Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Most w Toruniu. Jak minął sierpień na budowie nowego mostu [ZDJĘCIA]

informacja prasowa
Nowy most w Toruniu. W ostatnim tygodniu sierpnia przy budowie mostu pracowały aż 333 osoby. W lewobrzeżnej części Torunia została otwarta nowoczesna wytwórnia betonu. Na różne odcinki budowy beton rozwożony jest przez 9 specjalistycznych pojazdów tzw. betonowozów. Zobacz zdjęcia z budowy.

Do wybudowania nowego mostu zostanie zużytych ponad 65 tys. m3 betonu. W 34 tygodniu prac materiał ten wykorzystywano m.in. na placu Daszyńskiego, gdzie rozpoczęto betonowanie części płyty dennej podziemnego tunelu. Nieopodal tunelu zbrojono i betonowano ławę fundamentową podpory P3 estakady Żółkiewskiego.

Dużą ilość betonu wykorzystano też podczas prac na lewobrzeżnych estakadach, gdzie betonowano ławy fundamentowe poszczególnych podpór, zbrojono ich fundamenty i filary i wykonywano prace szalunkowe. W sumie w 34 tygodniu zużyto 920 m3 betonu konstrukcyjnego i 72 m3 niekonstrukcyjnego.

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa - podpisz petycję do rządu

Prace przy prawobrzeżnych estakadach skupiały się na odwadnianiu wykopów. Do tego zadania użyto specjalistycznych maszyn zwanych igłofiltrami, które wypompowują wodę bezpośrednio z gruntu. W sąsiedztwie prawobrzeżnych podpór, gdzie przygotowywany jest plac do scalania stalowych elementów estakad, wycięto kolejną partię drzew na rowie melioracyjnym. Z placu wywieziono też warstwę humusu, którą następnie zhałdowano. Teren wyrównano piaskiem i zagęszono.

Budowa mostu w Toruniu na żywo

Oprócz prac naziemnych prowadzono także prace związane z przebudową infrastruktury podziemnej. Wzdłuż Szosy Lubickiej i ul. Żółkiewskiego układano wodociąg oraz wykonywano próby ciśnieniowe na gazociągu. Przy podporze P2 estakady Żółkiewskiego utonięto kolizję z przewodami.

Na środku rzeki zagłębiano kolejne tymczasowe ścianki szczelne mające ochraniać stalową konstrukcję wyspy oraz ścianki okalające izbicę. Dodatkowo wbite w dno ścianki zabezpieczano workami z piaskiem tzw. „big bag”.

Po wypompowaniu wody ze środka stalowej konstrukcji i zasypaniu jej piaskiem rozpocznie się wbijanie 395 sztuk pali pod środkową podporę mostu.

Zobacz SERWIS SPECJALNY: Most dla Torunia


Codziennie najświeższe wiadomości z naszego miasta i regionu prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!


od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto