Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego wręczył nagrody [ZDJĘCIA]

Patryk Młynek
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego wręczył nagrody [ZDJĘCIA]
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego wręczył nagrody [ZDJĘCIA] fot. Grzegorz Olkowski
W minioną środę (22.06), w CKK Jordanki, odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego. Gmina Miasta Toruń znalazła się wśród laureatów. Nasze miasto zostało wyróżnione za Jordanki, Muzeum Toruńskiego Piernika oraz projekty BiT City.

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego wręczył nagrody [ZDJĘCIA]

Najbardziej prestiżowe wyróżnienia marszałka, przyznawane za wartościowe dokonania w różnych obszarach działalności publicznej i społecznej, zostały w tym roku wręczone w 13 kategoriach. Uroczysta gala odbyła się 22 czerwca 2016 r. w CKK Jordanki w Toruniu. Wśród laureatów znalazło się 38 zasłużonych osób, zespołów i instytucji z regionu. Wręczono także 29 wyróżnień oraz jedno wyróżnienie specjalne. Dodatkowo nagrodę za całokształt działalności i liczne osiągnięcia w dziedzinie sztuk muzycznych oraz działalności pedagogicznej odebrała profesor Katarzyna Popowa-Zydroń.

Gmina Miasta Toruń została nagrodzona w kategorii Fundusze Unijne za budowę Muzeum Toruńskiego Piernika – największej w Polsce placówki muzealnej poświęconej historii korzennego ciastka. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu powstał w zaadaptowanym na ten cel budynku przedwojennej fabryki pierników przy ulicy Strumykowej. Multimedialna ekspozycja prezentuje tradycje europejskiego piernikarstwa - od składników, przez sposoby wypieku, aż po dystrybucję pierników na przestrzeni dziejów. W muzeum można nie tylko poznać historię piernika, ale samodzielnie go upiec lub ozdobić na warsztatach. Wyjątkowa placówka powstała dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Gminy Miasta Toruń, ze środków Unii Europejskiej, w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia. Twórcą pomysłu aranżacji wnętrz było Muzeum Okręgowe w Toruniu przy wsparciu Fabryki Cukierniczej Kopernik, która przekazała m.in. zabytkowe formy piernikarskie i piece. Muzeum cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i mieszkańców.

W kategorii: Innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich doceniono BiT City - wspólny, regionalny projekt komunikacyjny z udziałem gmin Toruń, Bydgoszcz, Solec Kujawski, Wielka Nieszawka oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Sześć niezależnych przedsięwzięć wchodzących w skład projektu uzyskało dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Skala finansowa projektu – ponad miliard złotych i liczba zaangażowanych partnerów czynią przedsięwzięcie pionierskim i unikatowym w skali kraju. Za wartość zadania uznano jego wpływ na szybki rozwój regionu i stworzenie spójnego systemu powiązań Bydgoszczy i Torunia przy uwzględnieniu każdej formy przemieszczania się – kolei, tramwaju, autobusu i transportu indywidualnego. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy zachowaniu najnowszych rozwiązań z zakresu ekologii, komfortu i bezpieczeństwa podróży oraz redukcji barier dla osób z problemami w poruszaniu się.

Wyróżnienie specjalne Gmina Miasta Toruń otrzymała za budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Salę zaprojektowała hiszpańska pracownia Menis Arquitectos, która w 2009 r. wygrała ogłoszony przez Miasto Toruń konkurs architektoniczny. W jej wizji rzeźbiarska bryła sali, zatopiona w zieleni, nawiązuje fakturami i kolorystyką do gotyckiej zabudowy Torunia. Obiekt ma charakter wielofunkcyjny: mieści sale koncertowe i siedzibę Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz umożliwia wystawianie sztuk teatralnych, operowych i musicali, emisję seansów filmowych i organizację kongresów i konferencji. Wielofunkcyjność i modularność obiektu umożliwia organizowanie nawet najśmielszych wydarzeń. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach mogą odbywać się imprezy na płaskiej podłodze oraz w konfiguracji teatralnej. Akustyka sali koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu mobilnych sufitów, zaś sala kameralna jest wyposażona w system kinowy 3D. Ponadto centrum posiada trzy modularne sale konferencyjne, restaurację, profesjonalny press room, studio nagrań i podziemny parking dla 185 samochodów. Budynek został wyróżniony prestiżowym tytułem Bryła Roku 2015.

Gala odbyła się w wyróżnionym przez marszałka województwa obiekcie CKK Jordanki

Wyróżnienie marszałka w kategorii Ochrona środowiska otrzymały też Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o. – za realizację programu „Zintegrowany Ekologiczny System Przeróbki Osadów Pościekowych w Centrali Oczyszczania Ścieków w Toruniu”.

Relacja z uroczystości zostanie wyemitowana na antenie TVP Bydgoszcz w sobotę, 25 czerwca o godzinie 20.00 oraz we wtorek, 28 czerwca o godzinie 19.00.

źródło: UM Torunia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto