Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marcowy wernisaż w Galerii Wozownia. Zobacz trzy nowe wystawy! [ZDJĘCIA]

Informacja prasowa
Marcowy wernisaż w Galerii Wozownia. Zobacz trzy nowe wystawy! [ZDJĘCIA]
Marcowy wernisaż w Galerii Wozownia. Zobacz trzy nowe wystawy! [ZDJĘCIA] mat. prasowe
Marcowy wernisaż w Galerii Wozownia. W Galerii Wozownia najbliższy marcowy wernisaż będzie otwarciem trzech wystaw 13.03.2015 (piątek), godz. 18.00. Wystawy będą czynne do 12.04.2015 (niedziela).

Marcowy wernisaż w Galerii Wozownia. Zobacz trzy nowe wystawy!

Agnieszka Grodzińska - “Hard Light in the Light Heat” (“Ostre światło w lekkim cieple”)
otwarcie wystawy 13.03.2015 (piątek), godz. 18.00
wystawa czynna do 12.04.2015 (niedziela)

kuratorka: Ewelina Jarosz

Wystawa najnowszych prac Agnieszki Grodzińskiej dotyczy autoprezentacji wizerunków ciał, których nośnikiem stały się powiększone wydruki kserograficzne. Chociaż można na nich dostrzec torsy, plecy, nogi, brzuchy, pośladki etc., to jednak zastosowana strategia powiększenia zaciemnia obraz na tyle, że nie tylko wzmaga wrażenie zapośredniczenia obrazu ciała, ale staje się również jego mistyfikacją. Pozbawiając reprodukowany obiekt cielesny czytelności poprzez ingerencję w obszar jego widzialności, artystka pokazuje i kwestionuje stereotypowe wyobrażenia na temat wiarygodności obrazu kserograficznego. Sam tytuł wystawy nakierowuje nas tylko pozornie w stronę procesów technicznych. Cielesne ciepło wytwarza tu bowiem zarówno maszyna, jaki i człowiek – choć każde z nich czyni to z odmiennych sobie powodów. W przypadku prac znajdujących się na wystawie maszyna kserograficzna wydobyła i utrwaliła swoim ciepłem kontrasty i samocenzurujące się zbiory wyczernionych punktów.

Agnieszka Grodzińska urodzona 1984 r, w Opolu. W 2009 r ukończyła Akademię Sztuk Pięknych (Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Obecnie pracuje na Akademii Sztuki w Szczecinie oraz na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Współpracuje z Galerią Starter z Warszawy oraz z redakcją magazynu „artpunkt” (GSW Opole).
Stypendystka programu stypendialnego z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Laureatka Medalu Młodej Sztuki, konkursu Curators Network, Mocak, rezydencji artystycznej BANSKÁ ST A NICA Contemporary (BSC) na Słowacji.
Brała udział w licznych wystawach indywidualnych: „Exhibited window. Closed for itself”, Galeria Witryna, Warszawa „Saturation Rhythm”, Galerie Laboratorio, Praga , „Temperatura ciała doskonale czarnego”, Galeria Starter Warszawa i zbiorowych: „Lokalsi”, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, „Muzeum. Agnieszka Grodzińska/ Marko Tadic”, Galeria Starter, Warszawa, „Impossibility vs. Self-censorship”, Matadero, Madryt, „Czas Kolażu”, Kordegarda Gallery, Warszawa.

Łukasz Prus-Niewiadomski - „Świat jest w grze”

otwarcie wystawy 13.03.2015 (piątek), godz. 18.00
wystawa czynna do 12.04.2015 (niedziela)

Projekt Świat jest w grze jest projektem otwartym, na jego program składają się osobne wideoinstalacje, które autor prezentuje pojedynczo, bądź w różnych zestawieniach – dla Wozowni artysta przygotował kolejną nową odsłonę tego projektu. „Częstym punktem wyjścia prac Łukasza Prusa-Niewiadomskiego są dokamerowe performansy, w których artysta stara się wyrazić emocje lub prezentuje swoje ciało w sytuacjach ekstremalnych doznań i ograniczeń. Autor odnosi się do kondycji człowieka pozostającego w zależności od społecznych uwarunkowań i stereotypów, uwikłanego w środowisko kulturowe wyznaczające granice akceptowanych zachowań i formujące reguły „współżycia”. (Łukasz Kropiowski)

W świecie sztuki, który jest w grze, nie ma remisu. Nie ma więc też zabawy. Jest tylko generowana przez strukturę tego pola konieczność wygranej. Komu więc wymierza kuksańce Łukasz Prus-Niewiadomski, gdy pokonuje wirtualne postacie lub przeszkody w prezentowanych na wystawie w Toruniu wideo? Z pewnością prowadzi grę z samym sobą, grę z maszyna i grę z widzem. Ale trudno nie zauważyć, że zawsze zwyciężając, wysyła też komunikat do kolegów po fachu. Powtarzane w loopie ujęcia, jak Syzyfowa praca, kompulsywnie nadają w świat komunikat, że inaczej niż u Becketta, chodzi przede wszystkim o wierność wygranej. Przynajmniej do czasu, gdy świat jest w grze. (Łukasz Białkowski w katalogu wystawy)

Łukasz Prus-Niewiadomski (ur.1985/Oran/Algieria), artysta multimedialny, performer, fotograf, twórca video oraz instalacji. Absolwent Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Prezentował swoje prace m.in. na 15. Biennale Sztuki Mediów „Pioneering Values" we Wrocławiu, w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi, w Brotfabrik w Berlinie, w KinoLabie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w Galerii Studio w Warszawie, w Bunkrze Sztuki w Krakowie. Brał udział w Kontekstach - Festiwalu Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku; uczestniczył w polsko-norweskim projekcie artystycznym „Shaping Time" organizowanym przez PWSFTviT w Łodzi oraz Flaggfabrikken - Centrum Sztuki Współczesnej i Fotografii w Bergen. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Marcelo Zammenhoff - „Słońce nad Lehistanem”

otwarcie wystawy 13.03.2015 (piątek), godz. 18.00
wystawa czynna do 12.04.2015 (niedziela)

"Słońce nad Lehistanem" jest to aranżacja jednego z pomieszczeń Wozowni na podobieństwo typowego pokoju mieszkalnego z przełomu lat 80 i 90, z telewizorem kineskopowym, który nadaje program złożony wyłącznie ze starych fragmentów prognozy pogody. Prognozy dosłownie i w przenośni są kiepskie, jednak pomieszczenie oświetla niezwykle jasna żarówka, imitująca słońce. Jak mówi artysta jest to „zabarwiona lekką ironią instalacja sentymentalno-melancholijna, traktująca o pogodzie, teoriach spiskowych i imigracji wewnętrznej.” Prognozy nieustającego deszczu odwołują się na poziomie ogólnym do niesprzyjających warunków klimatycznych w naszym kraju, ale także do wielkiej powodzi z 1997 roku. Wtedy to pojawiły się spekulacje zakładające świadomą manipulację pogodą przez Rosjan. Sprzyjał temu fakt, że słyszało się o próbach sztucznego rozpraszania chmur przy pomocy samolotów przed rosyjskimi uroczystościami państwowymi.

Wnętrza takie jak zrekonstruowane na wystawie jeszcze 15 lat temu były zwyczajnymi pomieszczeniami mieszkalnymi, obecnie stanowią jednak przedmiot kpin jako wyraz polskiej „bylajkości” i złego gustu. Sentymentalna podróż artysty do przełomu lat 80' i 90' daje asumpt do spojrzenia na polskość i przemiany zachodzące w sposobie potocznego jej definiowania.

Wystawę dopełnia umieszczona w sali laboratorium instalacja "Rakieta

". Obiekt jest metalowo-cyfrowym, kinetyczo-elektrycznym totemem Edwarda Gierka - pierwszego sekretarza PZPR. Gierek utożsamiany jest z okresem wielkich przemian: otwarcia się Polski na Zachód, dobrobytu, wzrostu gospodarczego, ale i wielkich obietnic bez pokrycia, a na koniec, galopującego kryzysu. Epoka Gierka to czas narodzin i dzieciństwa autora pracy.

Marcelo Zammenhoff (Piotr Wygachiewicz), ur. 1970 w Łodzi – artysta współczesny, twórca video-art, konstruktor, fotografik, performer, designer, kompozytor. Równolegle przedstawiciel polskiego kina offowego i eksperymentalnej sceny sceny electro/synth-pop/noise, a także działacz kultury. Powołał do życia kilka grup muzycznych (F.P.Z., Morris Generativ, Protoplazma, Górecki-500, E-1, Mikrowafle, Throbbing Wafle), grupę filmową PLAZMA TV, był autorem telewizyjnych, wizjonerskich i awangardowych programów: "Telewizja Atlantyda" (TVP2, 1993-94). Zdobywca kilku nagród filmowych i muzycznych, m.in. za remake pierwszego polskiego filmu fabularnego z 1907 roku, a także za kompozycję w międynarodowym konkursie w ramach obchodów roku Johna Cage'a. Do swych prac video-art najczęściej sam komponuje ścieżki dźwiękowe. Tworzy również świetlno-mechaniczne elektro-instalacje. Wspina się po górach i lodowcach.

Galeria Sztuki WOZOWNIA
87-100 Toruń ul. Rabiańska 20
Tel. 56 622 63 39
www.wozownia.pl
e-mail: [email protected]
dyrektor: Anna Jackowska

Godziny otwarcia:

poniedziałek - nieczynne
wtorek 12–20 - wstęp wolny
środa/czwartek/piątek 11–18
sobota 12-18
niedziela 12–18 - wstęp wolny

Ceny biletów:

normalny – 5 zł
ulgowy – 3 zł
grupowy (5-15 osób) – 15 zł
wtorek, niedziela - wstęp wolny
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto