, by lepiej wykonać wybrane zadanie.

Jakie macie rady dla młodych naukowców?

JK: - Najważniejsza jest konsekwencja i upór w działaniu. Nie można zniechęcać się nieudanymi próbami i chwilowymi niepowodzeniami, trzeba się z tym pogodzić, a w końcu osiągnie się upragniony sukces.

JN: - Robić to co sprawia przyjemność i daje satysfakcję. Nie szukać dróg "na skróty", ale szukać nowych wyzwań. Nigdy się nie poddawać przeciwnościom losu i nie spoczywać na laurach. Rzetelność i wiarygodne źródła to podstawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto