MGKS Kujawiak Lumac Kowal - Pomorzanin Toruń 2:1 w 23. kolejce IV ligi [relacja, zdjęcia]

W przedświąteczną sobotę 20 kwietnia 2019 roku o godz. 15:00 na stadionie im. Kazimierza Górskiego przy ul. Dobiegniewskiej 16 w Kowalu w 23. kolejce o mistrzostwo IV ligi kujawsko-pomorskiej gospodarze pokonali rywala z Torunia 2:1, do przerwy 1:1.

W przedmeczowych rozważaniach więcej szans dawano drużynie przyjezdnej, która zajmowała w tabeli 8 miejsce. Jednak kibice i działacze Kujawiaka nie tracili nadziei na drugie cenne zwycięstwo w rundzie wiosennej za sprawą gry na własnym boisku. Ale jak wiemy, gospodarze odnieśli sukces, którym była druga z rzędu wygrana podopiecznych trenera Dawida Kwiatkowskiego.

Nie było to porywające widowisko, ale mecz o każdy metr boiska, o zgarnięcie trzech punktów. Ba, nie było to spotkanie efektowne, a efektywne i to było główne założenie w przedmeczowych rozważaniach trenera i działaczy. Bo można ładnie i efektownie grać, a przegrać mecz. Było to ważne i cenne zwycięstwo Kujawiaka w kontekście walki o utrzymanie w IV lidze. W dwumeczu, Kujawiak wygrał oba spotkania, na jesieni w Toruniu pokonał Pomorzanina 1:0.

Mecz poprowadziła trójka sędziów z KS Bydgoszcz, jako główny: Dariusz Drozd, na liniach asystowali: Michał Głowacki i Szymon Rutkowski. Pogoda w sobotnie popołudnie była iście letnia, więc na trybunach kowalskiego stadionu zasiadła liczna grupa wiernych kibiców Kujawiaka, a głośny doping klubu kibica dał wspaniałą oprawę, zagrzewając Kujawiak do drugiej wygranej.

Początek spotkania, to szturm gospodarzy na bramkę Pomorzanina. W 5 minucie w polu karnym gości faulowany był Hubert Szymczak, ale arbiter nie dopatrzył się rzutu karnego. W 9' grający trener uderzył na bramkę z lewej strony pola karnego, ale piłka przeszła obok lewego słupka.

W 15 minucie Hubert Szymczak po podaniu Alana Czerwińskiego otworzył wynik meczu, strzelając efektowną bramkę z 15 metrów. Będąc w lewym narożniku pola karnego technicznym uderzeniem posłał piłkę w prawe okienko. W 22 minucie Alan Czerwiński mógł podwyższyć wynik, ale piłka po jego uderzeniu z 4 m przeszła tuż przy lewym słupku. Asystę zaliczył Witold Jakubowski. Pechową interwencję w polu karnym w 25 minucie zaliczył Kamil Malinowski. Kapitan Kujawiaka według sędziego faulował Olafa Wójtowicza, za co podyktował rzut karny, którego pewnym wykonawcą był Rafał Więckowski.

W 37 minucie groźną kontrę gospodarzy wyprowadził środkiem boiska Czerwiński, następnie dograł piłkę do wychodzącego na czystą pozycję Macieja Lewandowskiego, ten z 14 metrów posłał piłkę na bramkę, ale bramkarz gości Łukasz Zapała sparował futbolówkę na przedpole, a obrońca wybił ją na środek boiska. Do zakończenia pierwszej połowy nic ciekawego z jednej i drugiej strony się nie działo, gra toczyła się w środkowej części boiska, a Kujawiak remisował z Pomorzaninem 1:1.

Po wznowieniu gry w drugiej odsłonie, ponownie do ataku ruszyli gospodarze. W pierwszej kontrze na 18 metrze obrońca gości Kamil Czyżniewski sfaulował Huberta Szymczaka, za co sędzia podyktował rzut wolny. Do wykonania stałego fragmentu gry podszedł Witek Jakubowski i Łukasz Grube. Jednak tym ostatnim, który celnie skierował piłkę do bramki był Grube, posyłając technicznym uderzeniem futbolówkę w lewe okienko obok bezradnego golkipera, który tylko wzrokiem odprowadził futbolówkę.

Zobaczcie wideo

Kolejne minuty to jeszcze większy napór gospodarzy na bramkę przyjezdnych. Dwie minuty później Malinowski strzelił na bramkę z 18 m, ale Zapała pewnie ją wybronił. Minutę później Szymczak huknął z 14 metrów, ale i tym razem piłka poszybowała tuż nad bramką. W 53 minucie gospodarze reklamowali zagranie piłki ręką w polu karnym przez obrońcę, domagając się od sędziego podyktowania rzutu karnego, ale arbiter był niewzruszony.

W 54 minucie grający trener gości - Rafał Więckowski dokonał pierwszej zmiany w swojej drużynie, Oskara Balcerowicza zmienił Miłosz Kwiatkowski, zaś w 55' trener Kwiatkowski zdjął z boiska Witalija Shvetsa, którego zastąpił Damian Ratajczyk. W 61 minucie żółtą kartką został ukarany piłkarz Pomorzanina Paweł Kwiatkowski za krytykę decyzji sędziego. W 65' groźna kontrę wyprowadził duet Szymczak – Lewandowski, ten ostatni uderzył piłkę z 14 metrów, ale minimalnie minęła prawy słupek. W 69 minucie drugiej zmiany w Kujawiaku dokonał trener, za kapitana Kamila Malinowskiego wszedł Bartosz Śmigiel. Opaskę kapitana przejął Witek Jakubowski. W 72 minucie drugiej zmiany dokonał również trener gości, Pawła Kwiatkowskiego zmienił Mateusz Pietrowski. W 81 minucie trener gości dokonał trzeciej zmiany, za Mateusza Piaseckiego wszedł Szymon Łątkowski.

INNE WYNIKI 23. KOLEJKI 4. LIGI. TABELA

W 83 minucie super okazję tzw. 100% zaprzepaścił Hubert Szymczak, który w sytuacji sam na sam z bramkarzem strzelił z 10 m płasko w prawy róg, ale golkiper gości popisał się przednią interwencją, ratując swój zespół od utraty trzeciego gola. Z kolei w 87 minucie goście mogli doprowadzić do remisu, ale piłka po uderzeniu nożycami z 15 metrów trafiła w prawy słupek, a następnie przeszła wzdłuż kowalskiej bramki i opuściła boisko. Pechowym strzelcem był Rafał Więckowski. Była to ostatnia groźna akcja w wykonaniu gości. Mimo doliczenie 4 minut do regulaminowego czasu gry, wynik nie uległ zmianie.

Tak, więc druga z rzędu wygrana Kujawiaka stała się faktem. Dzięki zwycięstwu, drużyna awansowała w tabeli na 14 miejsce. Przed gospodarzami już w sobotę 27 kwietnia o godz. 17 mecz w Aleksandrowie Kujawskim z Orlętami.

Aleksandrowianie przegrali ostatnie spotkanie w Inowrocławiu z Cuiavią 2:3. Mimo porażki faworytem tego spotkania będą gospodarze, którzy zajmują 4 miejsce. Z pewnością będą chcieli się zrehabilitować przed własną publicznością, więc czeka podopiecznych Dawida Kwiatkowskiego ciężkie zadanie. Jednak, jeśli zagrają tak ambitnie, jak z Pomorzaninem, to są w stanie sprawić kibicom i działaczom miłą niespodziankę.

Kujawiak Kowal: Dawid Kwiatkowski – trener
T. Wojnowski, Mateusz Jakubowski, K. Malinowski (69' B. Śmigiel), A. Czerwiński, M. Lewandowski, V. Shvets (55' D. Ratajczyk), D. Kwiatkowski, H. Szymczak, P. Szablewski, Ł. Grube, W. Jakubowski.
Rezerwowi: M. Bednarski, D. Ruciński, Mikołaj Jakubowski, D. Ratajczyk, K. Juśkiewicz, B. Śmigiel, P. Markowski.

Pomorzanin Toruń: Rafał Więckowski – trener
Ł. Zapała, R. Więckowski, K. Czyżniewski, O. Balcerowicz (54' M. Kwiatkowski), M. Czarnecki, O. Wójtowicz, D. Orlicki, P. Kwiatkowski (72' M. Pietrowski), S. Gęgotek, M. Piasecki (81' Sz. Łątkowski), A. Wróblewski.
Rezerwowi: K. Nagórka, Sz. Łątkowski, P. Ziółkowski, M. Rafiński, M. Pietrowski, M. Kwiatkowski, K. Woroniecki.