Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mury przystani AZS-u Toruń pną się do góryMury toruńskiej przystani pną się do góry [zdjęcia]

(szs), red - sop
Ośrodek wioślarski będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju. Jego budowa powinna się zakończyć w październiku
Ośrodek wioślarski będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju. Jego budowa powinna się zakończyć w październiku Sławomir Kowalski
Przy nadwiślańskich błoniach powstaje jeden z najnowocześniejszych ośrodków wioślarskich w kraju. Nowa przystań AZS będzie gotowa jesienią.

Czy budowa może nabierać wiatru w żagle? Ta na pewno. Tam, gdzie jeszcze niedawno stały mocno nadgryzione zębem czasu budynki przystani AZS, rośnie siedziba nowego toruńskiego ośrodka sportów wodnych.

- Wykonany już został strop nad pierwszym piętrem, rozpoczęła się budowa ścian drugiego piętra i montaż więźby dachowej - wylicza Marek Osowski, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, pod którego skrzydłami znajduje się nowy obiekt.

Całość będzie się składała z dwóch części. W pierwszej, parterowej znajdą się hangary na łodzie wiosłowe i żaglowe oraz szkutnie do naprawy sprzętu. Na parterze mieścić się będzie także ogólnodostępna marina z pomieszczeniami socjalno-sanitarnymi dla turystów, m.in. kuchnią i prysznicami, z których będą mogli skorzystać żeglarze i wioślarze pływający Wisłą, bo chyba kiedyś wreszcie znów na królową polskich rzek powrócą.

Druga część obiektu będzie miała trzy kondygnacje, znajdzie się na nich miejsce na biura, zaplecze sanitarne i szatnie dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz pomieszczenia towarzyszące: sale odnowy biologicznej, zespół siłowni i ergometrów a także sala konferencyjno - szkoleniowa dla 60 osób.

Całość powstaje z inicjatywy toruńskiego magistratu. Rok temu miasto podpisało umowę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, na mocy której przez 25 lat nad przystanią będzie powiewała toruńska bandera. Miasto podpisało również porozumienie o współpracy z Polskim Związkiem Towarzystw Wioślarskich, gwarantujące przez najbliższe 20 lat wykorzystanie obiektu dla celów szkoleniowych, m.in. kadry narodowej.

Budowa raju dla wodniaków ma pochłonąć 10 milionów złotych. Połowa tej sumy pochodzi z miejskiego skarbca, natomiast drugie pięć milionów wyłoży ministerstwo sportu ze środków na inwestycje o szczególnym znaczeniu. Całość ma być oddana do użytku w październiku tego roku.

Gospodarze miasta mają nadzieję, że z takim zapleczem Toruń będzie mógł z powodzeniem ubiegać się o organizację wielu prestiżowych imprez wioślarskich. Nasi zawodnicy już teraz mogą się przecież pochwalić wieloma sukcesami, ze srebrnym medalem olimpijskim włącznie. Warto dodać, że tych medali mogłoby być więcej. Przed wojną, kiedy Wisła była jedną z najbardziej ruchliwych dróg wodnych w tej części Europy, Toruń był nazywany wodną stolicą Polski. Tytuł ten zawdzięczał z jednej strony słynnej szkole morskiej, z drugiej zaś - sportowcom.

Wśród tych, którzy w maju 1939 roku w toruńskim Pałacu Sportu składali przysięgę olimpijską, było dwóch wioślarzy Klubu Kajakowego Toruń - Jaworski i Witt. Jak wiadomo, nie było im dane walczyć o medale. Igrzyska w Helsinkach nie odbyły się z powodu wybuchu wojny.

Tak czy inaczej w tamtych czasach sporty wodne cieszyły się w Polsce ogromną popularnością, a torunianie często sięgali po najwyższe trofea. Irena Prasówna, Zofia Mrozówna, Wacław Wej-szewski, Edmund Lesiński, czy Ambroży Lange w przedwojennych kronikach sportowych wspominani są niczym bohaterowie narodowi.

Do ich grona trzeba również dodać reprezentantkę Toruńskiego Klubu Sportowego Gertrudę Skowrońską, która 15 lipca 1928 roku wskoczyła w Gdyni do morza i jako pierwsza kobieta przepłynęła do Helu.

Zdjęcie z tego wydarzenia można było zobaczyć dwa lata temu na wystawie zorganizowanej przez toruńskie Muzeum Okręgowe w 120 rocznicę powstania lokalnego oddziału Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto